1. LEXUS'U KEŞFET
 2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
 3. Hatchback araba nedir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

HATCHBACK ARABA NEDİR?

Araba satış istatistiklerine göre Avrupa kıtasının zirvesindeki model olan "hatchback" ile henüz tanışmadıysanız, şimdi tam zamanı! Hatchback arabaların özellikle modern şehir hayatı içinde yaşayan sürücülere sağladığı avantajları sizler için sıraladık.

Hatchback Ne Anlama Gelir?

Hatchback, dünyanın en yaygın dili olan İngilizceye ait bir kelime. Sözlükler, "Hatchback ne demek?" sorusuna "arkası kısa ve küt olan araba" yanıtını veriyor. Tabii kelime bir araba modelini tanımladığı için, yıllar içerisinde tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bir terim haline dönüşüyor. Daha kısa ve kolay olması açısından kelime HB olarak da kullanılıyor. Hatchback araba modelleri bagaj uzantısı olmayan, yuvarlak hatlı, sportif tasarımlardır. Yolcu kapasitesi 4'ten fazladır ve genellikle 3 ila 5 kapılıdır.

 

Hatchbak Araba Modellerinin Diğerlerinden Farkı Nedir?

 • Hatchback arabalar, sedan araba gibi modellerle kıyaslandığında bagaj genişliği ile bir hayli öne çıkar. Bazı modellerde arka koltuklar tamamen yatırılabilir. Bu sayede hatchback arabalar, diğer binek araçlara kıyasla eşya taşımaya ve kalabalık seyahatlere daha fazla imkan sağlar.
 • Araç boyu yine sedan modellere göre çok daha kısadır. Küçük ve kompakt araçlar olduğu için, özellikle kalabalık şehir trafiğinde sürücülere büyük kolaylık sağlar. Bu kolaylıkların başında kuşkusuz ki park etme işlemi gelir. Zaten hatchback modellerin Avrupa şehirlerinde daha çok tercih edilmesinin en büyük sebebi de budur.
 • Hatchback modeller yakıt tasarrufu konusunda da bir hayli avantajlıdır. Bu da onu ekonomik açıdan daha cazip kılar.
 • Her ne kadar sedan araçlar ağırlığı sebebiyle yol tutuşunda avantajlı olsa da, hatchback modellerin virajlı yollarda gösterdiği performans çok daha güçlüdür.

 

Hatchback Modellerde Vites Seçenekleri

Hatchback araba modelleri de diğer modeller gibi düz, yarı otomatik ve otomatik vites olmak üzere üç farklı seçenek sunuyor. Hatchback otomatik vites araçlar ise diğer seçeneklerden daha çok tercih ediliyor.

 

Hatchback Modeller Hızla Gelişiyor

Hatchback modeller öncelikle kullanım kolaylığı sağlaması için üretilmişti, ancak tüketicilerin giderek bu modele yönelmesi araba markalarını da yeni arayışlara yöneltti. Yani artan talep hatchback modellerin geliştirilmesine katkı sağladı. Bugün daha hızlı, daha konforlu ve tasarım açısından daha zengin hatchback araçlar bulmak mümkün. Örneğin Hot Hatch olarak bilinen 3 kapılı hatchback modeller tam da bu talepler sonucunda üretilmiştir.

 

Hot Hatch Modellerin Standart Hatchback'ten Farkı Nedir?

Hot Hatch veya Hızlı Hatchback diye tanımlanan modellerin, en sportif hatchback modeli olduğunu söylemek mümkün. Motor özellikleri sayesinde de hatchback ailesinin en üstün modeli olmayı başarmıştır. Tabii bu durum sürüş keyfini bir hayli etkiliyor ve standart hatchback arabalar ile arasındaki en önemli fark da buradan doğuyor. Hot Hatch araçlar genellikle bagaj kapısıyla birlikte toplamda 3 kapıya sahiptir.

 

Hatchback Araba Modellerini Kimler Tercih Ediyor?

 • Hatchback araba modellerinin her kesime hitap ettiğini söylemek mümkün. Ama her sürücü, tercih sebebi ile diğer sürücülerden ayrılıyor. Kısacası hatchback modellerini tercih etmek için çok fazla sebep var.
 • Bagaj genişliği sayesinde çocuklu ailelerin ve hayvanseverlerin ilk tercihi hatchback araba modelleri oluyor.
 • Sportif tasarımları ve modern görünümleri sayesinde hatchback modeller genç sürücüler ve kadınlar tarafından da bir hayli seviliyor.
 • Kompakt ve kısa bir araç olması açısından, diğer otomobillere kıyasla daha fazla manevra kabiliyeti sağlıyor. Örneğin, bu sayede çok daha kolay park edilebiliyor. Bu da hatchback modelleri, şehirde yaşayan her yaş grubundan sürücünün ilk tercihi haline getiriyor.
 • Yakıt tasarrufu sağlaması da yine her kesimden sürücünün ilgi gösterdiği özellikler arasındadır.
 • Hatchback'lere ilginin her geçen gün artması kuşkusuz ki satış kolaylığı da sağlıyor. Bu da ileriyi düşünen yatırımcılar için hatchback modellerini bir adım öne çıkarıyor.