1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

LEXUS İLE OTOMOBİL DÜNYASI

ŞARJ DİNAMOSU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Şarj dinamosu, araçlarda kullanılan bir enerji üretim ve dağıtım sistemi olarak bilinir. Bu sistem, aracın elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar. Aracın aküsünü şarj etmek amacıyla tasarlanan bir sistemdir. Şarj dinamosu, araç hareket halindeyken mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek aküyü şarj eder.

İSOFİX NEDİR?

Araçlarda bulunan emniyet kemeri her ne kadar güvenlik sağlasa da küçük çocukların fiziki yapısına göre tasarlanmadığından istenen korumayı sağlamaz. İsofix bu noktada devreye girerek çocuklar için özenle tasarlanan çocuk koltuğu montajını pratik bir hale getirir.

SRC BELGESİ NEDİR?

Eşya ya da yolcu taşımacılığı yapmak isteyen ticari araç sürücülerinin sahip olması gereken bir belge olan SRC belgesi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. SRC belgesi aynı zamanda mesleki yeterlilik belgesi olarak da bilinir ve bu önemli belgeyi almak yasal bir zorunluluktur.

TÜRKİYE İL PLAKA KODLARI

Türkiye il plakaları, temelde alfabetik sıralamaya göre oluşturulmuştur ve başlangıçta 67 ilden oluşur. Lakin zaman geçtikçe, il haline gelen ilçeler de son plakadan itibaren plaka kodu alarak 81 il ve plakalarını oluşturmuştur.

M SINIFI EHLİYET NEDİR?

M sınıfı ehliyet yeni bir ehliyet belgesi tipidir. Yalnızca belli başlı kriterlere uyan 2, 3 ve 4 tekerlekli, motorlu araçları kullanmaya yetki veren bu ehliyet sınıfı, genel ehliyet yaşının biraz altında olan bireylerin de araç kullanımına olanak sağlıyor. 

KONSİNYE NEDİR?

Konsinye ihracat ve ithalat işlemleri başta otomotiv sektörü olmak üzere giyim ve mobilya gibi birçok farklı alanda da uygulanır. Bu tür satışların temel amacı, ürünleri o dönemin piyasa koşullarına uygun bir şekilde satmaktır. Konsinye satışlarında, ürünün sahibine "konsinyatör" adı verilirken alıcıya ise "konsinyi" adı verilir.

KIRMIZI IŞIKTA GEÇME CEZASI NE KADAR?

Kırmızı ışık ihlali dünyada olduğu gibi Türkiye'de de oldukça ciddi bir trafik cezasıdır. Trafik kurallarına uymayan sürücülere verilen bu ceza,  kırmızı ışıkta geçme cezası 2023 yılında 951 TL'dir. Kırmızı ışıkta geçme cezası zaman zaman güncellenebileceğinden, güncel ceza miktarını yerel trafik kurallarına veya resmi trafik kurumlarına danışarak öğrenmek önemlidir.

D1 SINIFI EHLİYET NEDİR?

D1 sınıfı ehliyet minibüs kullanmaya yetki veren ehliyet türü olarak bilinir.  Şehir içi minibüs hatlarında şoförlük ya da nakliyecilik yapmak isteyenlerin alması gereken ehliyet türüdür. Okul servis şoförlerinin de D1 ehliyeti olması gerekir. Kategorinin kapsamı ise hem minibüs ile sınırlı değil hem de her minibüsü kapsayıcı değildir. 

ÇEKME BELGELİ ARAÇ NEDİR?

Çekme belgeli bir araç, çeşitli nedenlerle trafikten çekildiğini gösteren bir belgeye sahiptir. Genellikle çekme belgeli araçlar, kaza sonucu kullanılamaz hale geldikleri için trafikten çekilirler ancak her çekme belgeli aracın kaza geçirdiğini söylemek yanıltıcı olabilir.

B SINIFI EHLİYETİ NEDİR, NASIL ALINIR?

Otomobil kullanma özgürlüğü, birçok kişi için büyük bir adımın başlangıcıdır. Türkiye'de otomobil kullanma yetkisi veren B sınıfı ehliyet, bu özgürlüğün anahtarıdır. B sınıfı ehliyet, Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araçları kullanma yetkisi veren bir sürücü belgesi sınıfıdır.

