1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Araba neden hararet yapar
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

ARABA NEDEN HARARET YAPAR?

Aracın suyunun azalması: Yani soğutması sıvısı olarak adlandırılan su ve antifiriz karışımının azalmasıdır. Hatta bu karışım tamamen de tükenebilir. ''Araba neden su eksiltir?'' sorusunun cevabı ise; aşırı ısınma sonucu buharlaşma veya hortumlarda gerçekleşen bir su sızıntısı sonucu azalmadır.

Fan Arızası: Soğutma fanının verimli çalışmaması veya tamamen bozulması sonucu da gerekli soğutma işlemi gerçekleşmez ve motor ısınır.

Termostat Arızası: Termostat çalışmadığında da hararet oluşur. Bunu motor ısınırken radyatörün soğuk kalmasından anlayabilirsiniz. Çünkü radyatör soğuk ise termostat çalışmamış demektir.

Devirdaim Pompası Arızası: Soğutma sisteminin önemli parçalarından biri devirdaim pompasıdır. Soğutma sıvısının düzenli dolaşımına yardımcı olur. Devirdaim pompası arızalandığında araba hızlıyken hararet azdır ama araba yavaşladığında hararet artar.

Soğutma Hortumlarında Delik: Soğutma sıvısının dolaştığı hortumlardan herhangi birinde oluşacak bir delik, sistemin çalışmasını bozarak araçta hararete neden olabilir.

Motorun Zorlanması: Motorun zorlanması ve hatalı vites geçişleri gibi durumlarda da aracın harareti bir miktar artabilir.

Göstergenin Bozulması: Her şey gibi hararet göstergesi de arızalanmış olabilir. Yani araç hararet yapmadığı halde göstergeden dolayı hararet yaptığı düşünülebilir. Bu gibi durumlarda kontrol edilmesi gerekenler arasında göstergeler de yer alır.

''Araba neden su kaynatır? Araç neden hararet yapar?'' gibi soruların pek çok farklı cevabı vardır. Çünkü hararete sebep olacak birçok etmen bulunur. Ancak önce arabanın hararet yapmasının ne anlama geldiğinden bahsedelim. Hararet, aracın motor ısısının belli bir seviyeyi aşması sonucu verimli çalışamamasıdır. Bu durumda gereken müdahale yapılmazsa çok kötü sonuçlara sebep olabilir. Motordan dumanlar çıkması, araç parçalarının hasar görmesi ve hatta motor hasarına bile yol açabilir. O yüzden araba hararet yaparsa uygun bir yere çekilip stop ettirilmeli ve gerekli müdahale yapılmalıdır. Aracınızın hararet yaptığını kendiniz hissedebileceğiniz gibi, aynı zamanda hararet göstergesi yardımıyla da bu durumu anlayabilirsiniz.

 

Araba Hararet Göstergesi

Araba hararet göstergesi, gösterge panelinde kırmızı bir termometre şeklinde yer alır. Hararet göstergesi 70-90 derece arasını gösteriyorsa hararet problemi yok demektir. Ama bu derece 90’ın üstüne çıkarsa hararet problemi başlamış olur. Burada bahsettiğimiz sıcaklık motorun ısısı değil, soğutma sıvısının sıcaklığıdır. Normalde motorun ısısı bu dereceden daha fazladır. Yani hararet göstergesi soğutma sıvısının sıcaklığını gösterir ve 90 derecenin üstüne çıktığında hararet olduğunu anlamına gelir.

 

Araba Neden Hararet Yapar?

'Araba neden hararet yapar?'' sorusunun cevaplarını şöyle sıralayabiliriz;

 

Araba Hararet Yaparsa Ne Yapılmalı?

Artık araba hararet yaparsa ne olur biliyorsunuz. Bu yüzden durumu ciddiye alarak aracınızı hemen uygun bir gölge yere çekin. Arabayı stop ettirdikten sonra bir süre (yaklaşık yarım saat) soğumasını bekleyin. Çünkü soğumadan radyatöre bakmaya çalışırsanız basınçlı sıcak su üzerinize sıçrayabilir ve yanabilirsiniz. Soğuduğundan emin olduktan sonra radyatörü açarak soğutma sıvısı seviyesine bakın. Su seviyesinde ciddi bir azalma görüyorsanız işiniz kolay. Bu durumda su ekleyerek hararet sorununuzu kendiniz çözebilirsiniz. Eğer radyatörü açtığınızda sıvı seviyesinin normal olduğunu görürseniz sorun başka bir sebepten kaynaklanıyor demektir. Böyle bir durumda yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Aracınızı bir tamirciye veya yetkili bir servise götürmelisiniz. Durumu ciddiye almaz ve tamir ettirmeden aracı kullanmaya devam ederseniz; silindir kapağın contası yanar ve bu durumda piston sıkışması sonucu motor kitlenebilir. Böyle yaparak küçük bir maliyet ile tamir ettirmek yerine, ciddi masraflı bir tamir yaptırmak zorunda kalırsınız. O yüzden hem güvenliğiniz için hem de maddi açıdan, aracınızın tamirini zamanında yaptırmanızı öneririz.