1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. İmmobilizer Nedir, Ne İşe Yarar?
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

İMMOBİLİZER NEDİR, NE İŞE YARAR?

Otomobil hırsızlığının büyük bir sorun olduğu çağımızda, otomobil üreticileri tarafından araçların yetkisiz kişilerin erişimine engellenmesi için gelişmiş güvenlik sistemleri kullanılıyor. Bu gelişmiş güvenlik sistemlerinden biri de immobilizerler.

Otomobil hırsızlığının büyük bir sorun olduğu çağımızda, otomobil üreticileri tarafından araçların yetkisiz kişilerin erişimine engellenmesi için gelişmiş güvenlik sistemleri kullanılıyor. Bu gelişmiş güvenlik sistemlerinden biri de immobilizerler. İmmobilizer, yetkisiz kişilerin aracı çalıştırmasını engelleyen ve hırsızlığı önlemek amacıyla tasarlanan bir elektronik güvenlik mekanizmasıdır. Lexus tarafından tasarlanan immobilizatörler, doğru anahtar ya da transponder mevcut olmadığı takdirde otomobilin motorunun çalışmasını engeller.

 

Lexus İmmobilizatörlerinin Tarihsel Gelişimi

Araba hırsızlığının önlenmesi ve kullanıcının aracını güvenle kullanabilmesi amacıyla geçmişten beri sürekli olarak güvenlik sistemleri geliştirilir. İlk Lexus modellerinde yeniden programlanamayan bir kod içeren, sabit ve kullanıcıya temel düzeyde bir güvenlik koruması sunan immobilizatörler kullanılıyordu. Daha sonra bu sistemin daha geliştirilmiş versiyonları tanıtıldı. Mevcut yeni nesil Lexus araçlarda değişen kodlar ve şifreli transponder anahtarlar kullanılıyor. Yeni nesil araçlarda kullanılan sistemde döner kodlar kontak her çevrildiğinde değişiyor ve bu durum da araba hırsızlarının kodu kopyalayabilmelerini ya da çalabilmelerini engelliyor.

 

Lexus immobilizatörlerde dönen kodlara ek olarak anahtar ve kontrol üniteleri arasında şifreli iletişim özelliği de yer alır. Şifreli iletişim özelliği, anahtarın kodu ele geçirilse dahi doğru şifreleme dizisi olmadan motorun çalıştırılamamasını sağlar. Lexus araçlarda immobilizatörlerle birlikte ultrasonik sensörler, izinsiz giriş tespit sistemleri ve araç takip teknolojisi gibi sistemler de immobilzatörlerin çalışmasını destekler ve aracın güvenliğini arttırır.

 

İmmobilizer Ne İşe Yarar?

İmmobilizer, araba hırsızlığını önlemede etkisi kanıtlanan, son derece etkili bir güvenlik sisteminin araçlara entegre edilmesidir. Değişen kodlar ve şifreleme sistemi, hırsızlıkla başa çıkmada görev alarak araç güvenliğini büyük ölçüde arttırır. Araba hırsızları tarafından sıklıkla kullanıldığı tespit edilen anahtar klonlama ve kod yakalama teknikleri immobilizerler ile etkisizleştirilir. Bu güvenlik sistemi dinamiktir ve şifreli kimlik doğrulama süreçleriyle hırsızlık girişimlerini engeller. Lexus araçlarda var olan immobilizer sistemler, potansiyel hırsızları caydırmada oldukça etkilidir. Araçlarda yer alan gelişmiş güvenlik sistemleri, aracın hırsızlık riskini azaltır. Bununla birlikte, immobilizerlerin Lexus araçlara entegre edilmesi sürücülerin ve yolcuların genel güvenliğine de etki eder. İmmobilizer sistemi sayesinde yetkisiz kişilerin araca erişimi engellenir. Bu durum da araç kaçırma gibi olayların yaşanmasını ortadan kaldırır. Bu sayede hem kişisel güvenlik arttırılır ve güvenli bir kullanım ortamı oluşur.

 

 İmmobilizer Nasıl Çalışır?

 İmmobilizatör mekanizmasının çalışmasında üç temel nokta yer alır: anahtara gömülü transponder çipi, immobilizer kontrol ünitesi, ve motor kontrol ünitesi (ECU). İmmobilizerlerin çalışma sistemi, bu üç bileşen arasındaki iletişimle gerçekleşir. Araç çalıştırılmak üzere anahtar kontağa takıldığında immobilizer kontrol ünitesi, transpondera benzersiz bir kod gönderir. Bu aşamadan sonra transponder bu kodla eşleşen bir kod göndererek orijinalliğin doğrulanmasını sağlar. Kodların eşleşmesinden sonra immobilizer kontrol ünitesi, motor kontrol ünitesine bir sinyal göndererek motorun çalışmasını başlatır. Kodun yanlış olması ya da sistemin kodu algılayamaması durumunda ise gerçek bir kod kullanılana dek aracın ateşleme sistemi devre dışı bırakılır.

