concept cars

KONSEPT
OTOMOBİLLER

Lexus konsept otomobilleri geleceğin tasarımları konusunda merak uyandıran kesitler sunuyor.

Dizayn İnavosyonu

DIZAYN
INAVOSYONU

Lexus’un dizayn ve inovasyon anlayışını inceleyin.

Hibrit Otomobiller

HIBRIT
OTOMOBILLER

Lexus Hybrid: Elektrikli motor ve benzinli motorun akıllı buluşması

lexus showroom

LEXUS
SHOWROOM

Lexus showroomlarımız hakkında detaylı bilgi alın

MAKALELERE GERİ DÖN

SİMGE

the icon

TASARIMCI YAZAR NICOLE SWENGLEY İKONİK SWISS RAILWAY SAATİNİ KUTLUYOR, SAAT ARTIK 70'İNCİ YILINDA.

Bir ulusu planına sadık tutan minimalist Swiss saati artık 70 yaşında.

İsviçre'nin uluslararası dakik olma şöhreti birçok tren istasyonunda görüntülenen 70 yaşındaki bir saate fazlasıyla borçlu. İsviçre Federal Demiryolları için çalışan bir İsviçreli mühendis, Hans Hilfiker tarafından 1944'te tasarlanan ve saat üreticisi Moser-Baer tarafından Mobatime ticari markası altında üretilen Swiss Railway saati bir anda tasarım klasiği haline geldi. Günümüzde Londra’nın Tasarım Müzesi ve New York’un Modern Sanat Müzesi'nde koleksiyonlarda ön plana çıkıyor ve dünya genelinde konut sahipleri tarafından kullanılıyor.

Görsel sadelik ve teknik beceri, saatin ikonik statüsünden sorumludur. Sayılar olmamasına rağmen siyah-beyaz saat kadranı uzaktan kolaylıkla okunabiliyor. İlk başta yalnızca yelkovan ve akrebe gerek görüldü fakat 1953'te Hilfiker, İsviçre demiryolu ağının etkileyici verimliliğini ön plana çıkarmak için uyarı diski gibi zekice şekillendirilen ardından demiryolu görevlileri tarafından kullanılan kırmızı bir saniye ibresi ekledi, bu da trenler geldiğinde ve kalktığında yolcuların açıkça görmesine olanak sağladı.

MAKALENİN TAMAMINI OKUYUN

Size en iyi deneyimi sunmak için sitemizde çerez uygulaması bulunmaktadır. Eğer ayarlarınızı değiştirmeden devam ederseniz çerez kullanımımız devam edecektir. Teşekkür ederiz.

DETAYLI BİLGİ İÇİN