• Evde daha fazla vakit geçirdiğimiz dönemlerde yaratıcılığımızı geliştirmek adına birçok yol var. Lexus’un sanatla ne kadar içe içe olduğunu biliyorsunuz. Markanın felsefesinin önemli bir yanını el işçiliği oluşturur ve Lexus fabrikalarında çalışanlar çok daha fazlasına sahiptir.
  Lexus fabrikasında el işçiliği ile öne çıkan erkek ve kadın çalışanlar gibi hissetmek ister misiniz? Lexus’un fabrikalarında çalışan en üst düzey zanaatkarlara “Takumi Ustaları” adı verilir ve onlar aracın boyası, montajı, dinamikleri veya kabini kusursuz hale getirmek üzere çalışırlar. Takumi ustaları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için burayı (www.lexus.com.tr/discover-lexus/craftsmanship/takumi-masters) ziyaret edebilirsiniz.
  Takumilerin özelliklerinden birisi, Japon kağıt katlama sanatı origami’deki uzmanlıklarıdır. Bunu belirleyen bir kriter ise, baskın olmayan eliyle sadece 90 saniyede origami kedisi katlamaktır.
  Lexus’ların üretiminden sorumlu Takumi ustalarının ne kadar özel yeteneklere sahip olduklarını, kendinizi sınayarak test edebilirsiniz. Bunun için öncelikle kare kesilmiş bir kağıt parçasını alın. Unutmayın bu kediyi baskın olmayan elinizle yapmanız gerek.
  Kare kağıt parçasını ortasından çapraz olarak katlayın, ardından yine ortasından katlayın. Böylece ortasında iz olan bir üçgen çıkacak. Bu üçgen şeklinde kedinin kulakları için her iki yandan küçük bir katlama yapın. Ardından orta bölümün altından çenesini ve burnunu yapmak için iki defa daha katlamanız gerekecek. Sanal bir şekilde origami yapmak için burayı (www.lexus.com.tr/discover-lexus/craftsmanship/takumi-cats/) ziyaret edebilirsiniz, kendinizi test edebilirsiniz!
  Bu şekli yapabildiniz mi? Yapabildinizse ne kadar sürdü? Biraz uzun sürse de bile üzülmeyin karşılayın çünkü Takumi Ustaları yeteneklerini en az 30 yıl çalışarak elde ediyorlar. Hatta tüm dünyadan saygın origami ustalarından biri olan Mark Bolitho dahi bunu yapmakta ve süreyi yakalamakta bir hayli zorlandı. Eğer bunu 90 saniyede yapabilirseniz Lexus fabrikasında özel bir usta olarak çalışmaya hazırsınız demektir.
 •     Origami ile Evde Eğlenceli Vakit Geçirme Zamanı 1997x1005 2