1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus Life Style
  3. Capri Gezilecek Yerler & Seyahat Rehberi
Ne aramıştınız?
Lifestyle

Capri Gezilecek Yerler & Seyahat Rehberi

Balayı çiftlerinin de gözdesi olan Capri, Napoli Körfezi’nin girişinde yer alan küçücük bir ada. Gözünüzde canlanması için bizim Büyükada kadar düşünebilirsiniz.

Lüksün adası Capri

Zaman çizgisinde 2000 yıl geriye gidin… İmparator Sezar Augustus bu adaya ayak basmış ve öylesine etkilenmiş ki adeta aşık olmuş. Tarih tekerrür etmiş, bu kez İmparator Tiberius hayran kalmış Capri’ye, adaya taşınıp yaşamının sonuna dek burada yaşamış. Bunları düşününce, tarihi adanın “cennet bahçesi” anlamına gelen ismini boşuna almadığını düşünmemek elde değil. Aklıma İngiliz Yazar D.H. Lawrence geliyor; “Dedikodulu, villalarla dolu, kat kat kireç taşlarıyla bezenmiş, cenneti çok andıran ama dünyayı hiç andırmayan bir yer” diye anlatıyor Capri’yi. 
 

Geçmişin Halk Pazarı Turistlerin Favorisi

Balayı çiftlerinin de gözdesi olan Capri, Napoli Körfezi’nin girişinde yer alan küçücük bir ada. Gözünüzde canlanması için bizim Büyükada kadar düşünebilirsiniz. Ne var ki ünü de, turizm potansiyeli de kıyaslanmayacak kadar büyük. Lüks villaları, her yandan fışkıran limon ağaçları, zamanın nasıl aktığını anlamadığınız keyifli kafeleri ve muhteşem manzaraları ile Capri sadece ana karadan değil, andan da bağımsız... 
 
Sonbahar ve kış aylarında gereksiz kalabalıkların el ayak çektiği ada, Capri ve Anacapri olmak üzere iki bölüme ayrılıyor. Kalabalık noktalar Capri’de toplanıyor, lüks villaların yer aldığı Anacapri ise daha sakin. Adanın ana limanı Marina Grande, Capri bölümünde yer alıyor, burası turistlerin ilk adım attığı yer. Hediyelik eşya dükkanlarını, restoranları ve adadaki tüm ulaşım araçlarının duraklarını burada bulabilirsiniz. Capri’nin en hareketli yerlerinden olan Umberto I Meydanı da bu limana bir füniküler mesafesinde. Geçmişte halk pazarı olarak kullanılan bu meydanı yerel halk Piazzetta olarak adlandırıyor. Özellikle yaz aylarında tam anlamıyla bir insan seli var ki bunda meydanı dolduran sayısız kafenin etkisi büyük. 1938 yılında Rafaella Vuotto isimli bir adalı bu meydandaki barının önüne birkaç sandalye atmış. Sanki herkes böyle bir girişimi bekliyormuş gibi birbiri ardına açılan kafelerin sandalyeleriyle meydan dolmaya başlamış. Caprili turistler burayı bir buluşma mekanı olarak seçmekten oldukça memnun. Meydanda bir katedral yükseliyor. Ünlü Quisisana Hotel ve lüks dükkanlar da burada bulunuyor. İmparator Tiberius için yaptırılan ve ölümüne dek yaşadığı Jovis Villası da Capri’de görülmesi gerekenler arasında. Napoli Körfezi manzaralı villaya, merkezden yürüyerek yaklaşık 40 dakikada ulaşabilirsiniz.

Adanın En Yüksek Noktasına Telesiyej Yolculuğu

Anacapri bölgesine gitmek için merkezden minibüslere binebilirsiniz. Adanın en yüksek noktası olan Solaro Dağı bu bölgede yer alıyor. Tepeye kadar minibüslerle çıktıktan sonra, telesiyeje binerek en yukarıya kadar ulaşabiliyorsunuz. Bu yolculuğa değecek bir manzara selamlıyor sizi, böyle güzel manzaraları her zaman göremeyeceğinizin farkına varmanız birkaç saniyenizi alıyor ve geriye anın tadını çıkarmak kalıyor. Tepe deniz seviyesinden 412 metre yükseklikte bulunuyor. Anacapri’de, İsveçli doktor Axel Munte’nin villası San Michele’yi ziyaret edebilirsiniz. Munte’nin 50’ye yakın dile çevrilen ünlü otobiyografik eseri San Michele’nin Hikayesi kitabının kahramanı olan villa, harika bir panoramik manzaraya sahip. Punta Carena adlı deniz fenerini de Anacapri’deki görülecekler listenize ekleyebilirsiniz. 
 