APP PLAKA NE DEMEK?

APP plakaları, standart plaka tasarımlarından farklılıklarıyla öne çıkar ve sürücülerin araçlarını kişiselleştirmelerine olanak tanır. Ancak bu tür plakaların kullanımı, belli kurallara ve düzenlemelere tabi olabilir, bu nedenle kullanmadan önce yerel trafik kurallarını ve yönetmeliklerini kontrol etmek önemlidir.

A SINIFI EHLİYET NEDİR, HANGİ ARAÇLAR KULLANIR?

A sınıfı ehliyet, motosiklet kullanma yetkisini ifade eder ve bu ehliyet sınıfı sadece motosiklet sürücüleri içindir. Farklı motor hacmi veya araç türleri için farklı ehliyet sınıfları mevcuttur ve her biri belirli bir araç kategorisini temsil eder.

HGS BAKİYE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), otoyol ve köprü geçişlerini kolaylaştıran bir sistemdir. HGS bakiye sorgulama, hesap durumunuzu öğrenmek için kullanabileceğiniz önemli bir adımdır. HGS geçiş sorgulama işlemi, PTT'nin resmî web sitesi veya e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir.

SRS NEDİR?

Aracın içindeki sensörler, aracın durumunu değerlendirir ve gerektiğinde hava yastıklarını devreye alır. SRS sistemi düzenli olarak kontrol edilmeli ve bakımı yapılmalıdır. Aracın SRS ışığı, sistemde bir arıza olduğunda veya bakım gerektiğinde yanabilir.

ARAÇ MUAYENE TARİHİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Araç muayene tarihinizi zamanında takip etmek, trafik cezalarından kaçınmanızı ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşamanızı sağlar. Unutmayın ki düzenli araç muayeneleri hem sizin hem de diğer sürücülerin güvenliği için hayati önem taşır.

Radyatör Nedir?

Araç radyatörü, motorun çalışması sırasında oluşan aşırı ısının dağıtılmasını sağlar. İçten yanmalı motorlar yüksek sıcaklıklarda çalıştığı için ısınma kaçınılmazdır. Radyatör, motorun ısısını soğutucu sıvı aracılığıyla emer ve ardından dışarıdaki hava ile temas ederek soğur. Böylece motorun aşırı ısınmasının ve potansiyel hasarının önüne geçilir. 

Aks Nedir?

Modern hayatın ayrılmaz bir taşı olan arabaların en önemli parçalarından biri akslardır. Akslar, arabanın hareketini düzgün şekilde sağlayabilmesi açısından ciddi öneme sahiptir. Aks ne işe yarar? Bir aks, arabanın hareketini sağlar, tekerleklerin birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlar ve gelen gücün aktarımını gerçekleştirir. 

Katalizör Nedir?

Katalizör, araçlarda yer alan önemli bileşenlerden biridir. Katalizörler sayesinde egzozdan çıkan zehirli gazlar emilir ve dışarı daha temiz bir duman verilmesi sağlanır. Bu nedenle katalizörler hem araçlar hem de çevre için ciddi öneme sahiptir. 

Egzoz Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

Günlük hayatta kullandığınız araçların çevreye ve topluma zarar vermemesi için aracınızın muayenelerini düzenli bir biçimde yaptırmanız gerekir. Egzoz muayenesi bu ölçümler arasında oldukça önemli bir yeri kapsar. Egzoz muayenesi egzozdan salınan gazlarla ilgilidir.

Buji Nedir ve Ne İşe Yarar?

Motorun verimli bir şekilde çalışması ve yakıtın kinetik enerjiye dönüşebilmesi için birçok önemli bileşen etkileşim halindedir. İçten yanmalı benzinli motorlarda, bu parçaların kritik öneme sahip olanlarından biri de buji olarak adlandırılır.

FREN HİDROLİĞİ NEDİR, NEDEN AZALIR?

Sürüş asistanları ve akıllı teknolojiler gibi sistemlerle donatılan modern araçlar, yolculukları daha güvenli ve konforlu hale getiriyor. Ancak, güvenlik konusunda her zaman vazgeçilmez bir rolü olan fren sistemleri, hala araçların en önemli bileşenlerinden biri olarak öne çıkıyor. Frenlerin sağladığı güvenli durma yeteneği, fren hidroliğinin gücüyle gerçekleşiyor.

