1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Test surusu nedir test surusu yapmanin avantajlari
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

TEST SÜRÜŞÜ NEDİR?

Yeni bir araç satın almaya karar verdiniz ve tasarımıyla, teknik donanımıyla birkaç model şimdiden dikkatinizi çekti bile. Peki görünümü ve özellikleriyle sizi büyüleyen yeni aracınız, bir sürüşten beklediğiniz her şeyi karşılayacak mı? Otomobil kullanma sıklığınıza uygun mu? Ya iç hacmi, performansı, yakıt kullanımı ve ergonomik özellikleri? İşte tüm bunları doğru verilerle değerlendirmenizin ve doğru tercihi yapmanızın yolu test sürüşlerinden geçiyor.

Günlük yaşamınızın bir parçası olacak yeni aracınıza karar vermeden önce onu motorundan, konforuna hatta ses sistemine kadar deneyimlemeniz, gelecekteki memnuniyetiniz için önemli. Sizinle ve yaşamınızla uyumlanacak doğru tercihi yapmanız için en ideal yol gösterici olan test sürüşleri ile hayalinizdeki otomobiller arasında tercih yapmanız kolaylaşıyor, iş ya da aile yaşamınıza uygun aracı bulma süresi ise hızlanıyor.

 

Test Sürüşü Nedir?

Test sürüşü, satın alacağınız aracın teknik ve tasarım özelliklerinin üstünlüğünü, sürüş alışkanlıklarınıza ve beklentilerinize uygun olup olmadığını test etmek için yapılan deneme sürüşleridir. Beklentilerinizi karşılayacağınız düşündüğünüz modeller arasından seçim yapmanızı kolaylaştıran bu sürüşler sırasında, aracın tüm özellikleri hakkında size bilgi verecek bir rehberden de yararlanabilirsiniz. Bu denemeler, araçla ilk tanışmanızdır ve aslında kendi sürüş davranışlarınızı da yeniden keşfetmenizi sağlayan bir deneyim yaşamanızı sağlar. Otomobili şehir içi trafiğinde, çevre yolunda, yokuş ve farklı yol özelliklerinde test ederken, onun araç kullanma alışkanlıklarınıza, kullanım sıklığınıza ve amacınıza uygun olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.

 

Test Sürüşü Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Her otomobil gibi her sürücü de farklıdır. Test sürüşü sırasında, satın almayı düşündüğünüz modelin ergonomik özelliklerini değerlendirebilirsiniz. Deneme yaptığınız araçlar arasında koltukların sürüş konforunu karşılaması, gaz ve fren pedalı mesafesinin fiziksel yapınıza uygunluğu, direksiyon hassasiyeti gibi nitelikleri karşılaştırabilirsiniz. Test sürüşü, aynı zamanda aracın teknik özellikleri ve performansını kavrama fırsatı yakalamanızı sağlar. Satış yetkilisinin belirttiği motor çekiş gücü, güvenlik sistemleri, yakıt kullanımı hakkındaki sayısal verileri, sürüş anında rahatlıkla deneyimleyebilirsiniz. Vites geçişlerindeki performans, ani fren ve manevra anlarındaki denge, aracın farklı hız seviyelerindeki yol tutuşu gibi birçok özelliğini bu sürüş anında test edebilirsiniz. Tüm bu değerlendirmeler sonunda sizin ve ailenizin ihtiyaçlarına en uygun modeli belirleyebilir, size uzun yıllar eşlik edecek aracınız konusunda doğru seçimi yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

 

Test Sürüşü Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomobilini yaşamının vazgeçilmez bir parçası gibi gören her sürücü gibi siz de aracınızın içinde rahat, güvende ve enerjik hissetmek istersiniz. Yeni aracınızla ilk tanışmanızın verimli geçmesi için ise bazı ipuçlarını takip edebilir ve deneme sürüşü sürenizi çok daha verimli hale getirebilirsiniz. Test sürüşü, bir aracın size uygun olup olmadığını değerlendirmeniz ve satın almaya karar vermenizi kolaylaştırmak için yapılır. Bu nedenle, genel sürüş alışkanlıklarınızı deneme yaptığınız aracın içindeyken yansıtmaktan kaçınmayın ve özgür olun. Örneğin, deneme sırasında cep telefonu, çanta, laptop gibi eşyalarınızı yanınızda bulundurabilir ve araçta tüm bunlar için yeterli yer olup olmadığını anlayabilirsiniz. Sürüş sırasında müzik dinlemekten hoşlanıyorsanız aracın ses sisteminin kalitesini test edebilir, bluetooth bağlantısının hızını ve keyfi biraz daha artırmak için kahveniz için ayrılan bölmeleri deneyebilirsiniz. Otomobilinizin içinde camları kapalı tutarak, ses yalıtımını kavrayabileceğiniz gibi motor sesini de değerlendirebilir ayrıca klima performansını da test edebilirsiniz. Eğer deneme sürüşünü akşam yapıyorsanız aracınızın aydınlatma ve far sistemleri hakkında daha iyi bir gözlem yapabilirsiniz ya da mümkünse bir tünelden geçerek farların performansını görebilirsiniz. Sürüş esnasında ayna ayarlarını rahat yapabilmek, ideal oturma pozisyonunuza göre rahat etmek ve bu pozisyonda maksimum görüş alanını yakalamak da gelecekteki sürüş güvenliğiniz açısından olumlu işaretlerdir. Tüm teknik donanımları, ergonomik özellikleri yeterli buluyor, sürüş konforu ve görüş açısındaki rahatlık konusunda tatmin olduğunuzu hissediyorsanız yeni aracınızı bulmuş olabilirsiniz. Test sürüşü yapmak her zaman aracınızdan alacağınız maksimum verim için geleceğe yapılan bir yatırımdır ve sizin kendinizi rahat hissettiğiniz her sürüş, iyi başlayan bir günü ve mutlu gezileri beraberinde getirir.