1. LEXUS'U KEŞFET
  2. News
  3. lexus-tasarim-odulleri-finalistleri-aciklandi
Ne aramıştınız?
LEXUS HABERLERİ

LEXUS TASARIM ÖDÜLLERİ FİNALİSTLERİ AÇIKLANDI

Lexus’un genç yetenekleri desteklemek amacıyla 2013 yılından itibaren her sene düzenlediği Lexus Tasarım Ödülleri’nde, 2018 finalistleri açıklandı. Bu yıl altınca defa yapılacak prestijli ödülde, 12 aday finallere kaldı. Latince “birlikte/beraber uyum içinde” anlamına gelen “CO-” teması çerçevesinde çalışmalarını sürdüren katılımcılar, doğa ve toplumda uyum içinde olan tasarımları ile yarıştılar.

68 ülkeden 1300 başvuru geldi Beklenenden daha yoğun bir ilginin olduğu prestijli Lexus Tasarım Ödülleri’ne bu yıl 68 farklı ülkeden 1300’ün üzerinde başvuru geldi. Dünyanın her yerinden gelen başvurular, dünyaca ünlü mimarlar David Adjaye ve Shigeru Ban gibi isimlerin yer aldığı jüri tarafından değerlendirildi. Başvurular arasından 12 finalist seçildi ve bu adaylar Nisan ayında düzenlenecek olan Milano Tasarım Haftası’nda tasarımlarını tanıtacak.

Bununla birlikte 12 finalist içinden seçilen dört aday da, kendilerine verilen 25 bin doların üzerindeki bir bütçe ile tasarımlarının prototiplerini hayata geçirecek. Prototipi üretilecek çalışmalar ise, birbirinden farklı yaratıcı fikirlerden oluşuyor.

“CO-RK” çalışmasıyla jüt iplerini birleştiren bir sistem, sürdürülebilir materyallerle tasarım ürünleri yapılmasını sağlıyor. “Dürüst Yumurta" isimli ikinci finalist, Akıllı Mürekkep Pigmenti ve Göstergeleriyle yumurtanın tazeliğini gösteren bir teknolojiye sahip. Bir diğer fikir olan “Geri Dönüşümlü Elyaf Ekim Makinesi” ise, kullanılmış giysileri yeniden birleştirme teknolojisiyle farklı amaçlar için dönüşüm sağlıyor. Son finalist olan “Hipotetik Testler” çalışması ise toplum, çevre ve teknoloji arasındaki spekülatif ilişkileri araştıran bir test alanı olacak.

Finalistlerin arasından seçilen bu dört aday, global tasarımcıların danışmanlığıyla birlikte oluşturacakları prototip çalışmalarını 17-22 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan Milano Tasarım Haftası’nda sergileyecekler. Buradaki sunumun ardından ise Grand Prix kazananı açıklanacak.