 

İmmobilizer Anahtar Nedir?

Son dönemlerde geleneksel araç anahtarları yerine güvenlik kapasitesi daha yüksek, daha özel sistemlerin kullanılması yaygınlaştı. Modernleşen güvenlik önlemleri, kullanıcının daha sofistike sistemler aracılığıyla aracını güvende tutmasını sağlamaya yöneliktir. İmmobilizer anahtarlar da bu amaca hizmet ederler. Bu anahtarlar sayesinde yetkisi olmayan kişiler tarafından aracın çalıştırılması engellenir. İmmobilizer anahtarlar, aracın ateşlenme işleminin başlatılması ya da devre dışı bırakılması için motor kontrol ünitesine entegre edilmiş olan immobilizer sistem ile iletişim sağlarlar. 

 

Bu anahtarların en temel amacı, yalnızca doğru kod ya da doğru çipe sahip anahtar tarafından aracın çalıştırılmasının sağlanmasıdır. Kontağa takılan anahtar tarafından immobilizer sistemine gönderilen kod vasıtasıyla daha önceden programlanmamış olan bir kodun eşleşmesi sonucunda motor çalışır. Kodların eşleşmemesi durumunda yani sistemin yetkisi olmayan biri tarafından başlatılmaya çalışılması sırasında sistem çalışmaz ve aracı hareketsiz hale getirir.

 

Lexus, araçlarında gelişmiş bir anahtar sistemi kullanılır. Her Lexus immobilizer anahtarı, araçta bulunan immobilizer sistemiyle iletişim sağlayan bir mikroçipe sahiptir. Mikroçip anahtarın içinde konumlandırılır ve araçta yer alan immobilizer sistemiyle eşleşen özel bir kodla programlanmıştır. Bu kod motorun ateşlenmesi sırasında doğrulanır. Bu sayede motorun sadece doğru anahtar ile çalıştırılabilmesi sağlanır.

 

İMMOBİLİZER ARIZASI NEDİR, NASIL ANLAŞILIR?

İmmobilizer arızası nasıl anlaşılır? Kullanıcılar tarafından sorgulanan önemli noktalar arasında gelir. En yaygın immobilizer problemleri: anahtarın algılanmaması, aralıklı çalıştırmaya ilişkin sorunlar ve anahtar aküsünün boşalmasıdır.

 

Karşılaşılabilecek en yaygın problemlerden biri anahtarın algılanmamasıdır. Aracın gösterge panelinde görünen immobilizer hatası, anahtar ve sistem arasındaki iletişimdeki sorundandan kaynaklanır. Bu durumda immobilizer işareti yanar ve kullanıcı sorunun tespitini gerçekleştirebilir.

 

Aralıklı çalıştırma sorunları da kullanıcılar tarafından karşılaşılabilen sorunlardandır. Böyle durumlarda immobilizer anahtarı sistem tarafından tanınmasına rağmen motor çalışmayabilir. Bu sorun, immobilizer sisteminde veya anahtarda bir arızaya işaret eder. Arızanın giderilmesi için teknisyenlerden ve Lexus bayilerinden destek alınabilir.

 

Anahtar aküsünün boşalması, anahtar pilinin zayıfladığı ve bittiği durumlarda gerçekleşebilir. Bunun sonucunda aralıklı anahtar algılama sorunları ortaya çıkabilir. Anahtar pili değişimi, sorunun çözülmesini sağlayabilir.

 

İmmobilizer Arızası Nasıl Giderilir?

İmmobilizer arızasının giderilmesinde ilk olarak anahtar pilinin kontrol edilmesi gerekir. Pilin yenisiyle değiştirilmesi arızanın giderilmesine yardımcı olabilir. Anahtarın algılanmasını engelleyecek herhangi bir kir ya da kalıntının sensör etrafında bulunmadığından emin olun. Sensör alanının temizliğini sağlamak arızanın giderilmesini sağlayabilir.

Anahtarın tanınmaması durumunda yeniden programlanması gerekebilir. Yeniden programlama ile immobilizer sistemdeki sorunların çözülmesini sağlayabilirsiniz.

İmmobilizer anahtarının hasar görmesi durumunda değiştirilmesi gerekebilir. Bunun için Lexus bayilerinden destek alabilirsiniz.