1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus Life Style
  3. Maldivler Gezi Rehberi ve Otel Tavsiyeleri
Ne aramıştınız?
Lifestyle

Maldivler Gezi Rehberi ve Otel Tavsiyeleri

En göz kamaştıran mavi, palmiyeler, gökyüzünde tembelce dolaşan bulutlar. Resimlerde gördüğünüz ve hayalinizde yaşattığınız her şey ve daha fazlası var Maldivler’de.

En göz kamaştıran mavi, palmiyeler, gökyüzünde tembelce dolaşan bulutlar. Resimlerde gördüğünüz ve hayalinizde yaşattığınız her şey ve daha fazlası var Maldivler’de. Gerçekten rüya gibi o yüzden balayı için en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor. 

Başkent Male

İstanbul’dan yaklaşık sekiz saatlik bir uçuşla ülkenin başkenti Male’ye varıyorsunuz. Birkaç adadan oluşan Male’nin en büyük özelliği nüfusu. Burası dünyadaki nüfusu en yoğun şehirlerden biri. 6 kilometrekarelik şehirde yaklaşık 130 bin kişi yaşıyor, kısaca metrekareye 22 bin insan düşüyor. İstanbul’un kalabalığından şikayet edenler bunu bir kenara not edin! 

Male’de yapacak çok fazla şey yok. Zaten Male sadece ülkeye ilk giriş ve transfer noktası. Herkes Male Havalimanı’na vardıktan sonra başka bir adaya gidiyor. Şehir bir uçtan diğerine yaklaşık 3 kilometre. Üstelik yürürken insanların üzerinize geldiği hissine kapılıyorsunuz. Tatil yapacağınız adaya gitmeden Male’ye uğramak zorunda kalırsanız Cuma Camii’ni (Male’ Hukuru Miskiy) görmenizi öneririm. 17. yüzyıl ortasında inşa edilen cami kırmızı rengini mercandan alıyor. Üç bölümden oluşan yapıda bulunan geleneksel ahşap oymalar hayranlık uyandırıcı. Caminin haziresindeki mercan mezar taşlarının işçiliği görülmeye değer. Onun dışında bir uçtan diğer uca şehri 45 dakikada yürüyebilirsiniz. Oteller pahalı ve sıradan. Karşıdan karşıya geçerken motorsikletlilere dikkat edin. Havaalanı başkentin tam karşısındaki adada bulunuyor ve tekneyle yolculuk sadece beş dakika sürüyor.

Maldivlerin Tarihi

90 bin kilometrekarelik bir alana yayılmış olan Maldivlerin tarihi binlerce yıl önceye dayanıyor ama dünya onu 1800’lü yılların başlarında tanımış. Portekiz ve Hollanda’nın arasında el değiştiren adalar 75 yıl İngiliz hakimiyetinde kalmış. 1965’de bağımsızlığını ilan eden Maldivler her sene 26 Temmuz’u Bağımsızlık Günü olarak kutluyor. Halkının %100’ü Müslüman. Özellikle ticari konularda İngiliz adalet sisteminin etkileri görülse de, ülkede İslami kurallar uygulanıyor. Kendi hayatlarına sokmuyorlar ancak turistik tesislerde domuz eti de, içki de bulunuyor.

Maldivlerdeki Adalar

26 doğal atolden oluşan Maldivler, uzunluğu 754 kilometre, genişliği 118 kilometre olan bir coğrafyaya yayılmış. Büyüklü küçüklü 1190 adası var ülkenin, iç güveysinden hallice büyüklükteki her adanın da bir oteli. Bu yüzden otellerin bazıları adaların adıyla anılıyor. İlk başta adadaki kumsalın ve tablo misali manzaranın sahibi olmak inanılmaz bir haz veriyor insana. Kısa bir süre sonra ise bir gerçekle yüzleşiyorsunuz; yemek için tek seçeneğiniz kaldığınız otel! Bu durumda rezervasyonları yarım pansiyon esasına göre yaptırmak en mantıklısı. Çünkü Maldivler’de oteller ellerini ovuşturmuş müşteri bekliyor. Başka bir adaya gitmek hem zahmetli hem de pahalı. Bu yüzden bir akşam yemeği için 70 Dolar vermek normal sayılıyor. 

