1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Rodaj nedir nasil yapilir kac km rodaj yapilmalidir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

RODAJ NEDİR ? RODAJ SÜRESİ NE DEMEKTİR?

Dilimize Fransızcadan geçen “Rodage” kelimesi, otomobil kullanıcılarının sıklıkla duyduğu, aşamaları, uygulanması ve avantajları hakkında ipuçları aradıkları bir kavram. Rodaj nedir, doğru rodaj nasıl yapılır, hangi araçların hangi parçaları rodaj sürecine ihtiyaç duyar?

Rodaj nedir? Nasıl Yapılması Gerekir?

Tüm bu soruların yanıtları, yeni satın aldığınız ya da yenilenen otomobilinizin motor performansına işaret ediyor gibi görünse de aslında rodaj nedir sorusu, sizi aracınızın motoruna bağlı tüm parçalarını ilgilendiren bir uygulamayla tanıştıracaktır. Teknik terminolojide “Alıştırma” anlamına gelen rodaj, otomobil motoru ve ona bağlı çalışan tüm hareketli parçaların birbiriyle uyum sağlamasını ve sürtünme nedeniyle oluşabilecek aşınmaların önlenmesini amaçlıyor. Motor açma olarak da tanımlanabilecek rodaj nedir sorusu, aracınızın ömrünü uzatmaya giden yolda kısa ama etkili bir sürece ışık tutuyor.

 

Tüm yönleriyle rodaj nedir? Hangi parçalara rodaj nasıl yapılır?

Rodajın amacı, aracınızı kullanmaya başladığınız ilk dönemlerde motor parçalarının fazla ısınmadan ve zorlanmadan korunmasıdır. Rodaj nedir ve hangi parçalara uygulanır sorularının karşılığı, motor gibi lastik, debriyaj ve fren mekanizmalarını da ön plana çıkarır. Tüm bu parçalara etki eden rodaj sürecinde, yani aracınızın ilk kullanım döneminde, yüksek devirde uzun süre kalmamak, ani hızlanmalardan ve sert frenlerden uzak durmak önemlidir. Doğru rodaj nedir diye bakıldığında, motoru sürüşe alıştırmak için birçok yöntem karşınıza çıkar. Bunlardan en önemlisi, gaz pedalına sonuna kadar basmamaktır. Böylece motorun çok ısınması önlenir ve yakıt silindiri duvarındaki yağın çözünmesi engellenir. Motor için rodaj nedir sorusunun yanıtları aynı zamanda ilk kalkış anını da kapsar. Motor rodajı sürecinde, otomobilinizi çalıştırdıktan sonra 30 saniye kadar beklemeniz ve ardından harekete geçmeniz önemlidir. Özellikle ilk 2000 kilometrelik yolculuklarda, sürüş hızınızı sabit tutmamak da doğru rodaj nedir sorusunun önemli yanıtlarından biri. Değişken hız, otomobilinizi sabit devirden çıkaracak, böylece parçaların farklı hızlarda bile uyum içinde çalışmasını sağlayacaktır. Ancak bu hız değişimleri sırasında çok yüksek hızlara çıkılmaması gerekir. Yüksek hızda silindirler ve pistonlar arasındaki sürtünme artacağı için aşınmalar oluşabilir. Rodaj nedir denildiğinde akla sadece motor gelmez. Fren, lastik ve debriyaj sistemleri de bu sürecin bir parçasıdır ve uyumlu çalışabilmek için zamana ihtiyaç duyarlar. Örneğin, üretim sırasında lastiklere uygulanan cilanın tamamen yok olması için ortalama 500 kilometre yol yapılması gerekir. Cila işlemi, lastiklerin yol tutuşunu ve fren performansını zayıflattığından dolayı, yeni lastiklerin bu yeteneklere ulaşması için ani frenden ve manevralardan kaçınılmalıdır. Ya şanzıman için rodaj nedir? Aracınızın şanzıman rodajını yapmak, ilk 10 dakikalık sürüş aralığında, vites geçişlerini yumuşak hareketlerle yapmanız ve yüksek hızdan kaçınmanız anlamına gelir.

 

Rodaj süresi ne kadardır?

Yeni bir araç sahibiyseniz ya da aracınızın motoru ya da motora bağlı parçaları sıfırlanmışsa hareket eden tüm bu parçaların uyumlu bir şekilde çalışabilmesi için rodaj nedir ve nasıl yapılır konuları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Bunun için belli bir kilometreye ulaşana dek aracınızı fazla ısınmadan ve zorlanmadan korumalısınız. Peki rodaj süresi kaç kilometredir? Motorunuzun hareket eden makine parçalarının bu alışma safhası, ortalama 2000 kilometreyi kapsayabilir. Ancak uzman görüşleri bu sürenin özellikle ikinci el araçlarda 3000 kilometreye ulaşması yönünde. Lastik rodajı ise ilk 500 kilometrelik sürüş aralığında yapılabilir. Lastiklerin yol tutuşunu güçlendiren rodaj nedir sorusunun yanıtı, işte tam da bu aşamada karşınıza çıkar. Cevap elbette, sert frenlerden ve ani manevralardan kaçınmaktır.

 

Yeni araçlara rodaj yapmak gerekli midir?

Hangi araçlara rodaj yapmak gerekir sorusu da en az rodaj nedir sorusu kadar önemlidir. Gelişen otomotiv teknolojileri rodaj süresinin kısaltılmasında büyük rol oynuyor. Ancak günümüzün sıfır kilometredeki modern otomobilleri için de rodaj nedir sorusu soruluyor ve yeni otomobiller de bu sürece ihtiyaç duyuyor. Bunun nedeni ise yeni araçlardaki parçaların yüzeylerinde olabilecek pürüzler nedeniyle parçaların çizilmesini önlemek ve sürtünme nedeniyle oluşabilecek sorunlardan kaçınmak. Rodaj nedir ve hangi sürelerde yapılır sorusu, yeni araçlar söz konusu olduğunda, yerini kısa süreli ve çok da katı olmayan kurallara bırakıyor.