1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Guvenli-surus-teknikleri-nelerdir
Ne aramıştınız?

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

İyi bir otomobil sürücüsü olarak aracınızla bir bütün halinde hareket etmeniz gerektiğini, sizin, sevdiklerinizin güvenliği kadar, trafikteki diğer araçların ve yayaların güvenliğinden de sorumlu olduğunuzu biliyorsunuz. Sürüş yeteneklerinizi geliştirmenin, farklı yol ve hava koşullarında bile emniyetli seyahatlerin yolu, güvenli sürüş tekniklerinden geçiyor. Güvenli sürüş nedir? Kaza oluşmadan önlem almanızı sağlayan ve dikkat dağıtan dış uyaranlardan etkilenmeden keyifli yolculuklar yapabileceğiniz güvenli sürüş teknikleri nelerdir? İşte otomobil kullanma yeteneklerinizi ve alışkanlıklarınızı geliştiren, hayat kurtaran güvenli bir sürüş için dikkat etmeniz gereken her şey…

Güvenli sürüş nedir?

Deneyim, araç ve yol kalitesi, otomobilinizin gelişmiş güvenlik donanımları… Tüm bunlar elbette emniyetli bir seyahati destekleyen en önemli unsurlar. Ancak güvenli sürüş aynı zamanda, sürücünün kullandığı otomobilin tüm özelliklerini, performansını ve sınırlarını bilmesi, aracına kontrollü bir şekilde yön verebilmesi demektir. Trafik kuralları, otomobilinizin donanım ve kalite özellikleri, sizin sürüş tecrübeniz sabit olsa da trafik değişkendir ve daima hareketlidir. Güvenli sürüş, her trafik yoğunluğunda, farklı yol ve hava şartlarında kullanmanız gereken sürüş tekniklerini kullanmak, diğer sürücüler ve yayalar için tehlike oluşturmadan yolculuklarınızı tamamlamanızdır. Çünkü iyi sürücü tanımı, hızlı otomobil kullanmayı, varış noktasına çabuk ulaşmayı değil, sürüş bilgilerinin ve yeteneklerin tüm trafiğin emniyeti için kullanılması anlamını içerir.

Pasta cila ne işe yarar?

Pasta cila uygulamaları, otomobilinizin daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağladığı gibi geçici bir koruma etkisi de yaratır. Yüksek kalitedeki bir pasta malzemesi, aracınızın yüzeyini 1-2 yıl süreyle dış etkenlerden koruyabilir. Ancak pastanın boya inceltme etkisi vardır ve bu nedenle pasta işlemi yılda bir kereden fazla yapılmamalıdır. Otomobilinizi tozdan ve kirden koruyan cila ise birkaç aylık periyodlar halinde uygulanabilir. Arabanızı yıkatma sıklığınız ve güneş ışınlarının etkisi, cilanın kalıcılığını da etkileyecektir. Yaklaşık 2 ay sonra etkisini kaybeden cila işlemini tekrarlayabilir, otomobilinizin renginin parlak ve canlı kalmasını sağlayabilirsiniz. Pasta cila yüzey için tek başına bir koruyucu değildir ancak boyanın üzerinde bir katman oluşturur ve otomobilinizi geçici olarak kir ve tozdan korur.

Pasta cila yaparken nelere dikkat edilir?

Pasta cila uygulaması yaptırırken aracınızın yüzeyine ve rengine uygun, kaliteli malzemeler kullanan profesyonel bir ekipten yardım alabilirsiniz. Böylece aracınızın boyası zarar görmeyecek, pasta cilanın etkisi uzun süreli olacaktır. İşlem sırasında kullanılan polisaj makinesi, mutlaka deneyimli bir ekip tarafından kullanılmalıdır. Uygulama yaparken makine dengeli tutulmaz ve uç kısımdaki sünger parçalanırsa aracınız çizilebilir. Ayrıca kullanılan pasta cila malzemelerinin otomobilinizin rengine ve boya türüne de uygun seçilmesi gerekir. Otomobilinizin rengi koyu ise ince, açık tonlarda ise kalın pasta tercih edilmelidir. Solvent, silikon, bal mumu ve teflon içermeyen bir pasta kullanılmalı, malzemenin aracınızla uyumunu test edebilmek için önce küçük bir alanda deneme yapılmalıdır.