1. LEXUS'U KEŞFET
  2. News
  3. Lexus Avrupa’da ve Türkiye’de Yükselişini Sürdürdü
Ne aramıştınız?
LEXUS HABERLERİ

LEXUS AVRUPA’DA VE TÜRKİYE’DE YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRDÜ

Premium otomobil üreticisi Lexus, istikrarlı yükselişine 2021 yılında da devam etti. Türkiye’de pazarın üzerinde büyüme göstererek satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 62 artıran Lexus, tüm zamanların en yüksek toplam satışına ulaştı. Hem perakende satışlar hem de filo satışlarında yüksek satış adetleri elde eden Lexus, Türkiye’deki büyümesine devam etti.

Lexus pandemi ve global tedarik ile ilgili sıkıntılara rağmen 2021 yılı boyunca Avrupa’da da satışlarını yüzde 2 oranında artırdı. Böylece premium segmentte pazar payını yüzde 2’den yeniden 2020’deki yüzde 2.3’lük rekor seviyeye getirdi.

En yüksek büyüme, LC Convertible’ın başarılı bir şekilde pazara sunulmasının rüzgarından faydalanarak satışları yüzde 53 artan LC coupe ile geldi. Lexus’un amiral gemisi sedan modeli LS ise yüzde 46 büyüme gerçekleştirerek dikkat çekti.

Lexus’un ilk tam elektrikli modeli UX 300e’nin gelmesiyle birlikte UX ürün gamı da yüzde 25 ile etkileyici bir artış kaydetti. Bununla birlikte ES sedan modelinin satışları yüzde 19 arttı. 

Avrupa’da Lexus satışlarının yüzde 87’si ise SUV modellerden geldi. Buna göre 21 bin 144 adet UX, 19 bin 493 adet NX ve 18 bin 346 adet RX satışı gerçekleştirildi.

Batı Avrupa’da Lexus’un hibritler dahil elektrik motorlu araç payı ise yüzde 96 seviyelerinde oldu. 2005’te ilk Lexus hibrit modeli RX 400h’yi pazara sunulmasının ardından Avrupa’da yarım milyondan fazla elektrik motorlu araç satışı gerçekleştirildi.

Lexus’tan birçok yenilik daha geliyor

Tamamen yeni nesil NX, Türkiye’de Mart 2022’den itibaren satışa sunulacak ve bu model Lexus satışlarında Avrupa başta olmak üzere Türkiye’de de önemli bir yere sahip olacak. Lexus markası adına yeni bir dönemin kapılarını açan tamamen yeni NX ile birlikte aynı zamanda Lexus’un ilk plug-in hibrit modeli de satışa sunulacak. 

Lexus, 2022’nin ilk yarısında elektrikli araç platformu üzerine yapılan ilk tam elektriklisi olan RZ 450e’nin dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Sürüş deneyimini bir başka seviyeye taşıyacak yeni model; yeni tahrik gücü kontrol teknolojisi, DIRECT 4 ve elektronik direksiyon sistemiyle gelecek.

Yeniliklerine hızla devam edecek Lexus 2025’e kadar en az 20 yeni veya yenilenmiş modelle birlikte lansmanlarını sürdürecek.