• Araç içi temizliği yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

  Otomobiliniz, sizi bir yerden bir yere taşımanın ötesinde anlamlar taşır. Aracınız yaşam alanlarınızdan biridir ve aslında evinizin devamıdır. Evinizdeki temizliği ve düzeni otomobilinize de taşımanız, aracınızın teknik bakımlarını düzenli yaptırmanız, iç ve dış temizliğine özen göstermeniz önemlidir. Çünkü düzenli yapılan temizlik işlemleri, sürüş konforunuzu artıracağı gibi otomobilinizin görünümünü korur ve uzun süreli bir kullanım sağlar. Hafta sonları ailece çıkılan geziler, hafta içi yapılan şehir içi yolculuklar… Aracınızı kullanma sıklığınız değişse de, her seyahat otomobilinizde izler bırakır ve bu izler zamanla birikir. Bu nedenle programınıza uygun bir araç içi temizlik rutini belirleyebilir, böylece otomobilinizin her zaman temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

  Araç içi temizliği nasıl yapılmalıdır?

  Araç içi temizlik detaylı ve özenli yapılması gereken bir işlemdir. Otomobilinizi ne kadar temiz kullanıyor olsanız da havadaki toz döşemelerinize, paspaslarınıza hatta torpido gözlerine kadar ulaşır. Etkili ve kalıcı bir araç içi temizlik için önce döşemelerinizin, paspaslarınızın, konsol ve diğer donanımların türü belirlenmeli ve ideal temizlik malzemeleri seçilmelidir. Araç içi temizlik, paspasların temizlenmesi, zeminin süpürülmesi, döşemelerin temizliği, kapı içleri, direksiyon ve ön konsolun silinmesi ile havalandırma kanallarının temizliğini içerir.

  Paspaslarınızın türüne uygun yöntemi tercih edin

  Otomobilinizin zeminindeki paspaslar iki tür malzemeden üretilirler. Kauçuk paspaslar, köpüklü su ve fırça ile temizlenebilir. Ancak halı paspaslar için farklı bir yöntem kullanılması gerekir. Halı paspasları önce elektrikli süpürge ile süpürülmeli ardından silkelenmeli. Detaylı bir temizlik için halı paspasları ağartıcı içermeyen yumuşak formüllü bir temizleyici ile yıkanmalıdır.

  Araç içi temizlik için doğru süpürme teknikleri

  Otomobilin içini tozdan ve çamur kalıntılarından temizlemek için güçlü bir elektrikli süpürge kullanılması gerekir. Süpürme işlemine başlamadan önce varsa koltuk kılıfları çıkarılmalıdır. Koltuk sırtları, oturma alanları ve yer döşemeleri süpürüldükten sonra, uygun aparatlar kullanılarak ulaşılması zor alanlara ve koltuk aralarına geçilebilir. Bunun için şarjlı bir süpürge de kullanılabilir ancak araç içi temizlik için özel üretilmiş bir süpürge ile tozlar daha etkili bir şekilde temizlenecektir.
 •     Lexus Hybrid Hybrid Range

Farklı kumaşlar için farklı malzeme kullanılmalı

Otomobillerin koltuk ve döşemeleri genellikle deri ya da kumaştır. Kumaş koltuklar için özel olarak üretilen temizlik spreyini koltukların üzerine sıkıp bir süre beklemek gerekir. Kumaş yüzeyindeki kir ve lekelere nüfuz eden sprey, daha kolay bir temizlik sağlayacaktır. Ardından yumuşak bir sünger ile koltuk yüzeyleri silinebilir, lekeler için kumaşa uygun fırçalardan ve leke çıkarıcılardan yardım alınabilir. Deri döşemeler ise mutlaka deri için üretilen araç içi temizlik ürünleri ve yumuşak bir bez ile temizlenmelidir. Sert bezler deriye zarar verir ve uygun olmayan kimyasallar döşemelerinizde renk kayıplarına neden olabilir. Deri döşemeler bu yöntemle temizlendikten sonra bakım malzemeleri kullanılarak, koltukların daha uzun ömürlü olması sağlanır.

Araç içi temizlikte detaylara önem verin

Otomobilinizin en çok toz tutan kısımlarından biri de direksiyon, ön konsol ve kapı içleridir. Bu kısımların temizliğinde mat ya da parlak temizlik spreyleri kullanılabilir. Sprey yüzeye püskürtüldükten sonra bir süre bekleyebilir, ardından kuru ve yumuşak bir bez ile tüm alanı silebilirsiniz.

Otomobilinizin havasını yenileyin

Araç içi temizlikte son adım havalandırma kanallarının temizlenmesidir. Bunun için önce aracınızın kliması en güçlü seviyede çalıştırılmalıdır. Klima ızgarası ve delikleri, klima çalışırken ince bir fırça kullanılarak temizlenmelidir.

Araç içi temizlik yapılırken nelere dikkat edilir?

Araç içi temizlik, otomobilinizin içinde siz ve sevdikleriniz için rahat bir ortam yaratır. Düzenli ve temiz bir otomobil, sürüş kalitenizi yükseltir ve kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlar. Aracınızda bu konforu sağlarken, profesyonel temizlik malzemelerini seçmeniz ve onları kullanım talimatlarına uygun kullanmanız önemlidir. Böylece araç içi temizlik ile aynı zamanda aracınıza bakım yapabilir, onun ömrünü uzatabilirsiniz. Ev tipi temizlik ürünleri, araç içi temizlik için uygun değildir. Evde kullanılan deterjanlar, halı şampuanları, temizlik spreyleri aracınıza zarar verebilir. Özellikle kumaş ve deri koltuklar için üretilmiş temizlik malzemeleri tercih edilmeli ve mikrofiber bezler kullanılmalıdır. Araç içi temizlikte kullanılabilecek diğer bir teknik ise yukarıdan aşağı yöntemidir. Temizlenen bir yerin yeniden kirlenmesini önleyen bu teknikte, temizlik tavanın silinmesi ile başlar, zeminin temizlenmesi ile tamamlanır. Paspas gibi yıkanabilen parçaları tamamen kurumadan yerleştirmek, aracınızın içinde kötü kokulara neden olabilir. Temizlik işlemi bittiğinde otomobilinizin kapılarını açık bırakarak silinen yüzeylerin kurumasını sağlayabilirsiniz. Temizlik spreylerini kullanırken ise sıvının hoparlör içine ve havalandırma sistemine temas etmemesine dikkat etmeniz gerekir.