Türkiye pazarına 2016 yılında İstanbul’da açtığı ilk showroomu ile giriş yapan Lexus, sunduğu modellerle ve hizmetlerle lüksün tanımını değiştiriyor. Premium marka hibrit modellerin de dahil olduğu geniş ürün yelpazesinin yanında, 60’a yakın noktadaki geniş servis ağı ve Geri Alım Garantisi gibi hizmetlerle iddiasını artırmaya devam ediyor. Lexus, lüksün simgesi haline gelen tüm modellerini özel bir etkinlikle Adanalılarla bir araya getirdi.

Türkiye pazarına giriş yaptığı 2016 yılından bu yana sunduğu çarpıcı modelleri ve ayrıcalıklı hizmet anlayışıyla farklılığını ortaya koyan Lexus, tanıtım etkinliklerine Adana ile devam ediyor. Toyota Plaza Mıçı ve Toyota Plaza Onatça’nın katkılarıyla Sheraton Adana’da düzenlenen ve RX, RC, RCF, GS, LS, IS, NX ve CT modellerinin sergilendiği davet, şehrin önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Adanalı otomobil tutkunlarına araç ile ilgili bilgilerin sunulduğu etkinlikte test sürüşü imkanı da yer aldı.

“Lexus, Türkiye’de de Hayranlık Uyandıran Bir Marka Oldu” 

Adana’da düzenlenen özel etkinlikte değerlendirmelerde bulunan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Ali Haydar Bozkurt, Lexus markasının 1989 yılında satışa başlamasından kısa bir süre sonra ABD'de kalitesiyle ve hizmetleriyle kendini kabul ettirmeyi başardığını ve en sevilen markaların başında geldiğini belirterek, “Kısa zamanda global bir marka haline gelen Lexus ayrıcalığını, 2016 yılından itibaren Türkiye’de de sunmaya başladık. Türkiye pazarına geniş bir ürün gamı ile giriş yaptık. Lexus markasının sunduğu otomobiller ve hizmet kalitesi, Türkiye’de bu segmenti yeniden tanımladı. Türkiye’de de müşterilerimizin bu kaliteyi ve ayrıcalığı yaşaması adına ülkemizin her yerinde daha yaygın bir satış ağı kurmak üzerine çalışmalar yapıyoruz. Bunun yanında değişik illerde bu farkı yaşamak isteyenler için de burada gerçekleştirdiğimiz gibi çeşitli organizasyonlar düzenliyoruz. Lüks segmentte sunduğumuz geniş ürün gamına, hibrit, yani hem elektrikli hem de benzinli motora sahip versiyonlarını da getirerek, model çeşitliliğimizi artırdık. Böylece Lexus ile SUV modelinden, spor modele ve lüks sedan modellerine kadar her alanda hibrit keyfini ve avantajlarını, Türkiye’deki premium segment kullanıcıları da yaşamaya başlayacaklar” dedi.

Türkiye’nin Her Yerinde Güçlü Servis Ağı 

Geçen yıl Maslak’ta açılan ilk showroomu ile birlikte Türkiye pazarına adım attıklarını kaydeden Bozkurt, “1.5 yıllık süreç içerisinde de yatırımlarımızı markayı doğru şekilde anlatmaya ve doğru konumlandırmaya ayırdık. Halen de bu yöndeki çalışmalarımıza ağırlık vermeyi sürdürüyoruz. Lexus için satış yapmak kadar satış sonrasında verilecek hizmet de çok büyük önem taşıyor. Bu paralelde marka olarak biz Türkiye’de 60’a yakın satış sonrası hizmet noktamızda hiçbir premium markada göremeyeceğiniz bir hizmet sunmaktayız. Lexus müşterileri, Türkiye’nin her yerinde bulunan bu güçlü servis ağı sayesinde ihtiyaç hissettiği her anda bizi yanında bulacak. Bu bizim olmazsa olmazımızdır” diye konuştu.

Lexus’un yüksek kalitedeki servis hizmetlerini Adana’da, Toyota Plaza Mıçı ve Toyota Plaza Onatça veriyor. Bu sayede Lexus kullanıcıları, nerede olurlarsa olsunlar kısa zamanda yüksek kalitede satış sonrası hizmetini alabiliyorlar.