ARABA FAR AYARI NEDİR, NASIL YAPILIR?

Far ayarı, aracınızın güvenliği ve sürüş konforu için önemli bir detaydır. Araba far ayarını doğru yapmak hem sizin hem de karşıdan gelen sürücülerin göz sağlığını korumanızı sağlar. Bu nedenle, araç far ayarını düzenli olarak kontrol etmeniz ve gerektiğinde ayarlamanız gerekir.

DSG ŞANZIMAN NEDİR, NE İŞE YARAR?

DSG, çift kavramalı bir şanzıman sistemi olarak çalışır. İki ayrı debriyaj plakasına sahiptir ve vites değişimleri sırasında bir sonraki vitese geçiş önceden hazırlanır. Bu sayede, birinci vitesteyken ikinci vites hazır hale gelir ve vites değişimi anında gerçekleştirilir. Bu süreç, hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştiği için sürüş keyfini artırır. 

MARŞPİYEL NEDİR, NE İŞE YARAR?

Marşpiyel, otomobil endüstrisinde araçların güvenliğini sağlamak ve yapısal dayanıklılığını artırmak için kullanılan önemli bir parçadır. Sağ ve sol kısımlarda yer alan çelik bir yapıya sahip olan marşpiyel, aracın ön ve arka kısımlını tavan bölümüyle birleştirir. Bu sayede aracın gövdesi daha sağlam bir yapıya kavuşur.

İMMOBİLİZER NEDİR, NE İŞE YARAR?

Otomobil hırsızlığının büyük bir sorun olduğu çağımızda, otomobil üreticileri tarafından araçların yetkisiz kişilerin erişimine engellenmesi için gelişmiş güvenlik sistemleri kullanılıyor. Bu gelişmiş güvenlik sistemlerinden biri de immobilizerler.

Tramer Kaydı Nedir, Nasıl Sorgulanır?

Trafik sigortası firmaları tarafından TRAMER sistemine işlenmiş olan tramer kaydı bilgileri özellikle araç alım esnasında sıklıkla kullanılır. Tramer sorgulama işlemi, alıcı ile satıcı arasındaki güven probleminin önüne geçerek güven ortamında alım satım işleminin gerçekleşmesini sağlar.

ARABALARDA DİFERANSİYEL NEDİR, NE İŞE YARAR?

Diferansiyel, otomobillerde önemli bir bileşendir ve sürüş sisteminin doğru işleyişini sağlar. Arabalarda hareketi tekerleklerden yola aktaran bu mekanizma, dönme hareketini ve torkun dağıtımını düzenler.

BASKI BALATA NEDİR, BİTTİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Baskı balata, bir aracın debriyaj sisteminin önemli bir bileşenidir. Debriyajın düzgün bir şekilde çalışabilmesi için baskı balatanın işlevi oldukça önemlidir. Debriyaj plakalarını sıkıştırarak motor gücünü tekerleklere aktaran bir mekanizmadır.

Stepne Nedir?

Stepne, yedek lastiğin diğer adı olarak da bilinen bir araç ekipmanıdır ve genellikle otomobillerde kullanılır. Araçların normal lastiklerinde meydana gelebilecek bir patlama, delinme veya hasar durumunda, sürücülerin seyahatlerine devam etmelerini sağlayan bir yedek lastik adı stepne olarak işlev görür. 

Volant Nedir?

Araç motorları eskiden yavaş çalışıp zaman alırken şimdi mekanik bir parça olan volant sayesinde tek bir hareketle kontağı çevirerek motoru hızlıca çalıştırmak mümkün.

Direksiyon Neden Sertleşir?

Direksiyon sistemi, tekerlekleri yönlendirerek dönüş ve hareket sürecine büyük etkide bulunur. Direksiyonda meydana gelen problemler, aracın dengesini bozarak güvenli sürüş imkanını ortadan kaldırır.

Fren Limitörü Nedir, Ne İşe Yarar?

Araçların normal lastiklerinde meydana gelebilecek bir patlama, delinme veya hasar durumunda, sürücülerin seyahatlerine devam etmelerini sağlayan bir yedek lastik adı stepne olarak işlev görür. 

