1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Performans
  3. Öncü Ruh
Ne aramıştınız?
PERFORMANS

ÖNCÜ RUH

Öncü teknoloji doğru yönde atılmış bir adımdır.

Bazen gerçekten mükemmel fikirleri bulabilmek için sıra dışı düşünmeniz yetmez, bazen sıfırdan başlamanız gerekir. Küresel ısınma konusunda yeni ve yaratıcı bir çözüm bulmak isteyen Endüstriyel Tasarımcı ve Teknoloji Uzmanı Laurence Kemball-Cook'un da yaptığı tam olarak buydu.

Rüzgar ve güneş enerjisine tamamlayıcı bir alternatif bulmak isteyen Cook’un, Loughborough Üniversitesinde Endüstriyel Tasarım ve Teknoloji eğitimini tamamlarken bir kitap ile yolları kesişti.

"Her gün geçtiğim ve yıllık 75 milyon insana hizmet eden Victoria İstasyonu'ndan geçerken ciddi bir şekilde insanların yürürken oluşturduğu kinetik enerjiden faydalanmanın yollarını düşünmeye başladım." diyor. "Yenilenebilen enerji ve şehir altyapıları üzerine yaptığım kendi çalışmalarımdan esinlenerek, şehir sakinlerinin adımları ile oluşan kinetik enerjiyi kullanabilmek adına çalışmaya karar verdim."

Kemball-Cook Pavegen ismini verdiği şirketi 2009 yılında kurdu ve yeni bir kaldırım modeli üzerinde çalışmaya başladı. Bu kaldırım modeli üzerinde yürüyen yayaların adımları ile oluşan kinetik enerjiyi bir seri elektro-manyetik jeneratörlere iletiyor ve burada oluşturulan enerji bataryalarda depolanarak daha sonra veri transferi, aydınlatma ve sensörlerde kullanılıyor.

Bu akıllı kaldırım uygulamasını tanıtmayı amaçlayan Cook, yeni müşterilerin ilgisini çekebilmek adına alışılagelmişin dışında yöntemler denemeye karar verdi.

"İlk satışımızı yapmak için, bir yerleşim yerine izinsiz olarak Pavegen sistemini inşa ettik ve sonrasında bu sistemi satın almalarına ikna etmek için sosyal medyanın gücünden faydalandık" diyerek itiraf ediyor. "O günden bu yana uluslararası bir müşteri portföyü, gene uluslararası ortaklar ve tecrübeli bazı ekiplerin de dikkatini çekmeyi başardık."

"İLK PROTOTİPİMİZDEN BERİ, ÇEŞİTLİ İŞ KOLLARINDAN YATIRIMCILARA VE PAVEGEN KULLANICILARINA KADAR, YARATTIĞIMIZ TEKNOLOJİ BÜYÜK MERAK UYANDIRDI."

Laurence Kemball-Cook, Endüstriyel Tasarımcı ve Teknoloji Mucidi

Pavegen sisteminin ününün yayılması uzun sürmedi ve Kemball-Cook'un ekibi 200'ü aşkın kalıcı sistemi dünya çevresinde 30'dan fazla ülkede inşa ettiler. Bunların arasında Washington DC'de bulunan Dupont Circle ve Londra'nın merkezindeki çeşitli yerler de var.

Kemball-Cook'a göre bu sistem diğer enerji kaynaklarıyla bir arada çalışmak için büyük bir potansiyele sahip ve toplu taşıma merkezlerinden okullara ve dükkanlara kadar birçok yerde iklim değişikliği ile daha akıllı ve daha verimli mücadele eden şehirler yaratmak için kullanılabilir.

"Enerji krizini çözdüğümüz zaman, toplum için risk oluşturan ana sorunlardan birini ortadan kaldırmış olacağız. Böylelikle yiyecek güvensizliği, bioçeşitlilik azalması gibi sorunlarla uğraşırken kullanabileceğimiz daha fazla yaratıcı zaman ve enerjimiz olacak." diyor. "Sadece tek bir gezegenimiz var ve hepimizin bağımlı olduğu doğal kaynakları korumak her zamankinden daha önemli."

GELECEĞE ATILAN ADIM

Yenilik ve özgünlük Lexus yaklaşımının temelini oluşturur. Daima teknolojinin geldiği son noktada çalışarak çığır açan çözümler bulmak ve Lexus'u rekabetin bir adım ötesine taşımak bizim için en büyük tutkudur.