1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Polen filtresi nedir ne ise yarar
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

POLEN FİLTRESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

Bildiğiniz gibi insanların burun anatomisi sağlıklı şekilde nefes alıp vermeye yardımcı olurken, aynı zamanda alınan havanın içerisindeki zararlı olabilecek maddeleri vücuda minimum düzeyde sokacak şekilde tasarlanmıştır. Araçlarda ise bu sistemin benzeri klima sistemleri aracılığıyla sağlanır.

Klima sistemleri içerisinde yer alan çeşitli filtreler araç içerisindeki havanın daha temiz ve ferah olmasını sağlar. Söz konusu filtrelerden en bilineni ve faydalıları arasında ise polen filtresi yer alır. Peki, sağlığımız için oldukça önemli olan polen filtresi nedir? Polen filtresi ne işe yarar? Ve belki de en önemlisi; polen filtresi ne zaman değiştirilir? Gelin, hep birlikte inceleyelim.

 

Polen Filtresi Nedir?

Otomotiv endüstrisinde 1990’lı yıllardan itibaren yaygınlaşmaya başlayan polen filtrelerinin tarihi, aynı zamanda klima teknolojilerinin gelişmeye başladığı zamanlara dayanır. Polen filtreleri, klima sistemlerinin bir parçası olarak dışarıdan araç içerisine alınan havayı süzmeyi sağlarken, zararlı partiküllerin araç içerisine girmesini de engeller. Polen filtreleri özellikle egzoz, sigara dumanı, sanayi atıklarından yayılan kokuları engellemede başarılıdır.

Otomobillerde kullanılan polen filtrelerinin karbonlu ve karbonsuz olmak üzere iki çeşidi bulunur. Karbonlu filtreler, havadaki partikülleri ayrıştırdığı gibi aracın dışından gelen kokuların engellenmesine yardımcı olur. Karbonsuz filtreler de aynı şekilde zararlı partiküllerin aracın içerisine girmesini engeller ve yine kötü kokuların araç içerisinde girmesinde fark edilmemesini sağlar.

 

Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Polen filtreleri düzenli olarak değiştirilmesi gereken parçalardır. Değiştirilmediği takdirde işlevini yitirebileceği için araç içerisine kirli havanın girmesi mümkündür. Uzun süreler değiştirilmeyen polen filtreleri bebek ve çocukların solunum yollarını etkileyeceği gibi yetişkinlerde de çeşitli hastalıklara neden olabilir. Çünkü, polen filtresi görevi bakımından araç içerisindeki temiz havanın korunmasını sağlar.

Polen filtrelerinin her 25 bin kilometrede bir veya senede en az bir kez değiştirilmesi gerekir. Ancak, bu durum yaşanılan yerin mevsimsel veya arazi şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; havanın çok kirli olduğu veya zeminin çok tozlu olduğu şartlarda polen filtrelerinin ömrü de kısalır. Bu şartlar altında polen filtrelerini her 10 bin kilometrede bir kez veya 6 ayda bir kez değiştirmek faydalı olacaktır.

 

Polen Filtresi Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Normal şartlar altında araçların periyodik bakımları yapıldığı sırada polen filtreleri de yetkili kişilerce değiştirilir. Bu yüzden, hava ve zemin şartlarının normal olduğu, aracın periyodik bakımlarının ise düzenli olarak yapıldığı durumlarda sürücülerin polen filtresi değişimi yapmasına gerek yoktur. Yalnızca periyodik bakım sırasında polen filtresinin değiştirilip değiştirilmediğini kontrol etmesi yeterli olur. Diğer yandan, polen filtresini kendisi değiştirmek ya da temizlemek isteyen sürücüler de birkaç yöntemle bu işlemi gerçekleştirebilir.

Polen filtresi kapağı aracın torpido gözüne yakın konumda bulunur. Torpido gözünün iç kısmındaki vidalar sökülüp torpido yerinden çıkarıldığında aracın polen filtresine ulaşılır. Polen filtresi şekil bakımından klimalarda olduğu gibi gözenekli bir yapıya sahiptir. Kolayca yerinden çıkarılabilen polen filtresi temizlendikten sonra da yeniden kullanılabilir. Ancak, uzmanlar polen filtrelerinin hassas bir yapıya sahip olduğunun ve temizlenmesi yerine değiştirilmesinin daha sağlıklı olduğunun altını çizer. Değiştirilen polen filtrelerinin ise doğru şekilde yerine takıldığından mutlaka emin olunmalıdır.

Görüldüğü gibi polen filtreleri değişimi oldukça kolay ancak bir o kadar da önemli. Unutmayın, aracınızın periyodik bakımlarını düzenli olarak yapmanız ve bakım sırasında polen filtresinin değiştirildiğini kontrol etmeniz, araç içerisinde daha sağlıklı bir hava solumanızı sağlayacaktır. Eğer araç içerisindeki havanın kalitesiz olduğunu, kabinin çok fazla kötü koku aldığını hissederseniz polen filtrelerini periyodik bakımdan önce kontrol etmenizde fayda var.