4 Mevsim Lastik Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Güvenli, konforlu ve aracınızdan üstün performans aldığınız bir seyahat için araçta bulunan lastiğin özellikleri de çok önemlidir. 

4 Mevsim Lastik Nedir? Yaz Lastiği ile Farkları Nelerdir?

Aracınızın asfaltla buluşmasını sağlayan lastikler, sıradan bir aksamdan fazlası olabilir mi?

ABS Fren Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır ve Ne İşe Yarar?

Aracınızın asfaltla buluşmasını sağlayan lastikler, sıradan bir aksamdan fazlası olabilir mi?

Adblue Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yüksek performans, güçlü bir motor, maksimum konfor ve gelişmiş güvenlik donanımları… 

 

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır? Akü Bittiğinde Araba Nasıl Çalıştırılır?

Akümülatör bitmesi veya kısaca akü bitmesi, sıkça karşılaşılan bir durum olmasa da, gerçekleştiği takdirde sürücüleri oldukça zor durumda bırakan olaylar arasında yer alır.

Antifriz Nedir ve Ne İşe Yarar?

Tüm otomobil ve ticari araçların motorundaki su moleküllerinin donmasını ya da aşırı ısınmasını önleyen antifriz, ısı transferi yapabilen kimyasal bir karışımdır.

Alüminyum Alaşımlı Jant ve Çelik Jant Arasındaki Farklar Nelerdir?

Otomobilini kişiselleştirmek isteyen sürücüler için hem estetik hem güvenlik unsuru olan jant modelleri, aynı zamanda araçların performansını, sürüş ekonomisini ve konforunu da etkiliyor

 

Araba Arıza İşaret Lambaları ve Anlamları

Araç göstergelerindeki ikaz lambaları birbirinden farklı problemlere işaret etmekle beraber, bu problemlerin bir kısmı sürüşü doğrudan etkileyen oldukça önemli unsurlar arasında yer alır. 

Araba Camı Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Araç kullanmak doğrudan gözlem, dikkat ve takiple yakından ilişkilidir. Bunları yaparken aracın tüm camlarının temiz olması önemlidir. 

Arabada Motor Yağı Sızıntısı Neden Olur, Ne Anlama Gelir?

Aracın sağlıklı şekilde hareket etmesini sağlayan birçok farklı yapıda sıvı bulunur. Bu sıvılardan en önemlisi ise motor yağıdır. 

Araba deri koltuk temizligi

Aracın iç temizliği, en az dış temizliği kadar önemlidir. Tıpkı uzun zamanlar geçirdiğimiz evimizin salonu gibi olan araç koltukları da arabada temizlik ve bakım isteyen eşyaların başında gelir.

 

 

 

Araba Farı Temizleme Nasıl Yapılmalı?

Araba farları, darbelere karşı dayanıklılık göstermeleri için genellikle polikarbon malzemeden üretilir.

Araba Lastiği Ne Zaman Değiştirilir?

Sizi ve sevdiklerinizi yeni tatil rotalarına, yeni anılara taşıyan ya da her gün iş yerinizle eviniz arasında en güvenilir yol arkadaşınız olan aracınızın bakımlarını yaptırıyor, maksimum performansta çalışmasını önemsiyorsunuz. 

Arabanın Değişen Parçası Nasıl Anlaşılır?

Otomobillerde değişen ya da işlem görmüş parça bulunması, ikinci el araç satışlarında alıcıların önem verdiği bir faktördür.

Araba Ses Sistemi Parçaları ve Sistem Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir arabayı satın almanız için birçok sebep vardır. Motor özellikleri, sürüş keyfi, güvenliği ve fiyatı gibi kriterler elbette başta gelir. 

Araç Bakımı Nasıl Yapılır ve Kaç Kilometrede Yapılır?

Otomobilinizi çalıştırıp trafiğe çıktığınız her yolculuk, aslında diğer araç sürücüleriyle ve yayalarla yaptığınız yazısız bir anlaşmaya işaret eder. 

Araç İçi Koku Giderme Yolları

Zamanımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz araçlarda kimi zaman oldukça kötü kokulara maruz kalırız.

Araç İçi Temizlik Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilir?

Otomobiliniz, sizi bir yerden bir yere taşımanın ötesinde anlamlar taşır. Aracınız yaşam alanlarınızdan biridir ve aslında evinizin devamıdır. 

