1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus Life Style
  3. Sicilya Gezilecek Yerler & Seyahat Rehberi
Ne aramıştınız?
SAFFET EMRE TONGUÇ

Sicilya Gezilecek Yerler & Seyahat Rehberi

Çizmeyi aşıp kuzeye çıkmış olabilirsiniz fakat Sicilya'yı görmeden İtalya resmi tamamlanmaz. Sicilya uzun yıllar Arabından Fransızına farklı kültürlerin etkisinde kalmış, kendi kültürünü yaratmış oldukça sofistike ve özgün bir bölge. Adalıların konuştukları İtalyancayı Romalı bile zor anlar. Romantik, salaş ara sıra lüks ama samimidir ve keşfedilmeyi kesinlikle hak eder.

Sicilya

İtalya’da tatil planlayanlara ilk tavsiyem Ağustos'u tercih etmemeleri. İtalyanlar Ağustos'ta ferragosto dedikleri uzun bir tatile giriyor ve bütün sahilleri işgal ediyorlar. Mayıs, Haziran ve Eylül Sicilya için en uygun aylar.

Palermo, Sicilya

Sicilya'daki şehirlerden biri olan Catania'ya artık direkt uçabiliyorsunuz. Sicilya'da görülecek çok şey var, ya 8-9 gün ayırıp tamamını gezin ya da ikiye bölün. Önceliği Catania-Taormina-Siracusa-Ragusa’ya verin sonra da rotayı Palermo- Cefalu’ya çevirin.

Catania, Sicilya

Catania'dan bir saat uzaklıktaki Taormina Avrupa’da en sevdiğim küçük ölçekli yerlerden biri. Etna Yanardağı manzaralı bu güzel kasabada Grand Hotel Timeo'da (www.grandhoteltimeo.com) kalmanızı tavsiye ederim. Aynı manzarayı daha uygun bir fiyata seyretmek isterseniz Hotel Villa Belvedere (www.villabelvedere.it) de çok keyifli ve özel bir tesis.

Taormina, Sicilya

Günü birlik bir Etna Yanardağı turu ve şarap tadımı yapın. Bu civardaki Ortigia Adası bir efsane. Siracusa'ya gitmenizi hararetle öneririm. Rüya gibi bir şehir, etrafında denize girilecek güzel koylar var. Oradan mutlaka Noto kasabasına geçin. Noto, Unesco’nun koruma listesinde bir yer ve Barok mimarinin en hoş örneklerinden biri. Benim gibi tatlı düşkünüyseniz cennete düştünüz demektir. Kalori hesabı yapmadan mutlaka tatlıları deneyin. 


Plajları sorarsanız İtalya'da Türkiye kadar güzel bir deniz yok. Isola Bella görsel olarak hoş ama kayalardan denize giriyorsunuz. Lido Mazzaroya da Mortelle plaj için tavsiye edeceğim yerlerden biri. 


Catania'ya bir saat uzaklıkta Lipari Adaları bulunuyor. Eolie Adaları diye geçen bu takımadalarda Lipari'yi üs olarak kullanıp diğer adalara gidip gelebilirsiniz. Lipari'deki Villa Enrica güzel adreslerden biri.

Taormina, Sicilya

Taormina’nın lezzet mekanları

*Akşam yemekleri için Michelin yıldızlı restoranlar var ama kasabanın dışındalar oysa Taormina havası solunması gereken bir yer. Bu nedenle daha yerel ve keyifli yerleri önereceğim. Öncelikle saat 19.00 gibi aperitovo dedikleri akşamüzeri içkisi için Grand Hotel Timeo'nun barına gidin. İtalyanların “Dolce Vita” dedikleri Tatlı Hayat’ın ne olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

*Akşam yemeği için mutlaka portakal ve limon ağaçları altında bulunan A’ Zammara'ya uğrayın. Ristorante Shelter'da çok lezzetli makarna ve pizzaların tadını çıkarın. Maffei's ise kapalı bir bahçe içinde hoş bir mekan. Bunun dışında çok şık alternatifler olan Casa Grugno ve La Giara'ya gidebilirsiniz. Ayaküstü bir şey atıştırmak için Ristorante Al Paladino da çok keyifli bir yer. Sahibi serviste, karısı içeride mutfakta çalışıyor. Son derece sıcak bir mekan. 9 Aprile Meydanı’ndaki Wunderbar Caffe'ye yemek sonrası uğrayın. Arkada hafif bir caz müziği çalarken tatlıları deneyin, özellikle de semifreddo alla mandorla’yı. Sicilya’ya özgü bir tatlı olan ve kahvaltıda da yenen granite’nin tadına bakmak için mutlaka Bam Bar'a uğrayın.

Saffet Emre Tonguç

Saffet Emre Tonguç, tarihçi, seyahat yazarı ve profesyonel rehber. Boğaziçi Üniversitesi’nin Turizm ve Otel Yöneticiliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Osmanlı Sosyal Tarihi yüksek lisans bölümlerinden mezun oldu. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde işletme üzerine doktora çalışması yaptı.