1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Park Sensoru Nedir Nasil Calisir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

PARK SENSÖRÜ NEDİR, NASIL ÇALIŞIR?

Araca ve çevredekilere zarar vermeden doğru bir çizgide park edebilmek, sürücü adaylarından yıllardır araç kullanan deneyimli kişilere kadar herkesin dikkat ettiği konuların başında gelir. Özellikle yoğun nüfusa sahip olan ve dar alanları bulunan büyük şehirlerde park etmek adeta büyük bir problemdir.

 Fakat sürekli olarak gelişen teknolojiyle birlikte sürücülerin hayatını kolaylaştıracak yenilikler, otomotiv dünyasına hızla adapte edildi. İşte bu teknolojilerden birisi de sensörler. Artık gerek ticari gerekse binek birçok araçta standart olarak park sensörleri yer almakta. Park sensörleri sayesinde en zorlu alanlarda dahi kolay bir şekilde park manevraları yapılabilirsiniz. Peki, sürücülerin hayatını kolaylaştıran park sensörü nedir? Park sensörü nasıl çalışır?

 

Park Sensörünü Yakından Tanıyın

Park sensörü, araçlar park ederken etraflarındaki engelleri algılayarak araç içerisinde sürücüyü park ederken uyarmak ve daha iyi bir park hareketi sağlamak için tasarlanan parçalardır. Park sensörü kamera teknolojileriyle de desteklenir. Hatta park sensörü geri görüş kamerası sayesinde oldukça pratik şekilde kullanılabilir. Park sensörü sistemlerinde, elektromanyetik veya ultrasonik sensörler kullanılır. Elektromanyetik sensörler, kaçınılması gereken nesneye doğru yavaş ve sorunsuz hareket eden araca bağlıdır. Sensör, engeli bir kez algıladığında araç bir anlığına dursa bile sinyal vermeye devam eder. Araç manevrasını sürdürürse engel yaklaştıkça alarm sinyali giderek daha yüksek bir uyarı verir. Elektromanyetik park sensörleri genellikle aracın “fabrika görünümünü” koruyarak yani tamponun iç tarafına gizlice monte edilerek herhangi bir delik açma gereksinimine ihtiyaç duymayan bir tasarım sunar.

Park sensörü teknolojileri arasında en yaygın olarak kullanılan ltrasonik park sensörleri, daha belirgin sonuçlar vermesi nedeniyle talep görür. Öyle ki birçok yeni araçta fabrika çıkışlı olarak ultrasonik park sensörleri yer alır. Bu sistemlerin, ön ve arka tampon fasiyalarında bulunan, bitişik ızgaralar veya park sensörü gözü içindeki sensörler aracılığıyla, yakındaki nesnelere olan mesafeleri ölçmek için ultrasonik dedektörleri vardır.

Sensörler, yansıyan her sinyalin dönüş aralığını ölçen ve nesne mesafelerini hesaplayan bir kontrol ünitesi ile akustik darbeler yayar. Sistem sırayla sürücüyü akustik tonlarla uyarır. Park sensörü ayrıca, geri görüş kamerasının desteğiyle; LED ekranlar, LCD göstergeler ya da araç içi bilgi eğlence ekranlarına yansıtılarak görsel olarak da desteklenebilir. Günümüzde iç dikiz aynası kameralarıyla uyumlu olarak çalışan ultrasonik park sensörlerinin park etmeyi adeta bir eğlenceye dönüştürdüğünü de söylemeden geçmeyelim.

 

Aracınıza Park Sensörü Taktırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazımızda da belirttiğimiz gibi park sensörleri artık çoğu araçta standart olarak sunulan özellikler arasında yer alır. Ancak park sensörü olmayan eski model araçlar için de bu özellik sonradan monte edilebiliyor. Park sensörü nasıl takılır? Park sensörü montaj işlemi nasıl yapılır? Sorularının yanıtına bakmak gerekirse, bunun için dikkat edilmesi gereken iki temel nokta var. Bunlardan ilki, aracınızın yapısına ve gövde tipine uygun sensörü seçmek. Diğeri ise, seçtiğiniz sensörü doğru şekilde monte etmek. Sensör taktırmak için kaliteden ödün vermemek ve işi uzman kişilerin eline bırakmak oldukça önemli. Aksi halde hem aracınıza hem de çevredekilere zarar verebilmeniz içten bile değil. Bu bağlamda, eğer aracınıza park sensörü taktırmaya karar verdiyseniz mutlaka yetkili servislerle görüşmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, sonradan montajlarda park sensörü ekranlı olarak da tercih edilebilir.

 

Park Sensörü Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Park sensörleri, her zaman tek başına güvenilecek bir teknoloji değil, araçlardaki diğer tüm yardımcılar gibi park sensörleri de sürücüleri destekleyici teknolojilerdir. Bu nedenle park ederken yalnızca sensörlere bağlı kalınmamalı, aynalardan da mutlaka yararlanmalısınız. Bunun birlikte, yanıltıcı olmamaları adına park sensörlerinin düzenli olarak temizlenmeleri de gerekir.

Park sensörü prensibi ve kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusu, aracınıza gelebilecek herhangi bir zararı önleyebilmeniz için oldukça önemli. Sizin için bir araya getirdiğimiz ipuçlarını uygulayarak park sensörünüzü çok daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.