Araç İlk Yardım Çantasında Neler Olmalı?

Araç trafiğinin olduğu yerde her zaman belirli oranda sağlık riski bulunur. Otomotiv endüstrisi performans, verimlilik ve konforun yanında güvenlik için de sürekli olarak geliştirmeler yaparak riski minimize etmek için çalışmalar yapar.

Aracınızı nasıl dezenfekte edersiniz?

Yeni korona virüs salgını tüm dünyada yaşamı etkiledi ve artık güvende kalmak adına hepimiz önlemlerimizi artırdık. 

Aracınızın Lastik Basıncı Ne Olmalı? Lastik Hava Basıncı Nedir?

Otomobilinizin modeli ve markası ne olursa olsun, hem güvenlik hem de performans açısından verimli olabilmesi için sahip olması gereken bir özellik var: Doğru lastik basıncı. Sonuç olarak kullandığınız aracın bir performans modeli, bir SUV veya bir sedan olması fark etmeksiniz, yolla temas ettiği tek nokta lastikleridir.

ASR - Anti Patinaj Sistemi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Otomotiv dünyası, araç kullanmanın konfor ve keyif boyutuna güvenlik sistemlerini eklediğinden bu yana, sürüş güvenliği artıyor, olası kaza anlarında ise zarar görme oranı düşüyor. 

Atmosferik Motor ve Turbo Motor Nedir, Farkları Nelerdir?

Yeni nesil otomotiv teknolojileri, her geçen gün yaşama daha güçlü, daha verimli ve daha yararlı kavramlarıyla dokunmayı hedefliyor.

Boya Koruma Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Otomobilinizin dış yüzeyine yakından baktığınızda gördüğünüz parlaklık ve temizlik sizi yeterince tatmin ediyor mu? 

Çevre Dostu Hibrit Araçlar Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Son dönemde, çevre konusundaki hassasiyetin artmasıyla birlikte alternatif olarak elektrikli ve hibrit otomobiller hakkında birçok gelişme duymaya başladık. 

Cruise Control - Hız Sabitleme Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Hareketli şehir hayatında ya da hafta sonu gezilerinde otomobilinizin konforu, sizi ve sevdiklerinizi güvende tutarken performansı da yolculuk kalitenizi artırıyor. 

Dikiz Ayna Ayarı Nasıl Yapılmalıdır?

Araç kullanmaya başlarken uzmanlar ve çeşitli otoriteler tarafından sürekli olarak vurgulanan noktalardan biri ayna kontrolüdür.

 

Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır ve Nasıl Şarj Olur?

Sınırları zorlayan bir teknoloji, insan hayatına dokunduğu gibi doğa dostu bir duyarlılığa da sahip olabilir mi? 

Elektrikli Araçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nedir, Nasıl Çalışır?

Elektrikli araçlar, ilk defa ortaya çıktıkları 19. yüzyılın sonlarından bu yana otomobil tutkunlarına çevre dostu ulaşım imkânı sunuyor. 

En Kullanışlı ve Pratik Araba Aksesuarları

Otomobil kullanmanın özgürleştirici hazlarını hissetmenin ilk adımı, sürüş keyfinizi artıran bir araç modeline sahip olmaktan geçiyor. 

ESP Nedir? Nasıl Çalışır ve Ne işe Yarar?

Otomotiv mühendisliğinin gelişen teknolojiyle birlikte kazandığı ivme, araç güvenlik sistemlerini de her geçen yıl ileri seviyelere taşıyor. Sürüş güvenliğini artıran bu sistemler, 2000’li yıllara damga vuran özelliklerle yeni nesil araçlara uygulanmaya devam ediyor.

Euro NCAP Nedir? Euro NCAP Çarpışma Testleri Nasıl Yapılır?

Sizin, ailenizin ve işletmenizin ihtiyacına en uygun aracı belirlerken yeni yol arkadaşınızın güvenli yolculuklar için uygun olduğundan da emin olmak istersiniz. 

Farları Karşılaştırın - LED Far, Xenon Far, Halojen Far

Farlar gerek tasarımı gerekse işlevleriyle araçların gözleri olarak kabul edilir.

