1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Otomobil tutkunlarinin izlemesi gereken filmler
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

OTOMOBİL TUTKUNLARININ İZLEMESİ GEREKEN FİLMLER

Bazıları için otomobil ve otomotiv dünyası bazı insanlar için kesinlikle vazgeçilmez bir tutkudur. Bu tutku öylesine büyüktür ki otomobil tutkunları bu alandaki tüm güncel gelişmeleri bilmek ister ve yakından takip eder. Siz de hem bir otomobil tutkunu hem de bir filmseverseniz hazırladığımız bu liste tam size göre. İşte otomobil tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken otomobil filmleri!

Senna / IMDB 8,5

Ustalara saygı kuşağı niteliğindeki bu belgesel film, motor sporları dünyasına adını altın harflerle kazımış Brezilyalı Formula 1 pilotu Ayrton Senna’nın eşsiz hikayesini anlatır. Karting kariyerinden adım adım yükselerek Formula 1 şampiyonluğuna uzanan Ayrton Senna’nın hikayesi, otomobil tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken filmler arasında.

 

The Italian Job / IMDB 7,0

Listeye kült filmlerden devam edelim. The Italian Job, gerek çekimleri gerekse aksiyon sahneleri ve hikayesiyle zamanının en çok dikkat çeken filmlerinden birisidir. The Italian Job, ilki 1969 yılında çekilen aksiyon filminin, 2003 yılında Mark Wahlberg, Charlize Theron ve Edward Norton’dan kadrosuyla yeniden beyazperdeye aktarılmış versiyonudur. Her biri alanında uzman bir soyguncu çetesinin macerasını konu alan filmde kullanılan otomobiller oldukça dikkat çekici ve sürüş sahneleri de bir o kadar izlenesi. The Italian Job’da planlanan büyük soygundan kaçmak için küçük otomobiller tercih edilir ve macera ondan sonra başlar.

 

Taxi Driver / IMDB 8,3

Konu otomobil filmi olduğunda sadece aksiyon, gerilim ve suç temaları akla gelmez. Otomobil tutkunları, sürücü ile otomobil arasındaki bağı hissettirmeden aktaran veya otomobiller başrolde olmasa bile farkını ortaya koyan filmleri de sever. İşte Taxi Driver da böyle bir film. Robert De Niro’nun oyunculuğun zirvesine çıktığı başyapıtta, Vietnam savaşının izlerini atamayan bir askerin, geceleri taksi şoförlüğü yaparak gözlemlediği adaletsizliklerle dolu dünyaya uyum sağlamaya çalışması anlatılır. Filmde taksi şoförlüğü yapan Travis sosyal hayatında yaşamış olduğu başarısızlığını saplantılı aşkı Bickle’la tersine döndürmeye çalışır ancak beklediği karşılığı bulamaz. Bu kırılma anından sonra bir silah alıp harekete geçmeye ve sokakların pisliğini tek başına temizlemeye karar verir.

 

Rush / IMDB 8,3

Motor sporları ve yarış filmleri ilgisi bulunan kişilerin mutlaka izlemesi gereken filmleri arasında Rush da yer alır. Motor sporlarının zirvesi olarak kabul edilen Formula 1’in iki efsanesi Niki Lauda ve James Hunt’un büyük kapışmasının anlatıldığı Rush’un başrollerinde Chris Hemsworth, Daniel Brühl ve Olivia Wilde önemli isimler bulunur. Filmde ayrıca, döneminin ikonlaşmış özel spor arabaları da adeta gövde gösterisi yapar.

 

Ford v Ferrari / IMDB 8,1

Otomobil filmlerinin de Oscar aldığının en son göstergesi olan Ford v Ferrari, izleyicileri otomobil sporları dünyasında bir zaman yolculuğuna çıkarır. 1966 yılında düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı’nın gerçek hikayesini konu alan filmde başrolleri Matt Damon ve Christian Bale paylaşır. 2019 yapımı film, iyi işlenmiş kurgusu ve kusursuza yakın mekân çalışmalarıyla aldığı 2 Oscar’ı sonuna kadar hak ediyor.

 

Repo Man / IMDB 6,9

80’li yılların punk akımı ile dönem otomobilleri başarıyla yansıtan Repo Man’in başrollerinde Harry Dean Stanton, Emilio Estevez ve Tracey Walter oynuyor. 1964 model bir Chevrolet Malibu’nun olayların merkezinde yer aldığı Repo Man, kült filmleri sevenlerin mutlaka izlemesi gerekenler listesinde.

 

Thelma & Louise / IMDB 7,5

Ünlü yönetmen Ridley Scott tarafından çekilen Thelma & Louise’in başrollerinde Susan Sarandon, Geena Davis ve Harvey Keitel var. Usta aktör Brad Pitt’in de küçük bir sahneden rol aldığı bu film zamanla değeri anlaşılan filmler kategorisinde. Louise ve Thelma isimli 2 kadının bir otomobille çıktıkları özgürlükle dolu yol hikayesini anlatan film işlerin bir anda sarpa sarmasıyla başka bir boyuta taşınır. Ridley Scott’ın bu çok meşhur feminist yol filmi 1990’lı yılların en iyi filmleri arasında. Öyle ki toplamda 6 dalda Oscar’a aday gösterilen Thelma & Louise, En İyi Özgün Senaryo ödülünü kazanmasıyla da ön planda.

Otomobil ve insanlar arasında güçlü bağın önümüzdeki yıllarda da sık sık filmlere konu olacağı aşikâr. Siz de otomobil tutkunuzu yansıtan filmler izleyerek arşivinizi genişletmek isterseniz film gecelerinize listemizden filmler ekleyebilirsiniz!