1. ARAÇ MODELLERİ
  2. RZ Dünya Tanıtımı
Ne aramıştınız?
DNA’SI ELEKTRİKLİ

LEXUS RZ 450e

Çok Yakında! Tamamen yeni Lexus RZ 450e, benzersiz Lexus tasarımı ve gelişmiş elektrikli araç teknolojilerinin sağladığı sürüş deneyimini sunuyor.

LEXUS RZ 450e

YENİ BİR SÜRÜŞ İMZASI

RZ, yüksek hassasiyetli motor tork kontrolü ile temel olarak etkileyici bir performans sunar. İdeal ağırlık dağılımını sağlamak ve sürücü tepkilerine hızlı yanıt verebilmek adına güç üniteleri en uygun şekilde konumlandırılmıştır. Bu konsepte ‘’The Natural’’ adı verilir ve temeli sürüş ve yol koşullarına bağlı olarak ön ve arka tork dağılımını kontrol eden DIRECT4 akıllı dört çeker sistemine dayanmaktadır. Bu sayede RZ, sürücü tepkilerine doğrudan yanıt verir ve Lexus Sürüş İmzası bir üst seviyeye taşınır.
Lexus RZ 450e

GELİŞMİŞ KONTROL

Lexus'ta bir ilk olan One Motion Grip (Kelebek Direksiyon) sistemi​ ve gelişmiş direksiyon kontrolü, mekanik bağlantı yerine elektrik sinyalleri ile insan ve makine arasında daha iyi bir ilişki oluşturur. Bu bağlantı sayesinde sürüş bilgileri daha doğru ve hızlı bir şekilde aktarılır. One Motion Grip (Kelebek Direksiyon) ​ etkileyici bir manevra kabiliyeti ve güven veren bir performans sağlar. Bunun için hassas hesaplamalara dayanan kararlar verir ve lastikler ile frenlerden gelen gereksiz titreşimleri engeller.

*One Motion Grip'in tasarımı henüz kesin değildir. Tasarımın tamamlanması 2025'ten itibaren öngörülüyor.

LEXUS RZ 450e

BENZERSİZ DÖRT ÇEKER SÜRÜŞ

Lexus'ta bir ilk olan DIRECT4 adlı dört çeker sürüş sistemi ve yeni geliştirilen yüksek güçlü E-Aks​ motor, sürekli olarak hassas bir şekilde dört lastiğe aktarılan torku​ kontrol eder. Yol yüzeyi ve sürüş koşullarından bağımsız olarak aracın yol ile temas şekline uygun şekilde çalışır, sürücünün isteğine uygun ve heyecan verici bir sürüş deneyimi sunar. Viraj alma hızı ve direksiyon açısı gibi önemli bilgiler, güç dağıtımını iyileştirmeye yardımcı olur ve aracın yol tutuşu ve dengesini mükemmel hale getirir.
LEXUS RZ 450e

ÖZEL PLATFORM

RZ 450e'de Lexus'ta bir ilk olan özel BEV platformu (e-TNGA), aracın temel performansını ciddi şekilde artırır. Sürüşü daha keyifli ve heyecanlı hale getirir. Bu platform, aküyü araç tabanının altına alarak yüksek denge ve sürüş konforu sağlar.

LEXUS RZ 450e GALERİSİ

TAMAMEN ELEKTRİKLİ​

Tamamen elektrikli RZ’yi tüm detaylarıyla keşfedin. Görseller ve donanımlar Türkiye’de sunulan versiyonlarla farklılık gösterebilir.​

LEXUS RZ 450e

YENİ NESİL TASARIM DİLİ

Tasarım konsepti, BEV'lere özel kesintisiz hızlanma ve tork hissini yansıtmaktadır. İçten yanmalı motorun artık olmaması, aracın ön tarafındaki işlevsel gereksinimleri değiştirmiştir ve Lexus'u "silindirik gövde" ile yeni bir görsel kimlik yaratmaya yönlendirmiştir. Aracın içi BEV'in dinamik performansından ilham alır, sade ve kıvrak bir izlenim bırakır. Temelde işlevsel olmayı amaçlayan bir hacim olsa bile, yüksek kaliteli işçiliği yansıtan bir his verir.
LEXUS RZ 450e

BENZERSİZ SES ORTAMI

Aracın içindeki sesler, araç ile sürücü arasında iletişim kurarak sürüş yapmanın heyecanını yansıtır. Mühendisler ses frekanslarını aracın hızına ve hızlanma gibi dinamik hareketler sırasında görülen ses seviyelerine uygun hale getirmiştir. Güç aktarma sisteminin tonu ve ses taşıma özellikleri, keyif verici olacak şekilde tasarlanmıştır. Kabin içinde en yüksek konfor için sessizliğe de önem verilmiştir.
LEXUS RZ 450e