Güvenli Sürüş için Trafik Levha ve Anlamları

At arabalarından bu yana trafik kavramı insanlığın hep hayatında olmuştur. Her gün milyonlarca taşıtın bir noktadan bir noktaya hareket etmesi belirli bir kılavuzluğu da şart koşar. 

Hatchback Araba Nedir?

Araba satış istatistiklerine göre Avrupa kıtasının zirvesindeki model olan "hatchback" ile henüz tanışmadıysanız, şimdi tam zamanı! Hatchback arabaların özellikle modern şehir hayatı içinde yaşayan sürücülere sağladığı avantajları sizler için sıraladık.

Hava Yastığı Nedir? Hava Yastığı Hangi Durumlarda Açılır?

Araçlarda en sık rastlanan yardımcı koruma sistemlerinden biri olan hava yastıkları, temel olarak çoğu kişi tarafından bilinse de detaylarıyla ilgili akıllarda soru işaretleri oluşabiliyor. 

Head-up Display: Nedir ve Ne İşe Yarar?

Koltuğunuzu dik konuma getirin ve şimdi sadece yola odaklanın! Hız, yakıt, navigasyon göstergelerini okumak için neden manzarayı kaçırasınız ki?

 

Hibrit Araba Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Hayatı kolaylaştırmak için tasarlanmış bir düğme ve sonu gelmez yol maceralarının en keyiflisi, en rahatı…

Hibrit Araçların Çevreye Etkisi Nedir?

Benzinli motor ile elektrik motorunun akıllı birleşimi hibrit araçlarla artık şehir içi dinamizmi, hafta sonu gezileri ve uzun yol maceraları çok daha tasarruflu çok daha çevre dostu.

 

Çevre Dostu Hibrit Araçlar Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Hibrit son zamanlarda hayatımızın her alanında daha fazla duyuluyor. Kelime anlamı “melez” olan bu kavram, farklılıkları bir araya getirip güçlü bir kombinasyon oluşturuyor.

Hibrit Otomobiller Nasıl Çalışır?

Farklı enerji kaynaklarının bir arada kullanılması, hayatın her alanında olduğu gibi otomobil dünyasında da mühendislik dehası tasarımlarla kendini gösteriyor.

Hidrolik Direksiyon Nedir? Hidrolik Direksiyon Sistemi Ne İşe Yarar?

Hidrolik direksiyonlar otomobillerin yardımcı sistemleri olarak bilinir, ancak birçok araç sürücüsü için hidrolik direksiyon nedir sorusunun karşılığı, yumuşak manevralar ve keyifli bir sürüş deneyimiyle eşdeğerdir. 

 

Hybrid ve Plug-In Hybrid: Nedir, Farkları Nelerdir?

Hayal gücünü verimlilikle buluşturan teknolojiler, üstün performans kavramını sürüş konforu ile birlikte sunmaya devam ediyor.

Katalitik konvertör nedir?

Emisyon sınırlarını belirleyen yasaların varlığı, otomotiv firmalarını ürettikleri araçlara doğanın ve insan sağlığının korunmasına katkıda bulunacak parçalar eklemeye zorluyor. 

Araçlarda Koltuk Soğutma Nasıl Çalışır?

Otomobiller için koltuk ısıtma özelliği, özellikle kış aylarında sürüş keyfini artıran bir donanımdır. Ama aynı zamanda, özellikle de deri koltuklu araçlarda, koltuk soğutma özelliği de, yaz aylarının rahatlatan özellikleri olarak öne çıkıyor.

 

Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Yoğun şehir trafiği, sürüş konsantrasyonunu bozan dış uyaranlar ve aracınızın aynalarını ne kadar doğru ayarlasanız da görüş alanınızın dışında kalan kör noktalar…

Kuş Pisliği Temizleme Nasıl Yapılmalı?

Araçların boyasına en çok zarar veren dış etkenlerin başında, kuş pislikleri gelir. Özellikle de aracınızı yeni yıkattıktan sonra tertemiz kalmasını isterken, üzerinde sevimli dostlarımız olan kuşların bıraktığı izleri görmek, maalesef oldukça keyif kaçıran detaylardır. Üstelik kimi zaman araçları bu tür lekelerden kurtarmaya çalışırken, boyasına daha çok zarar vermek de kaçınılmaz olabilir.

