1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Suv hakkinda bilmeniz gerekenler acilimi nedir turleri nelerdir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

SUV HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER ?

Son yılların yaygın olarak tercih edilen şehir içi ve aile araçları arasında yer alan SUV modelleri, zamanla çok fazla alt kategoriye ayrıldığı için çoğu zaman çeşitli soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Sık sık diğer 4x4 ve offroad araçlarla karıştırılan SUV modelleri hakkında açılımından anlamına, farklarından türlerine tüm detayları öğrenmek için içeriğin devamına göz atabilirsiniz.

SUV Ne Demek?

SUV açılım açısından "Sport Utility Vehicle" anlamına gelmekle beraber "Spor Amaçlı Arazi Aracı" tabirinin kısaltması olarak kullanılıyor. Bu nedenle "SUV nedir?" sorusunun en temel cevabını da "Şehir içi kullanıma uygun dört çeker araç." tanımı oluşturuyor. Ancak SUV modelleri çeşitlendirilirken bu temel tanımın dahi dışına çıkılan noktalar bulunuyor.

SUV araçların çok fazla tanım karmaşasına sebep olması ise aslında birçok farklı türdeki aracın özelliklerini bir araya getiriyor olmalarından kaynaklanıyor. Tam anlamıyla füzyon bir araç tipi olan SUV'lar, station wagon'dan hatchback'e, 4x4'lerden offroad araçlarına kadar oldukça fazla türün özelliklerini bir araya getiriyor.

 

SUV Araçları Diğerlerinden Ayıran Özellikler Neler?

SUV araçların en karakteristik özelliğini, arazi araçlarındaki gibi dört çeker olmalarına rağmen görüntü ve sürüş konforu açısından asfalta daha uygun olmaları meydana getiriyor. Ayrıca her SUV'un dört çeker olmayabileceğini de unutmamak gerekiyor. Özellikle kompakt boyutlardaki SUV modelleri, 4x4 dışında farklı çekiş özelliklerine de sahip olabiliyor.

Diğer 4x4 özellikli ve araziye uygun araçlar; boyut, tasarım, motor gücü gibi temel detaylar bakımından oldukça sabit esaslara dayanırken SUV'lar tüm bu başlıklar altında fazlasıyla çeşitlilik gösteriyor. Ancak klasik bir hatchback ya da station wagon otomobile göre de daha büyük ve güçlü ayrıntılardan meydana geliyor. Kısaca SUV'lar, otomobil ve arazi aracı arasında konumlandırılmış bir geçiş türü olarak kabul ediliyor.

 

SUV ve Crossover Araçları Birbirinden Ayıran Özellikler Neler?

SUV'ları diğer araç türlerinden ayırmak kolay olsa da Crossover araçlardan ayırmak çoğunlukla imkansız bir hal alıyor. Crossover araçlardan genelde tamamen ayrı bir tür olarak bahsedilse de aslında Kompakt SUV ve Crossover araçlar neredeyse tamamen aynı özellikleri taşıyor. Crossover tabirinin bu kadar yaygınlaşmasında ise bu araç türünün ayırt edici özelliklerinden çok pazarlama metotları etkin rol oynuyor.

Kompakt SUV'lar, diğer SUV modellerinden daha ergonomik, daha tasarruflu ve daha ekonomik oldukları için ayrıştırılarak Crossover adıyla ön plana çıkarılıyor. Böylece SUV segmentinin en çok ilgi gören ve yüksek rekabete sahip Kompakt SUV modelleri, daha fazla ön plana çıkmaları için tamamen farklı bir şekilde konumlandırılmış oluyor. Crossover'lar, genel olarak Mini SUV ya da Kompakt SUV özellikleri taşıyan araçlar olarak tanımlanıyor.

 

SUV Çeşitleri Neler?

SUV çeşitleri, başta boyutları olmak üzere çeşitli özelliklerine bağlı olarak sınıflandırılıyor. Genellikle boyutla birlikte prestij ve imaj detayları da önem kazanıyor. Bu yüzden SUV araçlarda genellikle boyut arttıkça prestij, imaj ve haliyle fiyat faktörleri de artıyor. SUV alternatiflerini temel olarak üç gruba ayırmak mümkün. Küçükten büyüğe SUV çeşitleri ise şöyle; Kompakt SUV, Orta Ölçekli SUV ve Tam Ölçekli SUV.

Lexus, üç ayrı segment için de ideal seçenekler sunarak ihtiyacınız olan SUV modeline vakit kaybetmeden ulaşmanızı sağlıyor. Benzinli ya da hibrit bir yapıdan meydana gelen, kendi kendini şarj edebilen ve sıfır emisyona sahip olan Lexus NX'in yanı sıra benzer özelliklerle donatılmış Lexus RX ve ailenin en büyüğü SUV Lexus RX L, beklentilerinizi aşmayı başarıyor.