“120 bin TL’ye Varan Vergi İndirimiyle Teşvik Edilen Hibritler Büyük İlgi Görüyor” 

Bozkurt, bütün markaların yakın gelecek için çözüm olarak görülen hibrit araçlar üretmek konusunda yatırımlar yaptıklarını gözlemlediklerini ifade ederek şunları söyledi; 

“Lexus ise, şu an herkesin gelecek planında olan hibrit modellerini yıllar önce kullanıma sunmuş bir marka. Yani Lexus segmentinde bu teknolojiyi geliştiren öncü bir marka. Bugün tüm modellerinde hibrit motor seçeneğini sunan tek marka olan Lexus global pazarda 1 milyondan fazla hibrit satışı gerçekleştirdi. Marka olarak hibrit teknolojisini kısa ve orta vadede çözüm olarak görüyoruz. Hükümetimizin getirdiği vergi teşviki düzenlemesiyle 120 bin TL’ye varan vergi indirimi ile teşvik edilen hibrit araçlarımız büyük ilgi görmeye başladı. Aynı zamanda; lüks araç üreticilerinin de elektrikli ve hibrit araçlar geliştirmeye başlamaları, markamızın doğru yolda olduğunun bir başka kanıtı. Lexus, yenilenen ürün gamıyla daha güçlü bir hale gelerek Türkiye’de “Lüksün Yeni Tanımı” iddiasını artırmaya devam edecektir.”

Lexus’un segmentinde fark yaratan hizmetleri 

Geniş hizmet ağının yanı sıra Lexus, müşterilerine birçok kolaylık sağlayan hizmeti de bir araya getiriyor. Maslak’ta açılan showroomda çalışma saatleri dışında da randevuyla 7 gün/24 saat hizmet vererek, yoğun programa sahip kişilerin de vakitlerini verimli bir şekilde kullanmalarına ve mesai saatleri dışında da hizmet almalarına imkan sağlıyor. Lexus showroomunu istediği zaman randevuyla ziyaret edebilen müşteriler, dilediklerinde test sürüşü de gerçekleştirebiliyorlar. 

Markanın diğer hizmetlerinden biri de, her müşterinin özel bir danışmanının olması. Müşteriler otomobil ile ilgili her türlü ihtiyacında bireysel danışmanlarına rahatlıkla ulaşabiliyorlar. İhtiyaç olması halinde müşterilerinin olduğu yere helikopter ile teknisyen de gönderebilen Lexus, aynı zamanda müşterilerine özel TIR’lar ile araç transferi hizmeti de sağlıyor. Böylece Lexus sahipleri yurtiçinde herhangi bir şehre uçakla seyahat ederken, otomobilinin TIR ile bulunduğu yere gönderilmesi sayesinde aracının keyfini sonuna kadar çıkarıyor.

Lexus’tan Geri Alım Garantisi Hizmeti 

Lexus’un tüm dünyada elde ettiği yüksek ikinci el değerine güvenen marka, özel hizmetleriyle de bunun altını çiziyor. Oldukça geniş bir hizmet yelpazesi sunan Lexus’un en dikkat çeken uygulamalarından biri olarak Geri Alım Garantisi yer alıyor. Buna göre satılan Lexus modelleri, müşteri talep ettiğinde araç kullanımına ve yılına bağlı olarak belli oranlarda marka tarafından geri alınabiliyor. Aracın geri alınacağı günkü güncel kur üzerinden bir yaşındaki araç için yüzde 80, iki yaşındaki araç için yüzde 70, üç yaşındaki araç için de yüzde 60 olacak şekilde Euro olarak geri alım fiyatı belirleniyor. Marka konusunda müşterinin aklında hiçbir soru işareti bırakmayan Lexus, gerek hizmetleri gerekse de tüm dünyada sorunsuzluk ödülleri toplayan otomobilleriyle dikkat çekiyor.

Lexus’un fark yaratan işçiliği ve Takumi ustaları geleneği 

Lexus, kısa zamanda dünya çapında ün getiren otomobillerini yüksek teknoloji ve geleneksel üretim tekniklerini bir arada sunarak üretiyor. İnsan eli ve gözü, en yüksek kaliteyi sağlamak adına Lexus’daki en önemli araç olmaya devam ediyor. İşte bu yüzden Lexus’un en az 25 yıllık deneyime sahip usta işçileri olan Takumi ustaları, her aracın en yüksek standarda sahip olmasını garanti etmek adına büyük bir öneme sahip. 

