lexus yacht hero

GELECEĞİN VİZYONLARI

LEXUS SPOR YAT KONSEPTİNİ TANITIYOR

İki 5,0 litrelik Lexus V8 motordan güç alan yeni yüksek performanslı 42 foot konsept spor yatımızı keşfedin. Su üstünde giden bu etkileyici Lexus, Lexus yaşam tarzına mükemmel bir katkıdır.

KÖKENLERİ

Toyota Denizcilik Bölümü, birkaç yıl önce TMC Başkanı Akio Toyoda'yı su üzerinde birkaç gün geçirerek yakında Japonya'da piyasaya sürülecek olan yeni üst düzey Ponam yatları kullanmaya davet etti. Usta bir sürücü olan Akio Toyoda, turboşarjlı dizel motorların gücünden ve gelişmiş gövde tasarımlarının kullanım kolaylığı ve dengesinden çok etkilendi. Ayrıca Lexus International Baş Marka Sorumlusu olarak Lexus yaşam tarzını tamamlamak için şık ve üst düzey bir yüksek performanslı yat fikrini doğru buldu.

Böylece Denizcilik bölümü üst düzey ve yüksek performanslı yat konseptini yeniden düşünerek Lexus markasını yeni yaşam tarzı ve eğlence alanlarına taşımaya karar verdi. 12 Ocak 2017'de Lexus bu projenin sonucunu açıkladı: Biscayne Bay, Miami Beach, Florida'daki Di Lido adasında kullanıma hazır olan Lexus Sport Yacht konsepti.

TASARIM

Eğlence amaçlı, gündüzleri kullanılan ve altı ile sekiz kişi arasında taşıyabilen, iki yüksek performanslı Lexus V8 motordan güç alan, gelişmiş bir tarz ve kullanım kolaylığı sunan bir spor yat ile ilgili ayrıntılar Toyota City, Japonya'daki Lexus Tasarım Merkezinde açıklandı.

2015 yazında tasarım ekibinin konsept çalışmaları Kıdemli Yönetici Tokuo Fukuichi, Uluslararası Tasarım Baş Sorumlusu ve Lexus International Co. Başkanı, Toyota Denizcilik Bölümünden sorumlu Kıdemli Yönetici Shigeki Tomoyama ve Başkan Toyoda tarafından değerlendirildi.

Bu çalışma bizim için çok değerlidir çünkü yaratıcı enerjilerimizi harekete geçirmiş ve hayal gücümüzü çok iyi tanıdığımız otomotiv alanının dışındaki tasarım ve yaşam tarzı olasılıklarına doğru genişletmiştir." Denizcilik Bölümü yapıma ve araç üzeri deniz sistemlerine odaklanırken seçilen teklif 2015 boyunca sürekli geliştirildi.

Miami'de tanıtılan Lexus Sport Yacht, üretim için herhangi bir planı yapılmamış, tek seferlik özel bir projedir. Denizcilik Bölümü bu tek örneği üretmek için Wisconsin, ABD'deki Marquis-Carver Yacht Group of Pulaski'yi seçti. Bu seçimin nedeni şirket içi mühendislik ve üretim imkanları ve elle yerleştirilen büyük kompozit yapılardaki becerileriydi.

ÖZELLİKLERİ

Lexus Sport Yacht konseptinin tasarımında üst güverte ve dış gövde kesintisiz bir şekilde iç yapının etrafında birleşiyor. Her parça elle yerleştirilmiş örgülü karbon fiber bezle kuvvetlendirilmiş, iki bileşenli poliüretan epoksi reçine kompozit malzemeden (karbon fiberle güçlendirilmiş plastik veya CFRP adlı kompozit bir malzeme) yapılıyor ve elle yerleştirilen çok büyük tek bir parça halinde.

CFRP yarış araçları ve Lexus LFA gibi süper otomobiller, yüksek performanslı hava taşıtları, yarış kayakları ve bisikletleri ve birinci sınıf yarış yelkenlilerinde kullanılan bir teknoloji.

Lexus Sport Yacht konseptinin benzersiz CFRP yapısı, fiberglas ile güçlendirilmiş plastikten (FRP) yapılmış benzer bir yata göre neredeyse 1.000 kg ağırlık tasarrufu yapıyor. Su altındaki gövde tasarımı ise direnci ve sürtünmeyi azaltmak ve yüksek hızlarda kullanım kolaylığı ve denge için kademeli olarak yapılmıştır.

