lexus RC F GT3 hero

PERFORMANS

2017 RC F GT3

Yeni ve heyecan verici hedefler belirlemek, lüks bir yaşam tarzını benimseyen bir marka olarak bizim için çok önemlidir.

Bu hedeflerden biri de F modellerimizin performansını sürekli olarak geliştirmektir. Çok çeşitli yarış disiplinlerindeki deneyim ve uzmanlığımızı geliştirerek dünya çapında Lexus sürücülerine harika bir deneyim sunabileceğimize inanıyoruz. Bu nedenle 2017'de RC F GT3 ile motor sporlarındaki çalışmalarımızı artırıyoruz.

Hem tüm girdiğimiz yarışlarda konumumuzu iyileştirmeye, hem de dünyada artmakta olan yarış meraklısı kitlemizin tutkularını harekete geçirmeye çalışıyoruz.
RC F GT3'ün altı vitesli sıralı tip yarış şanzımanı ve 5,4 litre V8 motoru vardır. Kaput, tamponlar, arka spoyler, tavan, kapı panelleri, motor filtresi kutusu ve göğüs paneli karbon fiberden yapılmıştır ve toplam ağırlığı yalnızca 1300 kg'dır.

Motor sporlarını yöneten kurum FIA'dan da onay alan RC F GT3, ABD ve Japonya'daki yarış şampiyonalarına ve bazı Avrupa yarışlarına katılacaktır.

ABD'de IMSA WeatherTech SportsCar Championship'teki GTD sınıfında yarışmaları için 3GT Racing takımına iki adet Lexus RC F GT3 verdik. Japonya'da ise iki araç LM corsa takımı ile Super GT serisinin GT300 sınıfında yarışıyor.

Avrupa'da Farnbacher Racing ve Emil Frey Racing takımları geçen yıl RC F GT3 prototip araçları ile VLN Endurance serisinde yarıştılar. Bu sezon geliştirme çalışmalarına devam edecekler ve ileride Avrupa'da GT3 yarışlarında daha yüksek seviyelerde yarışmayı hedefliyorlar. 2017'de Avrupa yarışlarına katılacaklar ve bunlar arasında International GT Open serisinin bazı etkinlikleri bulunuyor.

Lexus geçen yıl bir RC F GT3 prototipi ile Nürburgring Nordschleife'deki VLN Endurance Championship yarışını ilk kez kazanan Asyalı otomobil üreticisi oldu ve bir prototip 8 Ekim 2016'daki VLN9 yarışını kazandı.

Lexus ayrıca RC F'yi temel alan başka bir araç olan RC F GT500 ile çok iyi sonuçlar elde etti. Geçen yıl 2016 model RC F GT500 Japonya'daki Super GT serisinde büyük başarı gösterdi. Yarışa katılan Team SARD ve sürücü Heikki Kovalainen ile Kohei Hirate GT500 kategorisinde takım ve sürücü olarak şampiyonluk ünvanını kazandı.

Araç Adı LEXUS RC F GT3
Motor 5,4 litre V8
Güç 373+ kW (500+ DIN hp)
Tork Belirli değil
Şanzıman 6 vitesli sıralı yarış şanzımanı
Jantlar 13x18 ön, 13 x 18 arka
Frenler Disk

Toplam Uzunluk 4.845 mm
Toplam Genişlik 2.030 mm
Toplam Yükseklik 1.270 mm
Dingil mesafesi 2.730 mm
Boş Ağırlık 1.300 kg