Ayırt edici siyah ve beyaz tulumları, beyaz eldivenleri giyen bu küçük ve seçilmiş grup, sadece eğitimli gözlerin görebileceği küçük kusurları bile görebiliyorlar. Kalite aşamasının en önemli parçası olan Takumi ustaları, boyanın hatasız olmasından elle yapılan deri döşemenin dikişlerinin kusursuz olmasına kadar birçok detayı gözden geçiriyor. Ustalar, kulaklarını da kullanarak motorların sorunsuz bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol ediyorlar. Kendi yeteneklerini sürekli olarak geliştiren ustalar, birikimlerini paylaşarak işçiliklerini yeni jenerasyonlara aktarıyorlar. Böylece araçların yüksek standartları her zaman korunuyor.

Lexus’un Birbirinden Mükemmel 7 Lüks Modeli 

Lexus, Türkiye pazarına geniş model yelpazesiyle giriş yaptı. Spor otomobillerden, konforlu coupe modellerine, lüks sedanlara ve SUV modellerine kadar her türlü beğeniye hitap eden Lexus, aynı zamanda Türkiye’deki lüks segment müşterilerine tüm modellerinde hibrit teknolojisini de sunuyor.

Lexus’un Giriş Seviyesi Modeli: CT 200h 

Dünyanın ilk kompakt lüks hibrit otomobili olan CT 200h, tasarımıyla ve sürüş özellikleriyle öne çıkıyor. Hem benzinli hem de elektrikli motor sahip CT, düşük yakıt tüketimi ve sportif sürüşü bir arada sunuyor. 1798 cc’lik benzinli motoru 136 bg ve 142 Nm tork üretiyor. CT 200h’nin yakıt tüketimi ise sadece 4.1 lt/100 km. 1.8 litrelik benzinli motora sahip CT 200h, vergi teşviğiyle birlikte 1.6 litre hacimli motor oranlarıyla vergilendiriliyor. Lexus CT 200h alanlar, 60 bin TL’ye varan bir hibrit teşviğinden faydalanıyor. Lexus CT 200h, 159 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Lexus IS; Sedan Konforunda Sportiflik

Lexus’un sportif sedan modeli IS, dinamizmi ve zarafeti lüks ile birleştiriyor. Sedan konforunu yaşamak isteyen ancak sportiflikten ödün vermek istemeyenlerin tercihi olacak Lexus IS, aynı zamanda çarpıcı tasarımı, LED aydınlatmaları ve özel tasarım panjuruyla dikkat çekiyor. İlk olarak 1998 yılında üretilen IS, üçüncü jenerasyonuyla Türkiye’de satışa sunuldu. Lexus IS200t, 245 HP güç ve 350 Nm tork üretiyor. 100 km/s hızlanması 7 saniye olan IS200t, yarış pistlerinde uzun testlerden geçirildikten sonra şekillendirildi. IS200t’nin 74.000 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. IS’nin hibrit versiyonu IS 300h ise 223 bg üreten 2.5 litrelik benzinli motoru elektrikli motorla kombine ediyor. Hibrit teşviği kapsamında yaklaşık 25 bin euro’ya varan indirimle IS 300h’a sahip olmak mümkün. Lexus IS 300h, 78 bin 450 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Lexus GS; Güçlü bir Sedan

Sedan otomobillere farklı bir bakış açısı getiren Lexus GS modeli, markanın imzası olan Lexus’a özgü ön panjuru, güçlü ve dinamik tasarımıyla dikkat çekiyor. GS, uzun yol konforunu, çeviklikle birleştirerek sedan kullanıcıların beklentilerini aşmayı başarıyor. Düşük bir ağırlık merkezine sahip olan GS, bu sayede konforun yanı sıra yol tutuş özellikleriyle de öne çıkıyor. GS modelini 245 HP güç üreten motoruyla GS200t, hibrit GS 300h ile GS 450h, yüksek performanslı GS F olarak tercih yapmak mümkün. GS 200t 83 bin 450 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulurken, hibrit teşviğiyle birlikte 28 bin euro’ya varan bir indirimle GS 300h’a sahip olmak mümkün. GS 300h’ın hibrit modellerinin başlangıç fiyatı ise, 90 bin euro olarak belirlendi.

