1. LEXUS'U KEŞFET
  2. News
  3. lexus-avrupada-yarim-milyondan-daha-fazla-suv-satisi-gerceklestirdi
Ne aramıştınız?
LEXUS HABERLERİ

AVRUPA’DA YARIM MİLYONDAN DAHA FAZLA SUV SATIŞI

Lüks SUV segmentinin yaratıcısı olan Lexus, Avrupa’da 20 yıldan daha kısa sürede yarım milyon adetlik SUV satışını aşarak önemli bir kilometre taşına imza attı. 2000 yılında Avrupa’da RX SUV modelini tanıtan Lexus, 501 bininci SUV aracının satışını gerçekleştirdi.

Lexus markasının en çok satışa sahip olan SUV modeli RX, ilk günden bu yana Avrupa’da 275 bin civarında kullanıcıyla buluştu. RX, 2005 yılında dünyanın ilk lüks hibrit unvanını da RX 400h’nin tanıtılmasıyla almıştı ve bugün de Avrupalı kullanıcıların gözdesi olmaya devam ediyor.

Kendi kendini şarj eden hibrit teknolojisi geliştiren ve bunu diğer SUV modellerine de aktaran Lexus, 2014’te RX’in altına konumlandırılan NX ve ardından da 2019’da crossover modeli UX modellerini ürün gamına kattı. 2020 yılı içerisinde ise Lexus SUV ürün gamı yüzde 100 elektrikli UX 300e ile genişlemeye devam edecek.

Avrupa’da Lexus’un 500 binin üzerindeki SUV satışlarının neredeyse yarısını hibrit SUV’lar temsil ederken, hibritlerin payı her geçen gün artış gösteriyor. 2019 yılında ise Avrupa’da hibritlerin payı yüzde 63 olurken Batı Avrupa’da ise bu oran yüzde 96’ya kadar çıkıyor.