1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus Life Style
  3. Enerjinizi Yükseltmenin Yolları
Ne aramıştınız?
Lifestyle

Enerjinizi Yükseltmenin Yolları

Önce demir eksikliği anemisi, hipoglisemi veya teşhis edilmemiş bir hipotiroid probleminiz var mı emin olun. Eğer yok ise şanslısınız, birçok kişiyle aynı duyguları paylaşıyorsunuz ve sadece enerjiniz düşmüş…

Önce demir eksikliği anemisi, hipoglisemi veya teşhis edilmemiş bir hipotiroid probleminiz var mı emin olun. Eğer yok ise şanslısınız, birçok kişiyle aynı duyguları paylaşıyorsunuz ve sadece enerjiniz düşmüş… Bütün günü daha zinde ve canlı geçirebilmek için 5 basit öneri

1. Kahvaltı Yapın ve Düzenli Beslenin

Her sabah kahvaltı yapın ve mutlaka protein yemeye özen gösterin öğlene kadar aç kalmak öğleden sonra ve gece yeme krizlerinin büyük suçlusudur ayrıca sabah sadece meyve veya poğaça gibi basit bir karbonhidrat insülin dengenizi bozup gün boyu sizi yorgun yapabilir. Öğünlerinizde mutlaka sizi uzun süre tok tutacak ve enerji verecek protein kaynağı besinlere yer verin. Ara öğünlerinizde kan şekerini hızlı yükselten besinler yerine, fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumları ve lif zengini meyveleri tercih edebilirsiniz.

2. Hareket Edin

Gün içinde hareket ederek kan dolaşımınızı aktive edin. Belirli saat dilimlerinde masanızdan kalkın ve ofis içinde bile olsa kısa yürüyüşler yapın. Sürekli aynı pozisyonda oturmak gün içinde hep aynı hareketleri yapmak yerine meditasyon, yoga ,egzersiz hatta kısa bir nefes terapisi veya masaj ile çok kısa sürede enerjinizi artabilirsiniz.

3. Yeterli Su İçin

Yorgunluk hatta baş ağrısının tek ilacı bazen su olabiliyor çünkü susuzluk yani dehidratasyon açlık, yorgunluk hatta depresif etkiler ile karışabiliyor. Su içemeye başladığınızda bu durum çok kısa sürede düzelebiliyor. Yeterli su içtiğinizi anlamanın en iyi yolu idrar renginize bakmak açık renkli ise iyi durumdasınız koyu sarı ise hemen kendinize bir bardak su koyun.

4. Güneşe Çıkın Ve Temiz Hava Alın

Araştırmalara göre güneşli havada kısa yürüyüş hafızayı güçlendirmek ve yenilenmek için etkili, bu noktada aslında D vitamini düzeyinize baktırmanızın da önemli olduğunu hatırlatmak isterim.

5. Çevrenize Dikkat Edin

Eğer kendinizi bir ortamda sürekli yorgun, halsiz veya mutsuz hissediyorsanız etrafınızdaki kişileri ve ortamınızı da inceleyin. Çünkü duygular şaşırtıcı şekilde bulaşıcıdır. Etrafınızdaki olumsuz kişiler sizi de etkiliyor olabilir, mümkünse uzaklaşmaya çalışın ve kendinize enerji verecek başka alternatifler bulun.

Dilara Koçak

Dilara Koçak 1994 yılında Hacettepe Üni. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını aldı. Ardından İstanbul Üniversitesinde Yönetici geliştirme programı, Boğaziçi Ünversitesinde Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programı ile 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Sertifika programını tamamladı.