1. LEXUS'U KEŞFET
 2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
 3. Tramer Kaydı Nedir, Nasıl Sorgulanır?
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

TRAMER KAYDI NEDİR?

Araç satın almak isteyen kişilerin cevabını bilmek istediği ''Tramer nedir?''  sorusunun cevabı olan tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi adının kısalması olarak kullanılan bir kelimedir.

Tramer Kaydı Nedir?

Araç satın almak isteyen kişilerin cevabını bilmek istediği ''Tramer nedir?''  sorusunun cevabı olan tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi adının kısalması olarak kullanılan bir kelimedir. ''Tramer kaydı nedir?'' ise bu konuda cevabı merak edilen başka bir konu. Tramer kaydı, trafiğe çıkan araçlar hakkındaki tüm bilgilerin sistematik bir şekilde bir veri deposunda toplanmasıdır. Bu sistem ile bir araca ait trafik sigortası, kaza ve kazada oluşan hasar gibi bilgiler kayıt altına alınır. Bu sayede araç sahibi olan veya araç sahibi olmak isteyen kişiler aracın detaylı bilgilerine tramer kaydı ile ulaşma imkanı elde eder. Bu sisteme online şekilde giriş yapılarak tramer sorgulama işlemi yapılabilir. Peki, tramer sorgulama nedir? Tramer sorgulama,  tramer kaydı bilgilerine ulaşmayı sağlar.  Bu sorgulama ile sahip olunan araca ait tüm bilgilere ulaşılabileceği gibi satın almak istenen araca ait bilgilere de ulaşmak mümkündür. Özellikle satın almak istenen araç ikinci el bir araç ise daha önce kazaya karışıp karışmadığı bilgisine de kolaylıkla ulaşılabilir. Bir kaza kaydı bulunuyorsa kazaya ait bilgilerin detayları ve ağır hasar kaydı olup olmadığı sorgulanabilir. Tramer kaydı, alınacak aracın değerinin belirlemede önemli rol alır. 

 

Tramer Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Trafik sigortası firmaları tarafından TRAMER sistemine işlenmiş olan tramer kaydı bilgileri özellikle araç alım esnasında sıklıkla kullanılır. Tramer sorgulama işlemi, alıcı ile satıcı arasındaki güven probleminin önüne geçerek güven ortamında alım satım işleminin gerçekleşmesini sağlar. Bu sorgulamayı yapabilmek için araca ait plaka bilgisini bilmek gerekir. Tramer kaydı sorgulama işlemi iki yöntemle yapılabilir. Bu yöntemler, E-Devlet ile tramer sorgulama ve SMS ile tramer kaydı sorgulama şeklindedir.

E-Devlet ile Tramer Sorgulama 

Devletin vatandaşlara sunduğu hizmetlerden biri olan E-Devlet üzerinden tramer kaydı sorgulama hizmeti ücretsizdir. Burada ki önemli detay, sorgulama yapmak isteyen kişi bu işlemi yalnızca kendi üzerine kayıtlı araçlar için yapabilir. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için şifre , mobil imza, TC kimliği gibi doğrulama işlemlerini kullanmanız gerekir. Bu işlem için izlenecek adımlar şu şekildedir:

 • E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan E-Hizmetler yazan butona tıklayın.

 • Açılan pencereden Kurumlar bölümünü seçin. 

 • Seçtiğiniz bölüme ait açılan pencereden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezini seçip tıklayın. 

 • Gelen ekranda Trafik Poliçe ve Hasar Bilgiler Sorgulama (Gerçek Kişi) bağlantısına tıklayınız.

 • Son olarak açılan pencereden adınıza kayıtlı aracın plaka numarasını yazarak tramer kaydı sorgulama işlemini başlatabilirsiniz.

SMS ile Tramer Sorgulama

Satın almak istenen aracın tramer kaydı sorgulamak için kullanılan yöntemlerden biri de SMS ile sorgula yapmaktır. Bu sorgulama işlemini gerçekleştirebileceğiniz numara tüm operatörler için 5664'tür. SMS ile tramer sorgusu ücretlidir ve tramer  kaydı sorgulama hizmeti ücreti 2024 yılı için 95 TL olarak belirlenmiştir. Araca ait detayları öğrenmek için göndereceğiniz SMSler kısaca şu şekilde listelenebilir.

