1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Deri otomobil koltugu nasil temizlenir
Ne aramıştınız?

Deri Otomobil Koltuğu Temizliği Püf Noktaları

Otomobilin içerisinde, döşemelerde ve koltuklarda derinin kullanılması, lüks hissini ve kullanım keyfini artırır. Ancak deri kullanımı keyifli olduğu kadar bazı zorlukları da beraberinde getirir. Bu yüzden deri yüzeylerin ve özellikle koltukların düzenli olarak temizlenmesi, bakımının yapılması büyük önem taşır.

Nereden başlamalı?

Deri koltuğun getirdiği premium hissi devam ettirmenin sırrı, sürekli olarak aksatmadan temizliği yapılmasıdır. Bu sayede derilerin kullanım ömrü de uzar ve bu hissin keyfini daha uzun süre yaşayabilirsiniz. Böylece uzun ve yorucu temizlikler yapmanıza da gerek kalmaz.

Temizliğe başlamadan önce, koltuklarınızda bulunan bütün toz ve pislikleri almanız gerek. Bunun için koltuklarınızı bir süpürgeyle temizleyebilirsiniz. Bu sayede temizlik aşamasında daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Süpürgenin uç kısmına, döşeme tipi uçlardan takmayı ihmal etmeyin. Böylece deriye herhangi bir zarar vermezsiniz. Süpürgeyi kullanırken, koltukların kenarlarını ve aralarını da mutlaka temizleyin. Süpürge işleminin ardından hafif nemli bir bezle, koltukların üzerinden geçebilirsiniz. Bu da derinin üzerindeki kir tabakasının temizlenmesine yardımcı olur.

Doğru yöntem hangisi?

Aracınızda deri döşemelerinizi temizlemek için marketlerde birçok çeşitli ürün satılmaktadır. Bunlar için yetkili satıcınızdan da destek alabilirsiniz. Sıradan ev temizlik ürünlerinden daha pahalı olmalarının nedeni ise, özel olarak deri temizliği için formüle edilmesidir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli şey aracınızın derisine uygun olanı tercih etmektir. Bunun için satın aldığınız ürünün özelliklerini de mutlaka okuyun. Doğru ürünü seçtikten sonra, ürünü uygulamaya başlayabilirsiniz. Ürünü uygulamadan önce kullanım talimatlarını da okuyun. Böylece maksimum verimi alabilirsiniz.

Eğer vaktiniz varsa ve aldığınız ürünü ilk defa kullanıyorsanız, görünmeyen küçük bir kısımda bu ürünü aracınızdaki deriye uygulayabilirsiniz. 24 saat geçtikten sonra renkte herhangi bir açılma veya deride deformasyon yoksa, tüm bölgelerde kullanabilirsiniz. Temizlik sıvısının köpürmesinin ardından belli bir bekleme süresi vardır. Sonrasında bunu da hafif nemli bir bezle silebilirsiniz. Lekeli yerler varsa, bunu çıkana kadar tekrar etmeniz gerekebilir.

Nemlendirmek önemli!

Deri döşemelerin ve koltukların temizlik işlemi bittikten sonra nemlendirme aşamasına geçebilirsiniz. Bu işlem sayesinde deriniz hem daha yumuşak kalacaktır, hem de çatlamalara karşı daha dayanıklı olacaktır. Deriye özel olarak alacağınız deri nemlendiricileri, yavaş yavaş tüm yüzeylere uygulayabilirsiniz. Sonrasında ise artık aracınızın rahat deri koltuklarında güzel bir yolculuğa çıkabilirsiniz.