1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Aracinizdan cikan egzoz dumaninin anlami ve sebepleri
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

EGZOZDAN ÇIKAN DUMANININ ANLAMI VE SEBEPLERİ

Araçlar binlerce karmaşık parçanın belirli bir uyum ve disiplin içerisinde çalışmasıyla hareket eder. Ancak bazı durumlarda bir veya birden çok parçanın yarattığı problemler, aracın düzgün şekilde çalışmasına engel olur. Araçta problem olduğunu anlamanın birçok belirtisi bulunur. İkaz göstergeleri, motordaki anormal sesler ve kötü kokular aracınızda bir şeylerin yolunda gitmediğini gösterebilir. Bu göstergelerden bir tanesi de egzozdur.

İçten yanmalı motorlarda yanan gazın boşaltılmasına yarayan parçaya egzoz denir. Yakıt ve hava karışımı gaz halinde egzoz borularından dışarı atılır. Normal şartlarda egzozlardan gözle görülür şekilde duman çıkmaz ve ağır kokular duyulmaz. Ancak egzozdan; beyaz, mavi, gri ve siyah duman çıkması aracınızda bazı problemlerin olduğunu veya kısa süre sonra arızalar yaşanacağını işaret edebilir. Peki, egzozdan çıkan farklı renkteki dumanlar ne anlama gelir?

 

Egzozdan Gelen Beyaz Duman Masum Olmayabilir

En çok karşılaşılan durumlardan birisi olan egzozdan beyaz duman çıkması, bilinenin aksine soğuk havalardan kaynaklanmaz. Genellikle soğutma sıvasının silindire sızması ve buharlaşması sonucunda beyaz duman görürüz. Bunun işaret ettiği birkaç nokta vardır: Silindir kapak hasarı, silindir blok contası arızası ve silindir bloğunun çatlaması… Egzozdan yoğun beyaz renkte bir duman çıkıyorsa silindirlerin kontrol edilmesinde fayda var.

 

Egzozdan Çıkan Mavi Dumana Dikkat

Egzozdan mavi duman çıkması, motor yağı ile ilişkilidir. Pistonlardaki motor yağının yanma odalarına gitmesini sağlayan segmanlar ya da supap contalarının aşındığını gösterir. Bu nedenle yağ, silindirlerin içine kaçarak yanar ve dışarı atılmaya çalışılır. Ciddi sorunlara işaret eden egzozdan mavi duman çıkması görüldüğünde mutlaka yetkili servise danışılmalıdır.

 

Egzozdan Siyah ve Gri Duman Neden Çıkar?

Egzozdan siyah duman çıkması, hava filtresi, hava sensörleri ve enjektörleriyle ilişkili olabilir. Bu sorunlar, aracın fazla yakıt tüketmesine ve motorun performansının düşmesine yol açar. Gri renk duman ise birkaç farklı sorunun işaretidir. En sık karşılaşılan sorun, turbo yataklarının ve turbo mili üzerindeki sekmanların aşınması nedeniyle turbonun yağ yakmasıdır. Aracınızın yağ eksiltip eksiltmediğine bakılarak sorunun bu olup olmadığını kolayca anlaşılabilir. Gri renkli egzoz dumanında diğer olası problemler; karter havalandırma valfinin arızalanması veya otomatik vitesli araçlarda vakum sağlayan modüllerde yaşanan arızalardır.

Egzozdan çıkan renkli ve yoğun dumanlar, her halükârda araçlardaki bazı problemlere işaret eder. Problemlerin bir kısmı basit müdahaleler ile çözülürken bazıları da ciddi sorunların habercisidir. Sonuç olarak, egzozdan çıkan dumanları doğru analiz ederek, yetkili servislere başvurmak her zaman olası sorunların önüne geçecektir.