Bu konsept yat iki 5,0 litre V8 benzinli motordan güç almaktadır. Motorlar Lexus RC F coupe, GS F spor sedan ve yeni LC 500 grand tourer modellerinin 2UR-GSE yüksek performanslı motoru üzerine geliştirilmiştir.

Her motor 440 beygir gücü / 446 DIN hp / 328 kW üzerinde güç üretir ve iki adet hidrolik kontrollü inboard/outboard kuyruk motoru ile yat saatte 49 mil'e (43 knot) çıkarabilir. Kumanda kolu ile kontrol edilebilen yan pervane, iskeleye yanaşmaya yardımcı olur.

Kaptan dümendeki renkli dokunmatik panelden yat üzerindeki sistemleri kontrol edebilir ve takip edebilir. Ekranlarda GPS navigasyonu, dijital rotalar, yüzey radarı, su altı sonarı, aydınlatma ve eğlence sistemleri gösterilir. Kaptan koltuğu elektrikli olarak ayarlanabilir. Çok özel misafirler için kolçaklar katlanarak her yanda katlanır koltuklar elde edilir.

Ön yolcu kabini, ahşap ve cam ayrıntıları ve lüks Lexus deri döşemeleri ile çok çekicidir. Yüksek bir platform, altı kişilik oturma alanı ve masa ile klima, samimi ve iyi bir zaman geçirmek için konforlu bir ortam oluşturmaktadır.

Kadırga bölgesinde iki brülörlü bir ocak, lavabo ve tezgah altı buzdolabı bulunmaktadır. Estetik yüzeylerle kaplı baş tarafında ise bir duş vardır.

Entegre müzik/görüntü eğlence sistemi 4G Wi-Fi ve WAN ile tamamen bağlantılıdır. Müzik sistemi olarak tavan panelini transdüser olarak kullanan yüzeye bağlı Revolution Acoustics sürücüler ve Mark Levinson® Reference dijital amplifikatör kullanılmıştır.

VERİLER

Toplam Uzunluk 12,7 m
Kiriş (genişlik) 3,86 m
Taşıma kapasitesi 8 kişi
Toplam güç 885 beygir gücü/ 897 DIN hp / 660 kW
Maksimum Hız 43 KTS

ARKA PLAN

Toyota Motor Corporation'ın bir kolu olan Lexus, 1989 yılında gelmiş geçmiş en iyi otomobilleri geliştirip üretmek ve müşteri hizmetinde en yüksek seviyeyi sunmak için kurulmuştur. Lexus International bir şirket içinde başka bir şirket olarak 2011 yılında markanın tüm merkezi stratejileri, planlama, tasarım, mühendislik ve üretim işlerini koordine etmeye başlamıştır.

Toyota Motor Corporation (TMC) Denizcilik İş Bölümü, 1997 yılında kurulmuştur. Amacı lüks Lexus araçlarını üretirken geliştirilen üstün teknoloji ve kalite kontrol yöntemleri ile üst düzey yatlar üretmektir. Toyota Marine'in Ponam ürün gamında 26 ve 28 foot uzunlukta fiberglas spor balıkçı tekneleri ve tamamen kaynaklı A5083 alüminyum alaşımlı, dayanıklı ve sessiz gövdeli 31, 35, 37 ve 45 foot uzunlukta lüks kabinli büyük tekneleri vardır.

Ponam modelleri, Lexus GX 300d (3,0 litre turboşarjlı dizel, 4 silindir) ve LX 450d (çift turboşarjlı dizel, 4,5 litre V8) çok amaçlı lüks modellere dayanan yüksek verimli turboşarjlı dizel motorlardan güç alır.

Toyota Ponam ürün gamı, Japon üst düzey yat sektöründe piyasa lideridir. Toyota Marine 1998 ile 2002 arasında ayrıca Epic adlı fiberglas su kayağı yarışma teknesi ürün gamını geliştirdi ve ürettir. Bu tekneler büyük oranda ABD piyasası için geliştirildi ve tümü Lexus LS 400 lüks sedanın 4,0 litre 1UZ-FE DOHC benzinli V8 motorundan güç alıyordu.

Marquis Yachts, LLC adlı bağımsız özel şirket Pulaski, Wisconsin'de bulunmaktadır ve Marquis Yachts ve Carver Yachts markalarını tasarlar, geliştirir ve üretir. Marquis ürün gamındaki en üst düzey tekne 73 foot uzunluğunda, üç katlı bir lüks yattır. Fiberglas ile güçlendirilmiş plastik (FRP) gövde, güverte ve üst yapıya sahiptir.

Daha fazla bilgi için www.marquisyachts.com veya www.carveryachts.com adresini ziyaret edin.