1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. 4 mevsim lastik nedir yaz lastigi ile farklari nelerdir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

4 MEVSİM LASTİK İLE YAZ LASTİĞİ ARASINDAKİ FARKLAR

Aracınızın asfaltla buluşmasını sağlayan lastikler, sıradan bir aksamdan fazlası olabilir mi? Keyifli ve güvenli yolculukların bu 4 kahramanı, aracınız, sürüş kaliteniz ve tüm ailenin güvenliği için oldukça önemli. İki ana kategoride değerlendirilen yaz ve kış lastikleri, her mevsim otomobil kullanmayı konforlu ve güvenli bir deneyime dönüştürmek için tasarlanır. 4 mevsim lastik ise söz konusu iki ana kategorinin arasında yer alır ve hem yaz hem de kış mevsiminde kullanılmak üzere üretilir.

Diş derinliği ve diş ömrü bakımından özel yapıdaki bu lastikler, yol tutuşu, güvenlik, sürüş keyfi hatta tasarruf açısından oldukça etkilidir. Özellikle 4 mevsim lastikler ile yaz lastiklerinin temel özelliklerini ayrıca ikisi arasındaki farkları bilmeniz, sizi doğru zamanda doğru lastik kullanımına götürecektir. Böylece hava ve yol durumu fark etmeksizin, aracınız ve siz her an her aktiviteye, her toplantıya, her davete hazır olabilirsiniz. Üstelik uzun yolculuklarda bile…

4 mevsim lastiğin yaz lastiği ile farkları nelerdir?

Yaz lastikleri, özellikle yaz aylarında daha yüksek performans sağlamaları için özel olarak tasarlanır. Diş derinlikleri fazla değildir. Yüzeydeki diş desenleri ve kauçuk bileşim, aracın yola daha iyi tutunmasını sağlar. Yaz lastikleri, araçlarda hız ve atikliği sağlayan niteliklerle üretilir ve özellikle yüksek performanslı araçlar için vazgeçilmez bir sürüş deneyimi sunar. Yaz lastikleri, kuru ve ıslak yol koşullarında, dört mevsim lastik tiplerine göre çok daha iyi bir performans sergiler. 4 mevsim lastik çeşitleri, özellikle hava sıcaklıklarının sıfırın altına düştüğü bölgeler için tavsiye edilmez. Öte yandan yaz lastikleri, 7 derecenin üzerinde yüksek performans gösterirler.

 

4 mevsim lastik ile karlı zeminde araç kullanılabilir mi?

Kış lastikleri, aşırı soğuk, buzlu ve karlı yol şartlarında yüksek performanslı yol tutuşu sağlamak üzere üretilmiş lastiklerdir. Derin diş yapısına sahip olan bu türler, aynı zamanda özel sırt desenleri sayesinde yola istenen şekilde uyum sağlar. Sürüş sırasında yaşanabilecek ani frenleme, viraj alma durumlarında yanal blokları sayesinde yol tutuşunu artırır, size keyifli ve güvenli bir sürüş sağlar. Buna karşılık, 4 mevsim lastikler sıcak havada sergiledikleri performansı, karlı zeminde yeterince gösteremezler. Hava sıcaklığının 5 derecenin altına düşmediği, buzlanma, don ve kar olaylarının yaşanmadığı ya da çok nadir görüldüğü yani hafif kış şartlarının yaşandığı bölgelerde ise rahatlıkla kullanılabilirler. 4 mevsim lastiklerin fren mesafeleri kış lastiğine göre daha uzundur. Sahip olduğu diş derinlikleri ve desenleri nedeniyle de karlı zeminde yol tutuşu daha düşüktür.

Ayrıca 4 mevsim lastik, kar sonrası oluşan çamurlu zeminlerde de risk yaratabilir. Kullanmanız gereken lastik türünü, yaşadığınız bölgeye, aracınızın performansına ve seyahat rutinlerinize göre değerlendirerek belirleyebilirsiniz. Mevsime uygun lastikler, güvenli, konforlu bir sürüş deneyiminin yanında gereksiz yakıt tüketiminin önüne geçer ve size doğa dostu bir yolculuk vadeder.