KONFOR VE KALİTE

Omotenashi felsefesi RZ'nin kabininde her yerde görülebilir. Minimalist,ferah ve lüks bir ortam sunar. Kaputtan başlayan ve kapılara doğru devam eden akıcı şekil, yere yakın gösterge paneliyle birleşir. Sade kapı döşemesi ve konsol da temiz ve geniş bir izlenim bırakır. Modern bir hacim ile desenlere odaklanan basit yüzeyler bir araya gelerek misafirperver bir özgürlük hissini yansıtır. Uzun dingil mesafesi arka koltukta büyük hacim ve geniş bir baş mesafesi sağlar. Bu da yolcular için daha ferah bir ortam yaratır. Ayrıca sunulan panoramik tavan da genişlik hissi ve önden arkaya doğru genişleme duygusu verir.
LEXUS RZ 450e

GERÇEK AMBİYANS

Ortam aydınlatması, sürüş sırasında zengin bir deneyim sunar. Sunulan 14 ayrı renk, siz dışarıda yaşanan eşsiz doğa olaylarını izlerken, araç içinde o duygu ve hisleri aynı şekilde hissetmeniz için tasarlanmıştır. Ayrıca dünyanın ilk In-ei aydınlatma sistemi olarak kapılar açılıp kapatıldığında kapı döşeme süslemelerine yansıtılan ışığın tonunu değiştirir, iç mekanı daha şık hale getirir.

*One Motion Grip'in tasarımı henüz kesin değildir. Tasarımın tamamlanması 2025'ten itibaren öngörülüyor.

LEXUS RZ 450e

RENK SEÇENEKLERİ

BEV'lerin kıvrak sürüş performansını yansıtan Mekanik Camgöbeği​ ve Lexus'un en yeni metalik dokusuna sahip olan Sonik Bakır​ gibi altı dış renk vardır. Mevcut çift tonlu renk düzeni, silindirik gövdenin önünden kaputun üstü ve tavana kadar koyu bir siyah renk içerir. Logo, RZ'nin silindirik gövdesini vurgulayan modern bir tarz yaratır.

"RZ SÜRERKEN GÜVEN VEREN, DOKUNMASI KEYİFLİ VE SÜRMESİ HEYECAN VEREN, BENZERSİZ BİR LEXUS BEV YARATMAK AMACIYLA GELİŞTİRİLMİŞTİR."


Baş Mühendis Takashi Watanabe, Elektrikli Lexus, Lexus International

LEXUS RZ 450e

HİÇBİR ŞEY ŞANSA BIRAKILMADI

RZ'deki Lexus Safety System +, birinci sınıf gelişmiş güvenlik teknolojilerini daha hızlı bir şekilde geliştirme ve daha fazla araçta kullanma yönündeki felsefemize dayanmaktadır. Proaktif Sürüş Desteği işlevinin de eklenmesi ile sürücü çeşitli durumlarda desteklenir. Sürücünün durumuna uygun şekilde en iyi kontrolün yapılması, güvenli bir sürüşe katkıda bulunur. İşlevler arasında sürücünün yanlara baktığını veya direksiyon başında uyuyakaldığını algılayan ve önceden uyaran Çarpışma Öncesi Güvenlik sistemi vardır.
LEXUS RZ 450e

GELİŞMİŞ TEKNOLOJİ

Ortadaki büyük dokunmatik ekran, yumuşak düğmeler ile birçok işlevi entegre olarak sunar. Düğmelerin boyutu, şekli, yerleşimi ve gösterdiği bilgileri tasarlarken büyük özen gösterilmiştir. Böylece kolay kullanım için en uygun şekil ve yerleşim elde edilmiş, tüm işlevlerin ne sıklıkta kullanıldığı da dikkate alınmıştır.
LEXUS RZ 450E

HER YOLCULUKTA GÜVEN

BEV'lere özgü yüksek kapasiteli aküler ve invertördeki silikon karbür yarı iletkenli parçalar ile düşük kayıplı teknolojilerin kullanımı, aracın 400 km (250 mil) olduğu öngörülen elektrikli sürüş menzilini uzatmaktadır. Yüksek güçlü şarj kapasitesi ile tüm ülkelerdeki müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılar. RZ'nin akü uyarı sistemi, kışın ve soğuk bölgelerde bile akülerin kısa sürede şarj edilebilmesini sağlar. Gelişmiş akü kontrol teknolojisi, birinci sınıf akü kapasite korumasıyla (10 yıldan sonra %90 veya üzeri) müşterilerin uzun süre boyunca aracı kendinden emin bir şekilde sürebilmesini sağlar.