1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Gozde olmasi beklenen turkiyedeki offroad rotalari
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

GÖZDE OLMASI BEKLENEN TÜRKİYE OFF-ROAD ROTALARI

Doğanın zorlu koşullarını otomobillerin sınırlarını zorlayarak aşmak isteyenler için off-road heyecan verici bir deneyim. Macera ve adrenalin tutkusunu doğayla iç içe yaşamak isteyen, aynı zamanda otomobillere de merakla kişiler arasında yaygın bir spor olan off-road, günden güne popülerleşiyor. Off-road kelimesini daha önce duyduğunuza eminiz. Ancak yine de aklınızdaki “Off-road nedir?” ve “Off-road nerede yapılır?” sorularını detaylarıyla yanıtlayalım.

Off-road, Türkçe’de “yol dışı, rota dışı” anlamlarına gelen bir kelime. Kelimenin tam anlamıyla yolun dışında, yani düz zeminler için üretilmiş otomobillerin giremediği noktalara genelde 4x4 arazi araçlarıyla girilmesiyle gerçekleşir. Bu adrenalin yüklü macerada sürücüye çamur, büyük su birikintileri, tepe ve çukurlara rahatlıkla girebilen off-road araçları eşlik eder. Off-road araçları, üreticiler tarafından bu amaç için üretilmiş veya off-road’a uygun araçların sonradan çeşitli modifiyelerle geliştirilmesiyle yapılır.

Off-road aynı zamanda bir motor sporları dalıdır. Günümüzde, ulusal veya uluslararası kuruluşlar tarafından organize edilen off-road yarışları olduğu gibi off-road araçları bulunan kişilerin kendi aralarında düzenlediği bağımsız organizasyonlar da vardır. Kısacası, off-road yapmak bu konuya merakı olanlar için bağımsız ve özgürlük dolu bir aktivitedir.

Türkiye, “Off-road yapmak istiyorum” diyenler için adeta bulunmaz bir nimet. Türkiye’nin aynı anda 4 mevsimi yaşayan zengin coğrafi özellikleri off-road meraklıları için benzersiz parkurlar sunar. Türkiye'de off-road uzun yıllardır yapılan bir aktivite olduğu için bilinen birçok off-road rotası var. Diğer yandan, varlığı henüz çok az kişilerce keşfedilmiş bazı off-road alanları da mevcut. Gelin, 2021 yılındagözde olması beklenen off-road rotalarını birlikte keşfedelim.

 

Rize ve Artvin Yaylaları

Karadeniz çetin coğrafyasıyla off-road tutkunlarının her zaman dikkatini çekmiştir. Son yıllarda buradaki tesisleşmenin artması ve imkanların çoğalmasının off-road tutkunlarının dikkatini çektiği de bir gerçek. Bu noktada Kaçkar Dağları’nın arasında Rize ve Artvin yaylalarındaki benzersiz yollar off-road için unutulmayacak bir deneyim sunabilir.

 

Cennetten Bir Parça: Kaz Dağları

Dünyanın en yüksek oksijen oranlarından birine sahip olan ve adeta “Türkiye’nin akciğerleri” diyebileceğimiz Kaz Dağları, gerek güzel tabiatı gerekse zorlu off-road rotalarıyla 2021 yılında gözde olması beklenen lokasyonlardan biri. Kaz Dağları’nın eteklerinden zirveye uzanan yolculukta birçok keyifli rota olduğu gibi farklı rotalar da keşfedilebilir.

 

Toroslardan Sıcak Sulara

Isparta’dan Antalya’ya doğru uzanan yolculukta özellikle Toros Dağları’nın etekleri off-road tutkunlarının 2021 yılında gözdesi olacak noktalar arasında yer alır. Öte yandan, yine Akdeniz Bölgesi’nde Antalya’dan Kaş’a doğru uzanan yollar da eşsiz off-road rotaları sunarak maceraseverlerin dikkatini çeker.

 

İstanbul Ormanlı İlçesi

Off-road İstanbul içerisinde de oldukça yaygın bir aktivite. İstanbul’un özellikle kuzey kısımları birçok off-road yapılabilecek alana ev sahipliği yapar. Örneğin; Terkos’tan başlayarak Ormanlı ilçesine uzanan yaklaşık 9 kilometrelik yol, off-road tutkunlarının 2021’de en çok uğrayacakları alanlar arasında.

 

Sarıyer Biçilmiş Kaftan

İstanbul’un off-road için en uygun olan ilçelerinden Sarıyer’de birkaç farklı parkur alanı yer alır. Bu parkurlar; Demirciköy, Uskumruköy Kısırkaya ve Gümüşdere olarak sıralanabilir. Çamurlu ve engebeli arazi koşullarına sahip olan bu lokasyonlar aynı zamanda şehir merkezine yakın olmasıyla da 2021’in en gözde off-road alanları olmaya aday.

 

Yeni Başlayacaklar için Beykoz

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Beykoz Riva’daki off-road parkuru hemzemin şartları hem de ormanlık arazisiyle oldukça rağbet görebilecek parkurlar arasında. Riva’daki parkur kolay kat edilebilen rotalarıyla da off-road macerasına yeni başlayanlar için oldukça cazip bir lokasyon.

 

İzmir’deki Yeniköy Parkuru

Off-road için Ege Bölgesi’nin incisi İzmir’de de uygun lokasyonlar bulunur. İzmir’deki Yeniköy off-road parkuru bu lokasyonlar arasında. Uzunluğu 50 km’yi bulan parkur, oldukça zor şartları ve inişli çıkışlı yollarıyla adrenalin seviyesini maksimuma taşır. Bu rota, özellikle oldukça uzun iniş parkuruyla off-roadseverler için bir hayli zorlu.

 

Başkent’te Karacakaya Parkuru

Başkent Ankara’da da off-road yapılacak birbirinden özel alanlar bulunur. Ankara Mebuskent’te yer alan Karacakaya parkuru, 11 kilometre uzunluğu ve orta derecede zorluk seviyesiyle gayet makul bir alan.

Kısacası, Türkiye’nin en batısından en doğusunda kadar olan geniş yelpazede birçok off-road alanı bulunur. Siz de bir off-road tutkunuysanız ya da bu macera dolu spora başlamak istiyorsanız kendi rotanızı belirleyerek özgürlük, macera ve tutkunun zirvesine ulaşabilirsiniz.