concept cars

KONSEPT
OTOMOBİLLER

Lexus konsept otomobilleri geleceğin tasarımları konusunda merak uyandıran kesitler sunuyor.

Dizayn İnavosyonu

DIZAYN
INAVOSYONU

Lexus’un dizayn ve inovasyon anlayışını inceleyin.

Hibrit Otomobiller

HIBRIT
OTOMOBILLER

Lexus Hybrid: Elektrikli motor ve benzinli motorun akıllı buluşması

lexus showroom

LEXUS
SHOWROOM

Lexus showroomlarımız hakkında detaylı bilgi alın

MAKALELERE GERİ DÖN

İNSAN DOĞASI

human nature

GELECEĞİN OTOMOBİLLERİ

YENİ BİR ARAŞTIRMA TESİS AVUSTRALYA'NIN BİTKİ HAYATINI KORUMAKTADIR-BİR SEFERDE BİR TOHUM

İki adet dikdörtgensel yapı fundalıktan fütüristik olarak uzamakta, öğlen güneşinde parlamakta ve etraftaki manzarayı yansıtmaktadır. Asimetrik bir haç oluşturmak için merkezden dışarıda birleşen bina, kuzeyde nesli tükenmekte olan Cumberland Plain ağaçlıkları ve güneyde fidanlıkla sonlanmaktadır. Ve yerel flora içerisindeki konumu uygundur: Sydney'den arabayla bir saat batısında yer alan Mount Annan'da bulunan Avustralya Botanik Bahçesi'nin sessiz bir köşesine doluşmuş, Avustralya'ya özgü bitkilerin araştırılmasına ve korunmasına tahsis edilmiş bir bina olan Bitki Bankası'dır.

Avustralya'nın bitki türlerinin yüzden beşinden fazlası tehlike altındadır. Bilim adamı ve Bitki Bankası'nın proje müdürü John Siemon "Bitkiler günlük hayatımızın dokusunu oluşturmaktadır ancak henüz onları korumak öncelik değildir" demektedir. "İçtiğimiz suyu, soluduğumuz havayı temizlerle, bize giyse ve besin sağlarlar ve içerisinde yaşadığımız veya çalıştığımız bir çok yapının inşasında bizlere yardımcı olurlar."

Siemon ve 15 bilim adamı ile bitki yetiştiricisinden oluşan ekibi şimdiye kadar iki adet tarım çiftliği hangarında çalışmaktaydı ve bunu "sizin hastanede yaptığınız işlerin aynısını bitkilerle yapıyoruz" şeklinde adlandırmaktadır. Hükümet finansmanı ve özel ve kurumsal sponsorluklar 20 Milyon Avustralya Doları değerindeki araştırma tesisinin Ekim 2013'te açılmasını sağlamıştır. Amacı nedir? Bir gün Avustralya'nın tohum taşıyan 25.000 yerli bitki türünün tamamının tohum örneği havuzunu elinde bulundurmak. Siemon "bir çok türde gezegen üzerinde hayatta kalmamız için elzem olan gıda, lif veya farmasötik ürünler için potansiyel teşkil edebilecek olan tohumların gizemlerini henüz açığa çıkaramadık" demektedir. "Bu arada bu, yıkım ve kayıp karşısındaki yegane sigorta poliçesidir."

MAKALENİN TAMAMINI OKUYUN

Size en iyi deneyimi sunmak için sitemizde çerez uygulaması bulunmaktadır. Eğer ayarlarınızı değiştirmeden devam ederseniz çerez kullanımımız devam edecektir. Teşekkür ederiz.

DETAYLI BİLGİ İÇİN