1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus Life Style
  3. Avrupa'nın 4 Güzel Şehri
Ne aramıştınız?
Lifestyle

Avrupa'nın 4 Güzel Şehri

Yapılan araştırmalara göre Türklerin dünyada en çok gittikleri şehirler arasında Londra, Paris, Roma ve Barselona bulunuyor. Yurtdışına gideceklerin bir kısmı bu şehirleri ziyaret eder diye düşündüm, size Avrupa’nın dört güzelinin sırlarını yazdım.

Akdeniz cıvıltısı Barselona

Barselona, İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri olan Katalanya’nın başkenti. Barselona deyince akla, yaşamın tadını çıkarma konusunda uzman insanlar, Akdeniz cıvıltısı, tapas barlar, La Rambla’da piyasa yapan yığınlar ve şehrin adeta sembolü olan La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Katedrali geliyor. Güneşin yıl boyunca ısıttığı, doğanın cömertçe davrandığı bu kent 1992 Olimpiyatları dolayısıyla yapılan makyajın ardından, dünyanın en güzel şehirleri arasında kendine sağlam bir yer edindi. 
 
Önce en önemli meydan olan Katalanya’dan geçip, şehrin en kalabalık caddesi Las Ramblas’da dolaşın. Bu 1250 metrelik yolun sonunda bulunan Kristof Kolomb Anıt var. Caddede yürürken St. Joseph Boqueria isimli çok ilginç pazarda alışveriş yapanlar, Plaça Reial’da keyif çatanlar görsel bir zenginlik katacak yaşamınıza. Dar sokakları geçtikten sonra ulaşacağınız Bari Gotic (Gotik Bölge) geçmiş yüzyılların ipuçlarını serecek gözlerinizin önüne. Burası tarihi katedralin de olduğu yer.

Barselona’da sanat şehrin can damarı. Gaudi’nin eserlerini tavaf ettikten sonra Pablo Picasso’nun Müzesi’ni gezin. Vell Limanı diye Türkçeye çevirebileceğimiz bu yerdeki, Moll d’Espanya ve Maremagnum komplekslerinde bulunan restoranlardan birini tercih edebilir ya da dükkanları gezebilirsiniz. Hemen yandaki binada ise Akvaryum ve IMAX Tiyatrosu bulunuyor. 
 
Montjuic Tepesi diye geçen yer yıllarca askeri alan olarak kullanıldığından fazla yapılaşma olmamış. Tepeye çıkmak için şehrin ikinci önemli meydanı olan Plaza d’Espanya’dan geçebilirsiniz. Tam karşınızda eski bir saray olan Katalanya Milli Sanat Müzesi var. Müzenin önündeki Sihirli Çeşme’de (Fontana Magica) akşamları ses ve ışık gösterileri yapıyorlar. Yokuştan çıkarken, sol kolda Poble Espanyol (İspanyol Köyü) kalacak. Burada İspanya’nın değişik köşelerinin mimari özelliklerini taşıyan binalar var. Tepeye doğru çıkmaya devam edin. 1992 Olimpiyatları’nın yapıldığı yere geldiniz. Beyaz garip kule, mimar Santiago Calatrava’nın eseri olan telekominükasyon kulesi. Stad ise 1929’da yapılmış ve hala kullanılıyor. 
 
Botafumeiro, Travi Mar, El Asador de Aranda, Can Travi Nou ve Barceloneta sevdiğim restoranlar. El Nacional’in içinde ise iyi mekanlar var.

 
Aşkın adresi Paris

Paris dünyanın en etkileyici şehirlerinden biri. O kadar güzel ki Fransızların o burunları havada tavırları bile bu muhteşemliği gölgeleyemiyor. Işıklar şehri Paris, mimari görkemin, kültürün, entelektüalitenin, moda ve yemek sanatının zirvesi olmanın bilincinde ziyaretçilerini baştan çıkararak harika bir keşfe davet ediyor. 
 
Paris’te yapılacaklar listesi çok kabarık. Luxemburg Bahçeleri gibi büyük park ve bahçelerde yürüyüşler yapabilirsiniz. Gündüz ve gece ayrı bir güzelliğe sahip olan Seine Nehri üzerinde gezi tekneleriyle turlayabilir, mimar Haussmann tarafından 19. yüzyılda yeniden düzenlenen geniş ve şık bulvarlarda dolaşabilirsiniz.