Lastik Basınç Sensörü Nedir ve Nasıl Çalışır?

Modern otomobillerde yer alan lastik basınç sensörü, sürücüyü lastik basıncı değişimlerine karşı uyaran aktif bir güvenlik teknolojisi olarak öne çıkar. 

 

 

 

Lüks Segment Araç Nedir?

Lüks kelimesi, bugün hayatımızın her alanına girmiş durumda. Bugün etrafımıza baktığımızda lüks evlerden, lüks yatlara, lüks mobilyalara kadar birçok tanımlama bulabilirsiniz.

Manuel ve Otomatik Vites Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yoğun bir günde, hareketli şehir trafiğinde otomobil kullanmak size ne hissettiriyor? Çevre kirliliğine karşı duyarlı mısınız? 

Metalik Boya Nedir? Opak Boya ile Farkı Ne?

Beğendiğimiz bir otomobile ilk baktığımızda, genel olarak bizi boyası etkiler. Aslında bu sadece rengi değil, üzerindeki parlamalar ve memnun edici yansımalardır. 1960’lı yıllardan itibaren otomobil boyaları akrilik emayelerin de kullanılmasıyla daha dayanıklı hale geldi. 

Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerinize bulaşan yağ lekelerini çıkarmak her zaman büyük bir sorundur.

Motor Yağı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçten yanmalı motorlarda, aracın hareket etmesi için gerekli gücü üretmekten sorumlu birçok parça bulunuyor. 

Önden Çekiş ve Arkadan İtişli Araçların Farkları Nelerdir?

Otomobiliniz gücünü yola aktarırken hangi yolu izliyor? Otomobil seçiminde performans, tasarım, iç hacim, konfor ve güvenlik donanımları büyük rol oynasa da aracınızın hangi çekiş sistemine sahip olduğu da bir o kadar önemli. 

Otomatik Şanzıman Bakımı Nasıl ve Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Otomatik şanzıman özellikli araçlar, yaşattıkları sürüş konforu, yüksek güvenlik ve performans ile sürücülerin en çok tercih ettiği vites seçeneği arasında yer alıyor. 

Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Otomatik şanzımanlı araçlar, genel olarak lüks segment kategorisinde yer alır. Bu araçları tercih sebebi yapan en büyük özellik ise sürücüyü vites değiştirme ve debriyaj pedalı gibi kavramlardan kurtararak özgür ve rahat bir sürüş sağlamaları.

Otomatik Vites Harfleri ve Anlamları

Araba kullanmayı yeni öğrenenlerin genellikle anlamakta zorlandığı konu, vites kullanımıdır. Hatta ilk zamanlarda vites değiştirirken yaşanan heyecan yüzünden sürücülerin dikkati kolayca dağılabilir. 

Otomobil Segmentleri Nelerdir? Segment Neye Göre Belirlenir?

Otomobil dünyasının ana diliyle tanışmaya ve karakterinizi hatta DNA’nızı yansıtan araç türleriyle tanışmaya hazır mısınız?

Otonom Araçlar Nasıl Çalışır? Otonom Araç Teknolojisi

Geleceğin sürüş deneyimini şimdiden yaşamak için lüks segment araçların dünyasına bir yolculuğa ne dersiniz?

 

Partikül Filtresi Nedir? Partikül Filtresi Temizleme

Dizel araçlar için geliştirilen partikül filtresi ya da kısa adıyla DPF, motor faaliyet halindeyken ortaya çıkan zararlı gazların serbestçe atmosfere karışmasını önlemek gibi hayati bir görev üstleniyor.

Pasta Cila Nasıl Yapılır? Pasta Cila Ne İşe Yarar?

Otomobil kullanmayı hayatının en büyük tutkularından biri olarak gören sürücüler, araçlarının performansı kadar görünümüne de özen gösteriyor.

Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alımlarında ya da araç kullanıcısının ikamet adresi farklı bir şehre taşındığında plaka değişiminin yapılması gerekir.

Rodaj Nedir? Rodaj Süresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İkinci el araç alımlarında ya da araç kullanıcısının ikamet adresi farklı bir şehre taşındığında plaka değişiminin yapılması gerekir.

Şasi numarası nedir? Nasıl öğrenilir?