Otellerin olduğu adaya ulaşım genellikle deniz uçakları ile sağlanıyor. Bu keyifli yolculuk için ödenmesi gereken gidiş-dönüş ücret kişi başına 300 ile 500 Dolar arasında. Eğer bütçeniz yeterince büyük değilse otel rezervasyonlarınızı yaptırırken kalmayı planladığınız otelin Male’ye yakınlığını ve sürat teknesi ile ulaşım olup olmadığını kontrol edin. Kimi yakın oteller havaalanına tekne transferini ücretsiz sağlıyorlar.

Dalış Cenneti: Maldivler

Tüm adalarda benzer tablo ile karşılaşacaksınız. Bungalovlar ya denizin kenarında ya da üzerinde. Burası dalış yapmak isteyenler için ideal yerlerden biri. Çoğu adanın ve dolayısıyla otelin bir “house reef”i var. Maldiv adaları kayalık değil, “mercanlık”. Adanın etrafında oluşmuş lagünü derin okyanus sularından ayıran mercan duvarları o adanın “house reef”ini oluşturuyor ve misafirlerini ilginç denizaltı dünyası ile tanıştırıyor. Daha önce dalış yapmadıysanız otelinizden eğitim desteği alıp denemenizi tavsiye ederim. Eğer yeryüzünün renkli olduğunu düşünüyorsanız bir de suyun altını görün. Mercanların cazibesine kapılmadan önce bir tehlikeyi aklınızda bulundurun. Mercan kesici bir alete kolaylıkla dönüşebilir. O nedenle kumların üzerinde yürürken de, dalarken de dikkatli olun. 

 

Maldivler'deki Oteller

Maldivler’de bol miktarda otel tavsiyem var. Benim gibi aynı otelde bir hafta geçirmekten sıkılanlardansanız sekiz tane UNESCO Dünya Kültürel Mirası’nın bulunduğu Sri Lanka, Maldivlere sadece bir saat uzaklıkta bulunuyor. Başkent Colombo sıradan ama Galle, Kandy, Polonnaruwa ve Anuradhapura görülmesi gereken yerler arasında sıralanıyor. 

Constance Halaveli ve Moofushi

Maldivler’de kaldığım Constance grubuna ait olan Halaveli ve Moofushi çok iyiydi. Okyanus manzaralı bungalovları tercih edin. Dalış merkezi aktivitelerinden mutlaka yararlanın. Temiz odaları ve cana yakın personel iki otelin de artı puanları. Yemeklerin lezzeti de inanılmaz. Bu cennetlerdeki spa’lar da harika. (Tel: +960 668 1010; www.constancehotels.com). 

Niyama

Maldivler’e yaptığım son seyahatimde kaldığım otel gerçekten çok etkileyiciydi. Havaalanında beni ellerinde bir tabela yerine ekranında adım yazılı bir tablet bilgisayarla karşıladılar. Deniz uçaklarının olduğu terminalde kendi salonları vardı. İlk defa bir otelin havaalanında lounge’unu gördüm. Odalar en son teknoloji ile döşenmiş. Banyolar odanın dışında ve etrafı yüksek duvarlarla çevrili. Otelden tekneyle gittiğiniz Edge isimli restoranları okyanusun ortasında muhteşem bir mekan. Altında da dünyanın ilk denizaltı gece kulübü olan Subsix var (Tel: +960 676 1314; www.niyama.com). 

Coco Island by COMO

2012 yılında “Gezginin Seçimi” (Traveler’s Choice) ödülünü almış. Fiyatları bütçe zorlayıcı düzeyde ama aldığı ödülün hakkını fazlasıyla veriyor. Otel özellikle balayına gidenlerin gözdesi (Tel: +960 664 1818; www.comohotels.com/cocoaisland) 

Mirihi Island Resort

Güney Ari mercan adasındaki otelde kalıp da memnun ayrılmayan yok gibi. Yemekler kilonuzun artmasına neden olacak lezzette. Ada çok küçük, house reef’in derinliği de nispeten daha az. Bu da dalarken dikkatli olmanızı gerektiriyor (Tel: + 960 668 0500; www.mirihi.com). 