Lüks ve Yüksek Performanslı Sedan: Lexus LS 600h

Lüks konusundaki standartları yeniden yazan Lexus’un LS modeli, sessiz sürüşünü hibrit teknolojisiyle daha ileriye taşıyor. Yüksek teknolojili şasisi sayesinde virajlarda da Lexus dinamizmini ortaya koyuyor. LS600h hibrit versiyonu 5.0 litrelik V8 benzinli motoru ile yüksek performans sunarken, elektrikli motorun getirdiği konforla da şehir içerisinde keyifli bir sürüş sağlıyor. 445 HP güce sahip LS600h, uzun dingil mesafesine sahip modeliyle 307.775 Euro fiyata sahip.

Lexus NX; Farklı ve Lüks Bir Crossover 

İlk kez 2014 yılında üretilmeye başlanan Lexus’un crossover modeli NX, kullanışlı ve sportif sürüşüyle öne çıkıyor. Benzinli NX 200t ve hibrit NX 300h olmak üzere iki versiyonu satışa sunuluyor. 238 HP güç üreten NX200t, 6 ileri otomatik şanzımana sahip. NX 200t’nin 80 bin 480 Euro başlangıç fiyatı bulunuyor. NX 300h ise, 2.5 litrelik benzinli/elektrik motoruna sahip hibrit sisteminden güç alıyor. Kombine olarak 197 HP güce sahip NX 300h, önde ve arkada olmak üzere iki elektrikli motora sahip. NX’in hibrit versiyonu, teşvik düzenlemesiyle 24 bin euro’ya varan indirimden yararlanıyor. Dört çeker sürüşle satışa sunulan NX 300h, 79 bin 390 euro başlangıç fiyatına ve 6 farklı donanım seviyesine sahip.

Lexus RX; Lüks SUV Segmentinin Yaratıcısı 

Lüks SUV segmentinin yaratıcısı Lexus RX, ilk kez tanıtıldığı 1998 yılından bu yana bir SUV aracın performansını ve premium sedan otomobilin sürüş konforunu bir arada sunuyor. Uzun zamandır en çok satan lüks SUV modellerinden biri olan RX, 200t ve 450h modelleriyle satışa sunuluyor. 2.0 litre turbo benzinli motorun yanı sıra 3.5 litre V6 motora ve elektrikli motora sahip hibrit versiyonuyla da satılacak. RX 200t’nin başlangıç fiyatı 89.930 Euro iken, hibrit RX 450h ise 166.570 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Lexus RX; Lüks SUV Segmentinin Yaratıcısı 

Lüks SUV segmentinin yaratıcısı Lexus RX, ilk kez tanıtıldığı 1998 yılından bu yana bir SUV aracın performansını ve premium sedan otomobilin sürüş konforunu bir arada sunuyor. Uzun zamandır en çok satan lüks SUV modellerinden biri olan RX, 200t ve 450h modelleriyle satışa sunuluyor. 2.0 litre turbo benzinli motorun yanı sıra 3.5 litre V6 motora ve elektrikli motora sahip hibrit versiyonuyla da satılacak. RX 200t’nin başlangıç fiyatı 89.930 Euro iken, hibrit RX 450h ise 166.570 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Lexus RC; Radikal bir Premium Coupe 

Lexus'un premium coupesi Yeni RC modelinde, kışkırtıcı tasarım, keyifli ve heyecan verici bir sürüş deneyimiyle birleşiyor. Lexus markasına genç müşterileri çekmeyi hedefleyen spor RC modeli, 2.0 litre turbo benzinli motorlu RC 200t, performans versiyonu RCF ve hibrit RC 300h versiyonları ile tercih edilebiliyor. RC 300h modelini özel siparişle satın almak mümkün olacak.

Lexus’un hibrit modelleri nasıl çalışıyor? 

Tüm hibrit Lexus modellerinin kullandığı Lexus Hybrid Drive teknolojisi, güçlü bir benzinli motoru, elektrikli motorun tasarrufuyla birleştiriyor. Bu sayede kesintisiz bir sürüş sunarken, sürücünün hiçbir şeyden ödün vermesine gerek kalmıyor. Lexus hibrit modelleri, güçlü hızlanma kabiliyeti, düşük yakıt tüketimi ve düşük emisyon değerleriyle dikkat çekiyor. Kendi kendine şarj etme özelliğine sahip hibrit modeller, istendiğinde EV moduyla sadece elektrikli olarak yolculuk yapmaya imkan tanıyor.