Belirli bir sisteme bağlı kalınarak oluşturulan şasi numarası, atandığı motorlu taşıt ya da römork hakkında detaylı bilgi edinme imkânı sunuyor. 

Sedan Ne Demek? Sedan Araba Nedir?

Belirli bir sisteme bağlı kalınarak oluşturulan şasi numarası, atandığı motorlu taşıt ya da römork hakkında detaylı bilgi edinme imkânı sunuyor. 

Seramik Kaplama Nedir, Neden Yapılır, Ne İşe Yarar?

Otomobilini dış etkenlerden korumak ve yüzey dayanıklılığını artırmak isteyen sürücüler arasında oldukça popüler olan, kimya ve teknolojinin buluşmasıyla gelişen “Car Care Systems”, araçların ayrıntılı temizlik ve bakım işlemlerini içeriyor.

Start & Stop Sistemi Nedir, arabaya zarar verir mi?

Otomotiv teknolojisi çoğu zaman akla karmaşık sistemleri, ileri mühendislik becerilerini getirse de bazen yüksek verimlilik için ihtiyacınız olan tek şey basit bir fikir olabilir.

Subap Nedir, Ayarı Nasıl Yapılır?

Araçların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için olmazsa olmaz ekipmanlar arasında yer alan supap, halk arasında genellikle "sübap" ya da "subap" gibi farklı isimlerle de anılır. 

 

Süspansiyon Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir araçta bulunması gereken parçalar arasında süspansiyon sistemi önemli bir yer tutar. 

SUV Hakkında Bilmeniz Gerekenler? Açılımı Nedir, Türleri Nelerdir?

Son yılların yaygın olarak tercih edilen şehir içi ve aile araçları arasında yer alan SUV modelleri, zamanla çok fazla alt kategoriye ayrıldığı için çoğu zaman çeşitli soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. 

 

Test Sürüşü Nedir? Test Sürüşü Yapmanın Avantajları

Yeni bir araç satın almaya karar verdiniz ve tasarımıyla, teknik donanımıyla birkaç model şimdiden dikkatinizi çekti bile. 

Tork Nedir, Beygir Gücünden Farkı Nedir?

Bir otomobil satın almadan önce konfor, teknoloji ve performans ilk bakışta akla gelen özellikler olarak bilinir. Sürücülerin ihtiyaçlarına göre konfor, teknoloji veya performans aracı tercih etmedeki temel sebepler olabilir. 

Triger Kayışı Nedir, Koparsa Ne Olur?

İçten yanmalı araçların kalbi konumunda bulunan motorlarda hayati öneme sahip bazı parçalar var. Bu parçalardan birisi de “zamanlama kayışı”, “eksantrik mili kayışı” gibi isimlerle de anılan triger kayışı.

Uzun Far Hangi Durumlarda Kullanılmalı

Farlar görüş açısı sağlayan, sürücülerin karanlık saatlerde yolunu aydınlatan donanımlar olarak öne çıkar.

Uzun Süre Park Halinde Kalan Arabanızda Yapmanız Gerekenler

Corona virüs salgını, evde kalma sürelerini uzattı. Bu yüzden otomobilinizi eskisi kadar kullanmıyor ve daha önce hiç olmadığı kadar uzun süre park etmek zorunda kalıyor olabilirsiniz. 

 

Vites Kulakçıkları Nasıl Kullanılır? Paddle Shift Kullanımı

Otomobil kullanmak eğlencelidir ama bazı otomobiller sürüş keyfini artırmak için daha fazlasını sunar. 

Xenon Far Nedir? Halojen Far ile Farkları Nelerdir?

Otomobilinizin karakteri, ona stil ve ruh kazandıran detaylarda saklı olabilir mi? Sürüş güvenliğini dış görünüm kalitesiyle buluşturan teknolojiler, bazen işlevsel özellikleri kadar özgün tasarımları ile de sizi şaşırtabilir.

 

Yarım Debriyaj Nedir?

Otomotiv teknolojileri sürekli olarak gelişirken, sürüş konforunu artıran özellikler artık sürücülerin vazgeçilmezi.

Yarı Otomatik Vites Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Otomobil kullanmanın keyif ve konforuna biraz daha bilgi eklemeye ve siz aracınızı kullanırken görünmeyen kısımlarda neler olup bittiğine yakından bakmaya ne dersiniz?