1. Legal
  2. Çevre
Ne aramıştınız?

LEXUS ÇEVRE POLİTİKASI
 

360° YAKLAŞIM

LEXUS'UN ÇEVREYLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI DÜNYAYA OLAN GERÇEK BİR SAYGININ ÜRÜNÜDÜR. LEXUS'UN OLUMSUZ OLABİLECEK ETKİLERİNİ NASIL AZALTTIĞINI ÖĞRENMEK İÇİN AŞAĞIDA VERİLENLERİ İNCELEYİN.

 

HEDEF: SIFIR EMİSYON

Lexus olarak sektörün çevresel zorluklara verdiği yanita liderlik etme sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz.

Çevresel sürdürülebilirliğin tek başına sektörümüzün ve toplumumuzun bu yüzyılda karşılaştığı en büyük zorluk olduğuna inanıyoruz. Buna yanıtımız sadece ürünlerimizi değil şirketimizi ve buradaki her bir kişiyi her açıdan etkiliyor.

Sürdürülebilir mobiliteye dair net vizyondan hareketle:

  • Hibrit araçlar gibi çığır açan çevresel teknolojilere öncülük ediyoruz
  • Tüm faaliyetlerimizin çevreye etkisini azaltıyoruz
  • Üretimde kullandığımız doğal kaynakları minimuma indiriyor ve geri dönüşüm ve yeniden kullanımı maksimuma çıkarıyoruz
  • Çevrenin kalitesini arttırmak için yerel topluluklarla çalışıyoruz Buna çevresel liderliğe 360° yaklaşım adını veriyoruz.

Faaliyetlerimizin her bir bölümünde sıfır atıkla sıfır emisyona ulaşmak için çabalıyoruz. Zamanı ve becerileri dikkate alarak ve Kaizen ("sürekli gelişim" anlamına gelen Japonca kelime) sayesinde bunun mümkün olduğuna inanıyoruz. Lexus'un büyümesinin ve başarısının buna bağlı olduğunu düşünüyoruz.

 

BİRİNCİ ADIM ÜRÜN VE TASARIM GELİŞTİRME

ÇEVREYE OLUMSUZ ETKİYİ AZALTMAK İÇİN İLERLEMEYİ PLANLAYIP ÖLÇMEK GEREKİR. BU YÜZDEN TÜKETİLEN TÜM KAYNAKLARI, ÇEVREYİ VE ÜRÜNLERİMİZ İLE İLGİLİ SAĞLIK FAKTÖRLERİNİ DİKKATE ALAN KAPSAMLI BİR SÜREKLİ GELİŞİM SÜRECİ OLAN "YAŞAM DÖNGÜSÜ" KAVRAMINI KULLANIYORUZ. KOLAY GERİ DÖNÜŞÜM VE GERİ KAZANIM AMACIYLA YÜKSEK GERİ KAZANIMLI MALZEMELERİN KULLANIMA VE GERİ DÖNÜŞÜMÜ KOLAY OLAN PARÇALARIN KULLANILMASINA ÖNCÜLÜK EDİYORUZ.

Bir Lexus aracın en az görünen parçaları bile bunu göz ardı etmeden tasarlanır: bagaj bölmesi trimi için geri dönüştürülmüş tamponlar kullanılır ve gösterge panelinin arkasında susturucu için de geri dönüştürülmüş, parçalanmış ses geçirmez malzeme kullanılır.

Araç kapı döşemeleri artık önceden kullanılan ahşap parçaları yerine hatmi çiçeği ailesinin bir üyesi olan kenaf sapından yapılmaktadır.

Diğer bitkilere göre CO2'yi iki ila beş kat daha fazla emen kenaf, kapı döşemesinin daha hafif olması, ses geçirmezliğinin daha iyi olması ve ormanları yoketmeyen bir malzemeden olması açısından araç servislerinden alınan eski kullanılmış tamponlarla karıştırılır.

«SONSUZ DEFA GERI DÖNÜŞTÜRÜLEBILEN PLASTIĞI GELIŞTIRDIK - TÜM ARAÇLARıMıZDA KULLANıYORUZ VE ARTıK TÜM OTOMOBIL ÜRETICILERINE SUNUYORUZ.»

 

İKİNCİ ADIM ÜRETİM

Lexus olarak sektörün çevresel zorluklara verdiği yanıta liderlik etme sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Çevresel sürdürülebilirliğin tek başına sektörümüzün ve toplumumuzun bu yüzyılda karşılaştığı en büyük zorluk olduğuna inanıyoruz. Buna yanıtımız sadece ürünlerimizi değil şirketimizi ve buradaki her bir kişiyi her açıdan etkiliyor.

Buna çevresel liderliğe 360° yaklaşım adını veriyoruz. Faaliyetlerimizin her bir bölümünde sıfır atıkla sıfır emisyona ulaşmak için çabalıyoruz. Zamanı ve becerileri dikkate alarak ve Kaizen ("sürekli gelişim" anlamına gelen Japonca kelime) sayesinde bunun mümkün olduğuna inanıyoruz. Lexus'un büyümesinin ve başarısının buna bağlı olduğunu düşünüyoruz.

 

ÜÇÜNCÜ ADIM LOJİSTİK

Lexus'un çevre meseleleri, hammaddelerin toplanmasından ve nakliyesinden araç parçalarının işlenmesine ve montajına ve showroomlarımızdaki süreçlerden aracın ömrünün sonunda malzemelerin ayrıştırılmasına kadar geniş bir yelpazededir.

Diğer yandan lojistik mesafemizi yılda 3057 mil azaltmayı başardık ve bu da 1020 ton CO2'den tasarruf etmemizi sağladı. Bunu sevkiyat rotalarımızı dikkatli bir şekilde planlayıp, kamyon başına taşıma kapasitemizi iki katına çıkararak başardık.

 

DÖRDÜNCÜ ADIM: KULLANIM ÖMRÜ SONUNA GELEN ARAÇLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ

KULLANIM ÖMRÜ SONU YÖNERGESİ ATIKLARI ÖNLEMEYİ VE ATIK OLUŞUMUNU SINIRLANDIRMAYI, KULLANIM ÖMRÜ SONUNA GELEN ARAÇLARIN TEKRAR KULLANIM, GERİ DÖNÜŞÜM VE GERİ KAZANIM İŞLEMLERİNİ İYİLEŞTİRMEYİ AMAÇLAR

Lexus yönetmenin gerekliliklerine taraf olduğunu bildirmiştir ve uygulama kapsamında tüm ilgili Lexus araçları için ücretsiz geri alacağına dair politikayı duyurmuştur.

Avrupa’ da ücretsiz geri alma programını yönetmesi için hizmet sağlayıcımız olarak Autogreen'i seçtik. Aracınızın ücretsiz geri alma kapsamında olup olmadığı ve en yakın geri alma tesisinin konumu hakkında bilgi verebilirler. Daha fazla bilgi için lütfen www.autogreen.eu adresini ziyaret edin.

Türkiye’de ise mevzuat gereği bu bilgi satış sonrası sayfası altında ömrünü tamamlamış araçlar bölümünde bulunmaktadır.

Lexus olarak çalışmalarımızın çevre üzerindeki etkisini minimuma indirmek için dünya çapında çalışmalar yürütüyoruz. Kullanım ömrünün sonuna gelen araçların geri kazanılması ve geri dönüşümünde çalışacağımız şirketi seçerken en yüksek standartlara uymaları çok önemliydi. Böylece Lexus sahiplerine araçlarını bertaraf ederken sorumluluk sahibi, güvenilir ve verimli bir hizmet verilebilecektir.