Baros Maldives

Bütçe dostu olduğu söylenemez ancak tesis güzel bir tatil vaad ediyor. Çoğu otel gibi misafirlerini havaalanında karşılıyor. 20 dakikalık bir tekne yolculuğundan sonra otele varıyorsunuz. Restoranlarında farklı tarzları deneme şansına sahipsiniz. Spa’sından faydalanmayı unutmayın (Tel: +960 664 2672; www.baros.com). 

Soneva Fushi Resort

Lüksün cennet versiyonu. Male’den uzak olan adalardan birinde. Deniz uçağı ile yaklaşık 30 dakikalık bir uçuşla varıyorsunuz. Eğer isterseniz otel sizi karşılıyor. Bembeyaz kumsalı, doğası ile büyülenmemek imkansız. Midenize düşkünseniz restoranları göreceli olarak yetersiz kalabilir. 

Veligandu Island Resort

Diğerlerine göre fiyatlar daha makul. Male Havaalanı’ndan deniz uçağı ile 30 dakikada geliyorsunuz. Dost canlısı personel etrafınızda adeta pervane. Jakuzili deniz villaları konaklama tercihlerinde ilk sırada yer alıyor. Restoranlar farklı damak zevklerine hitap edebiliyor. Rezervasyonda “All In” yani her şey dahil seçeneğiniz de var. Bu alternatif çocuklu aileler için ideal (Tel: +960 666 0519; www.veliganduisland.com). 

Vakaruhalfi Island Resort

Giden tanıdıklarım “muhteşem, mükemmel” olarak tanımlıyor. Bazı bungalovların küvetleri bile okyanus manzaralı. Eğer bütçeniz uygunsa denizin üzerindeki villaları tercih edin, harcadığınız paraya değecek. Su sporları ve tekne turlarından yararlanmayı, masajla yorgunluğunuzu atmayı unutmayın (Tel: +960 668 0004; www.vakaru.com). 

Kuramathi Island Resort

Ailenizle birlikte konaklayabileceğiniz otelin fiyatları bütçeleri daha az zorlayacak düzeyde. “All In” seçeneğiniz var. Ancak bana sorarsanız seçiminiz dünya mutfaklarından örnekler sunan restoranların keyfini sürmek olmalı. Hava koşulları uygunsa talebiniz üzerine sahile size özel masa kurulabiliyor. Gece veya gündüz, burada herşey misafirleri şımartmak üzerine kurulmuş (Tel: +960 333 2200; www.kuramathi.com). 

Kanuhura Island Resort

Dünyadan soyutlanmanızı sağlayacak bir diğer Maldiv adası. Personel adım attığınız andan itibaren kendinizi özel hissetmenizi sağlıyor. Tüm adayı 20 dakikada adımlayabiliyorsunuz. Güzel olansa sıcaktan bunalanlar için yolunuzun üzerinde rastlayacağınız barlar. Restoran seçenekleriniz var ancak servis zaman zaman yavaşlıyor. Benzer aksaklıkları oda servisinde de yaşayabiliyorsunuz. Spa içinse söylenecek tek söz var; mükemmel (Tel: +960 662 0044 ; www.kanuhura.com). 

Bunlar dışında W, Four Seasons Landaa Giraavura, One&Only Reethi Rah, Soneva Gili, Anantara ve Güney Atol’deki Shangri La diğer favori tesislerim arasında bulunuyor.

Saffet Emre Tonguç

Saffet Emre Tonguç, tarihçi, seyahat yazarı ve profesyonel rehber. Boğaziçi Üniversitesi’nin Turizm ve Otel Yöneticiliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Osmanlı Sosyal Tarihi yüksek lisans bölümlerinden mezun oldu. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde işletme üzerine doktora çalışması yaptı.