Güneşin Maviye Boyadığı Mağara

Sadece küçük bir ada diye düşünmeyin, Capri’ye birkaç gün ayırarak gidin ve görecekleriniz arasına mutlaka Mavi Mağara’yı da alın. Orijinal adı Grotta Azzurra. Güneş ışınlarının mağarada oluşturduğu masmavi görüntü muhteşem. Marina Grande’den kalkan tekneler ile ulaşabilirsiniz. Yüksekliği sadece 1,5 metre olan mağaranın girişi çok alçak. İçeriye küçük kayıklarla girebiliyorsunuz, herkesin başını eğmesi gerekiyor. Aslında çok eski bir mağara olmasına rağmen Alman Şair August Kopisch sayesinde bu kadar meşhur olmuş. Şimdilerde ise özel tur yapılan, girişte ücret ödeyeceğiniz kadar popüler bir yer haline gelmiş. Adanın etrafında yaklaşık iki saat süren tekne turu yapabilirsiniz. Mavi Mağara dışında çok sayıda başka mağarayı görme ve tekneden denize girme imkanınız olacak.

KUTU - MAGAZİN BASINI KAMPTA

Tarih boyunca imparatorları büyüleyen Capri, 1960’lardan itibaren de ünlülerin gözdesi olmuş. Tatil için Capri’yi tercih edenler saymakla bitmiyor. Elizabeth Taylor’dan Brigitte Bardot’ya, Frank Sinatra’dan Jacquline Onassis’e, Mariah Carey’den, Julia Roberts’a kadar sayısız ünlü, adanın büyüsüne kapılanlar arasında. Dolayısıyla adadan magazin basını hiç eksik olmamış. Sanatçılar, politikacılar, sporcular ve iş dünyasının patronları hala Capri’nin müdavimi.

NEREDE KALINIR?

-Anacapri’de yer alan Capri Palace muhteşem tanımını sonuna kadar hak eden bir otel. Özellikle sanat ve tasarım meraklıları için hazine değerinde. Otelden çok bir müzeyi andırıyor. Lobisi ve otelin birçok noktası dikkat çekici sanat eserleriyle dolu. Rafine bir zevkle döşenmiş odalardan ve teraslardan gün batımları adeta bir görsel şölen. Yüzme havuzuna sahip otelin restoranı hem sunumları hem lezzetleriyle oldukça başarılı. Kendine ait bir plajı da var. (+39 081-97 80 011) 
 
-Otel Ceasar Augustus, Vezüv Yanardağı ve Napoli Körfezi’ne bakan muhteşem bir manzaraya sahip. (+39 081 8373395) 
 
-Limana yakın olan J.K. Palace adadaki en güzel manzaralı oteller arasında. Beyazın yarattığı huzur ve derinlik hissinin lacivert ve siyahın etkileyiciliğiyle birleştirildiği modern hatların öne çıktığı bir tasarım anlayışına sahip. (+39-0818384001) 
 
-Aile işletmesi olan Villa Sarah, daha makul fiyatlı bir seçim. Az eşyanın sadeliği ve muhteşem deniz manzarasıyla huzurlu bir konaklama deneyimi sunuyor. (+39 081-837 78 17)

KUTU - CAPRİ LEZZETLERİ

Capri’de limondan yapılan lezzetler çok ünlü. Bizdeki limonlar gelmesin aklınıza, adaya özgü portakal büyüklüğündeki limonlar adalılar için hem içecek hem yemek malzemesi. Limonçello isimli likörleri dünyaca meşhur. Limonataları da harika. İtalyan mutfağının klasik lezzetlerine deniz ürünlerini de eklediğinizde zengin menüler çıkıyor karşınıza. Bodrum ve Datça'da da şube açan İl Ricchio ilk önerim. Michelin yıldızlı restoranın yemekleri müthiş ama en çok tatlıları aklınızı başınızdan alıyor. Öyle bir tatlı büfesi var ki görüntüsü de lezzetleri de uzun süre hafızanızdan silinmeyecek. Adadaki bir diğer Michelin yıldızlı restoran Olivo da yemek yemek adeta bir ritüel, servis de müthiş. Limon ağaçları altında İtalyan mutfağının tadını çıkarmak isterseniz adresiniz Paulina olsun. Al Grottino ise Capri’deki en eski restoranlardan biri; makarna ve kırmızı et seçenekleri çok başarılı. Pizza için Aurora’yı tercihleriniz arasında ekleyin; carpaccio da deneyebilirsiniz. La Fontelina Plajı’nda ise hem denize girebilirsiniz hem de lezzetli yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Saffet Emre Tonguç

Saffet Emre Tonguç, tarihçi, seyahat yazarı ve profesyonel rehber. Boğaziçi Üniversitesi’nin Turizm ve Otel Yöneticiliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Osmanlı Sosyal Tarihi yüksek lisans bölümlerinden mezun oldu. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde işletme üzerine doktora çalışması yaptı.