Her biri ayrı bir sanatsal şaheser olan etkileyici binaları bir tabloya bakar gibi özenle inceleyebilir, Paris’i simgeleştiren Eiffel Kulesi’nin tepesine çıkabilirsiniz. Şehrin olmazsa olmazları Arc de Triomphe (Zafer Takı), Louvre Müzesi, Versailles Sarayı ve şehrin biricik tepesinde konuşlandırılmış Sacre Coeur’ü (Kutsal Kalp Kilisesi) ziyaret edebilirsiniz. Güncel mekanlardan Pompidou Merkezi’ni, La Defence bölgesini ve Bilim Kompleksi’ni görebilirsiniz. Yerel lezzetleri tadabileceğiniz, her zevke ve bütçeye hitap edebilecek kafe ve restoranlarda soluklanmayı unutmayın. Sanat için yaşayanlardansanız şehirde 150’nin üzerinde sanat galerisi ve müze bulunuyor. 
 
Üniversite denilince ilk akla gelen isimlerden biri olan Sorbonne’a uğramayı ihmal etmeyin. Neredeyse sokağı bir baştan bir başa kaplayan binanın da adı gibi görkemli olduğuna siz de tanıklık edin. Çocukluğunuza geri dönmek için şehrin doğu çıkışındaki Disneyland’a gitmek size güzel bir hediye olacak. 
 
Paris’i çok şık ama bir o kadar da pahalı restoranlarla hatırlamak istiyorsanız, size beş tane farklı seçeneğim var: Taillevent, La Tour D’argent, Guy Savoy Restaurant, Le Grand Vefour ve Le Jules Verne.

 
Aristokrasinin merkezi Londra

Londra çok farklı dönemlerin izlerini taşıyan bir dünya şehri ve her mevsimde ayrı güzel. Gökkuşağının her tonunun olduğu bir parklar şehri Londra. Kensington Gardens’dan başlayıp Hyde Park’dan geçip, St. James Park’a gider, şehir merkezinin büyük bir kısmını görmüş olursunuz. 
 
Londra hala anayasal monarşiyle yönetilen bir ülkenin başkenti olmasından ötürü pek bir asil, pek bir aristokrattır, kraliyet ailesi de İngiltere’nin en büyük tanıtım silahıdır. Lady Di 1997’de aramızdan ayrılsa da hala gazetelerde gündem olmaya devam eder. Kraliyet Sarayı Buckhingham her dem turistlerin kameralarına konuk olan yerlerden biri. Saat 11.30’u yakalarsanız ünlü muhafız değişim törenini izleyebilirsiniz.

Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan Londra’nın her köşesi görülmeye değer dolayısıyla geniş bir zamanı hak ediyor. Sadece müzeleri gezmek bile başlı başına bir olay. Müzeler listesinize dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahip olan, Efes’teki Artemis Tapınağı’nın ve Bodrum’daki mozolenin de bazı bölümlerini bünyesinde bulunduran British Müzesi’ni mutlaka koyun. 
 
Madame Tussauds balmumundan yapılmış ve gerçeğe çok yakın olan heykelleriyle ilginizi çekebilir. Trafalgar Meydanı’nda bulunan Milli Galeri (National Gallery) 15.-19. yüzyıl arasındaki Avrupalı ressamların müthiş eserlerine ev sahipliği yapıyor. Galeride bir Türk halısına kollarını dayamış olarak resmedilmiş olan büyükelçiler, adlarını taşıyan resimde devleşiyorlar. 
 
Eğlenceye zaman ayırmak için birbirine çok yakın olan, Soho, Leicester Meydanı ve Covent Garden civarında dolaşın. Londra’nın finansal merkezi City de ise 110 metre yüksekliğindeki kubbesiyle dünyanın en büyük kiliselerinden biri olan St. Paul’s var. 1894’de yapılan ve Londra’nın sembolü sayılan Kule Köprüsü (Tower Bridge) ve devamında, Thames Nehri kenarında dokuz yüzyıllık Londra Kulesi ( Tower of London) bulunuyor. 
 