 • Detaylı şekilde araca ait bilgiler için ''DETAY'' yazıp boşluk bırakarak ''araç plaka numarası '' yazılarak 5664' e SMS atarak istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. 

 • Hasar geçmişi sorgulamak için ''plaka no'' yazılıp 5664' gönderebilirsiniz.

 • Eksper raporu olan kazalardaki parça değişimine ait bilgileri öğrenmek için  ''PARCA'' yazıp boşluk bırakıp '' araç plaka no ''yazıp boşluk bırakıp '' hasar tarihi '' bilgilerini yazıp 5664'e göndermelisiniz. 

 • Plaka haricinde şasi numarası ile de detaylı sorgulama yapabilirsiniz Bunun için ''detay'' yazıp Boşluk bırakarak ''S'' yazıp boşuk bırakıp ''şasi numarası '' yazılıp 5664'e mesaj gönderebilirsiniz.

   

TRAMER Sorgulamada Erişim Sağlanan Bilgiler

TRAMER sistemi üzerinden tramer sonucu sorgulamada araç ile ilgili ulaşılacak bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Plakanın ait olduğu aracın trafik poliçesi

 • Araca ait hasar kaydı

 • Araçtaki parça değişimi

 • Aracın karıştığı kazalar ile ilgili hasar tutanakları

 • Aracın karıştığı kazalardaki mağdur bilgisi 

Bu bilgilerin yanı sıra sürücüler araca ait detaylı bilgiler kapsamında şu bilgilere de ulaşabilir:

 • Aracın markası ve model bilgisi

 • Aracın tescil kaydının olduğu iller

 • Aracın trafiğe çıktığı tarih

 • Araç kasko bilgileri

 • Araç plaka ve araç türünde yapılan değişiklik bilgileri

 • Aracın en son kime ait olduğu

Araca ait hasar sorgulamaları arasında aracın karıştığı kazalardaki bilgiler kapsamında; araçta hasarın oluştuğu tarih, hasarın nedeni ve hasar tutarı gibi detaylı bilgiler de yer alır. Araçta değişen parça varsa bu parçaların orijinal olup olmadığı da tramer sonuç sorgulama esnasında öğrenilebilen diğer bir bilgidir.

 

TRAMER KTT Nedir?

KTT, maddi hasar olan kazalar için tutulan kaza tespit tutanağının kısaltılmış halidir. Hafif hasarlı trafik kazalarında kaza sonrası kazanın kayıt altına alınması amacıyla tutulur. Kaza tespit tutanağı kazaya karışan tarafların anlaşması sonucu tutulur. Polise ihtiyaç duyulmayan kazalar için tutulan bu tutanak kazanın resmileşmesi için oldukça önemlidir. Kazanın kaydedilmesini aynı zamanda da trafik sıkışıklığına neden olup birçok kişiye vakit kaybettirmemek için gerçekleştirilen bu kaza tutanağının geçerlilik süresi 2 yıldır. 

 

TRAMER Belge No Nedir ve Nerede Yazar?

Tramer belge no, Trafik Sigorta ve Bilgi Merkezi tarafında verilen belge numarasıdır. Tramer no nedir, sorusunun cevabı niteliğinde olan tramer numarası, online trafik poliçesini sorgulama ekranından bulabilirsiniz. Tramer belge numarasına E-Devlet sistemi üzerinden trafik bilgilerinizi sorgulatarak erişebilirsiniz.

 

TRAMER Üzerinden Trafik Poliçesi Nasıl Sorgulanır?

Tramer üzerinden trafik poliçenizi sorgulayarak aracınız ile ilgili bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde elde edebilirsiniz. Ulaştığınız bilgilerle aracınız ile ilgili yapacağınız işlemleri planlayabilirsiniz. 

Trafik poliçesi sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden ücretsiz bier şekilde  gerçekleştirebilirsiniz. TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapacağınız E-Devlet sisteminde  ''Trafik Sigortası Sorgulama'' alanınına giriş yaptığınızda aracınıza ait trafik poliçesi ve hasar kaydına ulaşabilirsiniz.