1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Vites kulakciklari nasil kullanilir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

VİTES KULAKÇIKLARI NASIL KULLANILIR ?

Otomobil kullanmak eğlencelidir ama bazı otomobiller sürüş keyfini artırmak için daha fazlasını sunar. Bunlardan biri de hiç kuşkusuz, otomatik vites keyfini eğlenceyle buluşturan vites kulakçıklarıdır (paddle shift).

Direksiyonun arkasında yer alan bu düğmeler, otomatik şanzımana sahip olan aracın, sürücü tarafından vites kademelerinin manuel olarak yapılmasına olanak tanır. Böylece sürücü, düz vites bir araç kullanıyor gibi sürüş keyfi yaşar. Aynı zamanda bu tarz sürüşler, performans ve güvenlik kazanımı da sağlar.

 

Otomatik vitesin eğlencesi

Manuel vites sevenler, genel olarak otomatik vitese biraz önyargılı olarak yaklaşabilirler. Ancak vites kulakçığına sahip otomatik şanzımanlar, manuel vitesin, vites değiştirme eğlencesini sunuyor. Aynı zamanda da otomatik vitesin getirdiği tüm avantajları da içeriyor. Üstelik performans anlamında da sürücüye ve otomobile daha fazla getirisi oluyor. Direksiyonun arkasında yer alan kulakçıklar veya düğmeler, aracın viteslerinin sıralı bir şekilde değiştirilmesini sağlar. Sürücü buradaki kulakçıkları kullanarak vites koluna dokunmadan vitesleri istediği gibi değiştirebilir.

Bu tarz bir sürüş, daha fazla güvenlik ve performans demek. Sürücü, iki elini de direksiyondan ayırmadan vitesi rahatlıkla değiştirebilir. Normal yol koşullarında avantaj ve güvenlik sağladığı gibi, pist sürüşlerinde de sürücünün tamamen virajlara odaklanmasına yardımcı olur.

 

Artı (+) ve eksi (-) ile vites değiştirme

Vites kulakçıklarına sahip olan otomobillerin birçoğunda üzerinde + ve - işareti olan düğmeler vardır. Genel olarak sağ taraftaki +, yani vites artırma; sol taraftaki ise - vites düşürme anlamına gelir. Bazı vites kulakçıkları direksiyonun arkasına, bazıları ise direkt olarak direksiyon kolonuna monte edilir. Her iki farklı tarzın da avantajları vardır; direksiyona monte edilen vites kulakçıkları, direksiyonu döndürdükçe onunla birlikte hareket eder. Direksiyon kolonundaki düğmeler ise her zaman sabit kalır.

Vites kulakçıklarına basarak, anında vites değiştirmeye başlayabilirsiniz. Sürücü vites kulakçıklarıyla daha yüksek devirlerde vites değişimi yaparak daha yüksek performans elde edebilir. Aynı zamanda daha erken vites düşürerek motor freninden daha fazla yararlanabilir. Tamamen sürücünün kendi isteğine göre ayarlayabileceği bir tarzda sürüş ortaya koyulabilir.

 

Maksimum performans

Otomatik vitesli araçlarda, vites kolu D modundayken de ani değişimler yapmak adına vites koluyla oynamadan kulakçıklarla değişim yapabilirsiniz. Genel olarak bir süre sonra otomatik olarak araç, tekrar D moduna, yani otomatik moda geri dönecektir. Veya yine aracın modeline göre değişiklik gösterecek şekilde bir kulakçığa basılı tutmak veya ikisine birden basmak tekrar normal moda dönmek için yeterlidir.

Manuel veya spor modda ise durum biraz daha farklıdır. Araçtan araca farklılık göstermekle birlikte, manuel modda, araç motor devrinin tamamını kullanmanıza izin verir. Aracın elektronik motor haritasının farklılığına göre, maksimum devire gelirken otomatik olarak vites yükseltebilir veya sizi bulunduğunuz viteste bırakabilir. Aynı şey vites düşürme konusu için de geçerlidir. Ama ne olursa olsun, vites kulakçıklarıyla aracı maksimum potansiyelinde kullanabilirsiniz.

Vites kulakçıkları, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bizlere otomatik viteste daha eğlenceli bir sürüşün kapılarını da açmış oldu. İlk olarak 80’li yılların sonunda Formula 1 araçlarında keşfedilen teknoloji, artık günümüzde yol otomobillerine de ulaşarak sürüş keyfimizi katladı.