1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Concept cars
  3. UX Concept
Ne aramıştınız?
KONSEPT ARAÇLAR

UX KOMPAKT CROSSOVER KONSEPTİ

KONSEPT

 

UX konsept araç Lexus'un tasarım tarihinde yeni bir adımdır. Bir arazi aracının agresif duruşu ve 4x4 özellikleri ile yere daha yakın ve coupé tarzı sürüş konumunu bir araya getiren, dört koltuklu yeni şehir içi bir crossover'dır.

AKICI VE ESTETİK TASARIM

Tasarım futuristik ve "içten dışa" aracı kapsayan bir konsepte dayanmaktadır. Aracın dış görünümü ile iç mekanın tarzı arasında güçlü bir sinerji oluşturulmuştur. Arka tarafta gövde kabine doğru hareket eder ve arka koltuk başlıklarının ana yapısını oluşturur.

GELİŞMİŞ FAR TASARIMI

Inovatif detaylar, "içten dışa" konseptinde devam etmektedir. L şeklinde gündüz sürüş farları, ana far yapılarından dışarı çıkacak şekilde yerleştirilmiştir. Arka lamba tasarımında güçlü bir üç boyutlu yapı vardır ve lambalar arka spoyler ile entegre edilmiştir.

ÇAĞIN ÖTESİNDE BİR YAKLAŞIM

UX konsept aracın lastikleri bile tasarım sınırlarını belirsiz hale getirmektedir. Kauçuk malzeme lazer ile kesilmiştir, böylece jantın kolları yan çeperlere doğru devam eder ve jant ile lastiğin tek bir bileşen haline geldiği kesintisiz bir yanılsama oluşturur.

GÜÇLÜ VE AYNI ZAMANDA ZARİF

Aracın dış görüntüsünü oluşturan bileşenler son derece estetik, duyguları açığa çıkaran ve klasik spor otomobilleri hatırlatacak şekilde bir araya gelmiştir. Bu mimari Lexus'a özeldir, güçlü yatay tasarım yalnızca karakter çizgileri kullanmak yerine aracın boyutları ile elde edilmiştir. Kaputun uzunluğu, kabinin tepe noktasını daha arkaya alarak daha fazla vurgulanmıştır.

UX'İN İÇİNE GİRİN

Kabinin iç kısmı, kıvrak bir kalite ve sürücü ile etkileşime odaklanarak tasarlanmıştır. Arka taraf, arkadan menteşeli arka kapıları çevreleyen sıcak bir kanepe tarzındadır ve kontrast oluşturan renk düzeni, lüks bir SUV'un atmosferini ve ferahlığını sunar.

ÇEKİCİ VE BEKLENMEDİK

Klasik bir ön göğüs paneli yerine keskin, kaslı yapısı birbiri üzerine binerek gölgeler ile kontrastların etkileşime girmesini sağlar. Göğüs panelinin her tarafını kaplayan ekran üzerinde, kapıların dışına takılı dikiz aynalarından kaydedilen görüntüyü görebilirsiniz.

HER ZAMAN BAĞLANTILI

Aracın ön göğsüne entegre HMI (kullanıcı arayüzü) teknolojisi, her zaman çevreleriyle bağlantılı olan ve böyle bir ortam beklentisi olan sürücü ve yolcular için sezgisel, üç boyutlu ekranlar sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

ÇIĞIR AÇAN TEKNOLOJİ

Sürücü gösterge panelinin yuvası yüzen şeffaf bir küre gibi görünen bir holograma benzer. Burada analog ve dijital bilgiler bir arada sunulur. Orta konsolun üzerinde, kristal yapılı hologram göstergede, klima ile bilgi ve eğlence sistemleri bilgilerini, ön koltukta oturan sürücü ve yolcular görebilirler.

Lexus UX konsept araçta, kendiliğinden kararan camlar ve klasik dış yan aynalar yerine küçük kameralar (elektronik ayna) gibi gelişmiş elektronik teknolojiler de kullanılmıştır. Elektronik ayna görüntüleri, aracın içindeki ekranlarda görüntülenir. Bu ekranlar yalnızca basit bir tasarım ayrıntısı olarak entegre edilmemiştir. Göğüs panelinin bileşenlere ayrılmış yapısının tamamına katkıda bulunurlar.

Aracın ön direğindeki kanatçık deseni yeni müzik sisteminde de tekrar edilmektedir. Göğüs panelinin yan tarafına monte edilmiş, sökülebilen ve çubuk şeklinde bir hoparlör içeren sistem, genç yolcular için yeni bir ses deneyimi sunar.

GALERİ