Düz bir şehir olan Londra’yı bir de tepeden görmek isterseniz, Big Ben ve Parlamento’nun karşı tarafında South Bank Centre’da bulunan London Eye isimli dönme dolaba binebilirsiniz. 135 metrelik dünyanın bu en büyük dönme dolabından şehrin eşsiz manzaralarını görebilirsiniz. 
 
Yemeğe düşkün olanlar ve yemeğe bayağı bir para ödemek isteyenler için Chiltern Firehouse, Berner’s Tavern, Heston Blumenthal, River Café, Scott’s, Restaurant Gordon Ramsay favorilerim.

 
Tarihin beşiği Roma

Roma, İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş bir şehir, keşfe başlamak için en iyi yer şehrin kurulduğu tepe olan Palatinus. Tepeye doğru giderken Venedik Meydanı’ndan geçeceksiniz. Şaşırmayın, yolunu şaşırmamış bina, Venedikli bir kardinal olan Pietro Barbo tarafından yaptırılmış olmasından kaynaklanıyor adı. Meydanda İtalyan Birliği’nin kurulmasına büyük katkıları olan Savoy Kralı Vittorio Emanuele Anıtı var. Yakınındaki İstanbul’a Konstantinopolis adını veren İmparator Konstantin’in Zafer Takı da büyük bir görkemle sizleri bekliyor. 
 
Bulunduğunuz yerden Roma Forumu’nu seyredebilirsiniz. Forum eski Roma’da şehrin siyasi, ticari ve hukuki merkeziymiş. Bugün kalıntı olarak gördüğünüz bu yer halkın gününü geçirdiği, toplandığı, sözleştiği cıvıl cıvıl bir alanmış.

Roma’nın tarihi simgesi olan Colosseum’un esas adı Flavius Amfitiyatrosu. İlk önce tiyatro gösterilerini sunmak için yapılmış. Daha sonra gladyatörlerin dövüştüğü alan haline gelmiş. 
 
Trastevere bir zamanlar esas Romalıların oturduğu yer olarak bilinen, genç ve yabancıların çok rağbet ettiği, Roma’nın en eski ve popüler semti. Dapdaracık Orta Çağ sokakları Roma’da çok sevilen, rengarenk bir yer! Roma’nın renkli ve şen meydanlarından Campo dei Fiori eski Roma kalıntılarının üzerine kurulmuş binaların, Orta Çağ hanlarının ve Rönesans konaklarının birarada bulunduğu bir semt! 
 
Navona Meydanı, Campo dei Fiori’ye çok yakın. Ve barok dönemin en güzel örneklerinden biri. Ortada Mimar Bernini’nin dünyanın dört büyük nehrini ( Ganj, Nil, Tuna, Rio de la Plata) betimleyen çalışması ve iki yanında da çeşmeler var. Pantheon, Roma mimarisinin bir harikası olarak bugünlere kalabilmiş.
Nicola Salvi, Trevi Çeşmesi’ni 1762’de tamamlanmış. O zamanlarda sanat eserlerinde tabiatı ve mitolojiyle ilgili konuları yansıtmak modaymış. Trevi bunun en güzel örneklerinden biri. Buraya gelen herkes Roma’ya yeniden dönmek için sırtını çeşmeye dönüp sağ elinle sol omuzunun üstünden çeşmeye parayı atıyor. 
 
Trevi’den çıkıp İspanyol Merdivenleri’ne gitmek üzere Barberini Meydanı’ndan geçin. İspanyol Merdivenleri’nin (Piazza di Spagna) tam karşısında moda dünyasının merkezi sayılan Via Condotti ile ona paralel şık alışveriş sokakları bulunuyor. Yemek için Dal Bolognese, Da Baffetto, Pier Luigi, İl Vero Alfredove Taverna Trilussa’yı tavsiye ederim.

Saffet Emre Tonguç

Saffet Emre Tonguç, tarihçi, seyahat yazarı ve profesyonel rehber. Boğaziçi Üniversitesi’nin Turizm ve Otel Yöneticiliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Osmanlı Sosyal Tarihi yüksek lisans bölümlerinden mezun oldu. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde işletme üzerine doktora çalışması yaptı.