1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Yakit turleri karsilastirmasi elektrik benzin dizel otogaz
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

YAKIT TÜRLERİ KARŞILAŞTIRMASI

Aracınızın yakıt türünü neye göre seçersiniz? Performans, ekonomi ya da en önemlisi çevreye etki mi? Peki, uzun vadede hangisi daha avantajlı? Günümüzde araç teknolojileri her geçen gün üzerine koyarak ilerliyor. Bir yandan elektrikli ve hibrit araçlar hızla hayatımıza girerken diğer yandan benzin ve elektrikli araçlar hala en çok payı alan araçlar olarak öne çıkıyor. Gelin araçların hareketini sağlayan yakıt türlerini performans, ekonomi ve sürdürülebilirlik açısından derinlemesine inceleyelim.

Otomotiv tarihi çok uzun yıllara dayansa da tüketicilerin tercih etmesi gereken yakıt türleri bir elin parmağını geçmiyor. Çünkü ağırlığı tonları aşan taşıtları hareket ettirmek için güçlü bir teknolojiyle beraber güçlü bir yakıt da gerekiyor. Günümüzde en çok kullanılan yakıt türleri benzin ve dizel olarak biliniyor. Bununla beraber bölgesine göre değişiklik göstermek kaydıyla oto gaz da halen ekonomik bir seçenek olarak yakıt türleri arasındaki yerini alıyor. Son 10 yılın en çok konuşulan ve geleceğin üzerine inşa edildiği yakıt türü ise elektrik ile çalışan taşıtlar. Bununla birlikte, hibrit teknolojisi yani hem benzin hem de elektrikli motorla çalışan araçlarda son zamanlarda oldukça revaçta.

 

Performans Deyince Akıllara Benzin Geliyor

Benzin yakıt türüyle çalışan araçlar denilince akıllara ilk önce performans geliyor. Çünkü benzin buji ile ateşlenerek tutuşturulduğu ve hızla yandığı için diğer yakıt türlerine göre daha iyi hızlanma sağlar. Benzin motorlu araçlarda genelde yakıt tasarrufu ve ekonomi öncelikler arasında değildir. Yani, yakıtın pahalı olduğu ülkelerde ekonomik bir seçenek olmayabilir. Ayrıca, çevre hassasiyetini göz önünde bulunduran sürücüler için fosil yakıt kaynağından elde edilmesi nedeniyle ilk tercih olmayabilir.

Buna rağmen, benzinli yakıt türüne sahip araçların birçok avantajı da bulunur. Benzin yakıt türüne sahip motorlu araçlar akaryakıtla çalışan araçlar arasından en sessiz motorlara sahiptir. Bu da gürültü kirliliği açısında pozitiftir. Bununla beraber benzinli araçlar dizel veya oto gaza göre daha seyrek arıza gösterir ve kolay tamir edilebilir. Bakımları ise yine diğer akaryakıtlarla çalışan araçlara göre oldukça kolaydır.

 

Dizel Yakıt Türü Ekonomi ve Yüksek Tork Sunar

Benzinli araçlarla birlikte en çok tercih edilen yakıt türlerinden birisi de motorin yani dizel yakıtlı araçlardır. Benzinli motorlardan farklı olarak buji gibi yardımcı elemanlar yerine basınçla yakılan dizel yakıt türünün birçok artı ve eksi yönü vardır. Dizel araçların ilk tercih sebebi ekonomik etmenlerdir. Benzinli araçlara göre daha az yakıt tüketerek yakıt tasarrufu sağlayan dizel yakıt türü, motorinin benzine kıyasla daha uygun olması nedeniyle bütçe açısından da avantaj sunarlar. Bununla birlikte, dizel araçların benzinli araçlara göre karbon salınımı açısından çevreyi daha fazla kirlettiği hala tartışmalar arasındadır.

Dizel araçlar her ne kadar tasarruf sunsalar da benzinli araçlara göre satış fiyatları daha yüksektir. Bakımları ve arıza yapma olasılıkları ise yine benzinli araçlarla kıyaslandığında daha fazla olabilir. Dizel araçlar yüksek performans gerektiren tarım, iş makinaları, pikap veya arazi araçlarının en çok tercih ettiği yakıt türüdür. Bunun ana sebebi ise sağladıkları torkun daha yüksek olmasıdır.

 

Akaryakıtlar Arasında En Az Karbon Salınımı Oto Gazda

Oto gaz, diğer yakıt türlerinden farklı olarak benzin motorlu araçlara adapte edilen bir yakıt türüdür. Kendiliğinden oto gazlı üretilmiş araç sayısı oldukça azdır. Fabrika çıkışlı oto gazlı araçlarda da genellikle aynı zamanda benzin seçeneği bulunur. Oto gazın tercih edilmesinin iki temel sebebi vardır. Bunlardan ilki yakıt tüketimidir.

Oto gaz, yakıt tüketimi açısından benzin ve dizele göre oldukça tasarrufludur. Diğer bir sebep ise akaryakıtlar arasında en ucuza satılan yakıt türü olmasıdır. Böylece oto gaz yakıt ekonomisi ve fiyatıyla bütçe dostudur diyebiliriz. Oto gazın bir diğer önemli avantajı ise çevresel etkisidir. Çünkü oto gazlar akaryakıt türleri arasında en az karbon salınımı yapan yakıt türüdür. Fakat, oto gaz ile çalışan bir araçtan yüksek performanslar ve ani hızlanmalar beklenmemelidir. Oto gazın performansı diğer türlere göre düşüktür.

 

Elektrikli Araçlar Gelişimini Sürdürüyor

Yakıt türleri arasında en yenisi ve çevrecisi elektriktir. Elektrik enerjisiyle çalışan araçlar, karbon salınımı yapmayarak doğayı koruma ve sürdürülebilir çevre açısından oldukça faydalıdır. Bununla birlikte en düşük ücretli yakıt türüdür. Yapıları gereği çok az parçası bulunan elektrikli araçların bakımı da oldukça kolaydır. Hatta bazı elektrikli araçlar çok ufak güncelleme ve bakımlar dışında neredeyse hiç servise gitmez. Çevreye sağladığı pozitif katkı saymakla bitmeyen elektrik araçların en sessiz motor türü olması da gürültü kirliliği açısından artı değer yaratır. Fakat tüm bu avantajlarına rağmen henüz yeni bir teknoloji olması nedeniyle elektrik yakıt türüne sahip araçlar oldukça pahalı araçlardır. Bununla birlikte yaşanılan bölgeye göre menzil ve şarj istasyonları problemleriyle de karşılaşabilir. Ancak, unutulmamalıdır ki dünyada elektrikli araçlara yapılan yatırımlar hızla artmakta ve giderek ekonomik açıdan maliyetleri düşen bir grafik izlemektedir.

Görüldüğü üzere her yakıt türünün ayrı ayrı avantajları vardır. Yakıt türünü kişinin yaşam tarzı belirler. Çevre hassasiyetine sahip birisi elektrikli araçları tercih ederken, performans önceliği bulunan bir sürücü benzin motorlu araçlara yönelebilir. Tabii, yaşanılan şehrin özelliklerini de mutlaka göz önünde bulundurma faydalı olacaktır.