1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Concept cars
  3. ROV CONCEPT CAR
Ne aramıştınız?
KONSEPT ARAÇLAR

ROV KONSEPT

Lexus Eğlenceli Ve Çevreci Maceralar İçin Geliştirdiği Hidrojenle Çalışan Rov Konsept Aracı Tanıtıyor.

  • Lexus ROV (Recreational Off-highway Vehicle - Eğlence Amaçlı Arazi/Otoyol Aracı) konsepti, doğayı şık bir şekilde keşfetmek isteyen sürücülere lüks bir yaşam tarzı deneyimi sunuyor
  • Araç Lexus'un cesur tasarımı ve üstün işçiliğine sahiptir
  • Lexus'un ilk hidrojenli motorundan güç alan araç, geleceğin düşük karbon üreten toplumuna arazide eğlenceli bir sürüş yapma imkanı sunuyor

 

Lexus'un tanıttığı yeni ROV (Recreational Off-highway Vehicle - Eğlence Amaçlı Arazi/Otoyol Aracı) konsepti, arazide üstün sürüş kabiliyeti ile sıfıra yakın emisyonla sürüşü bir araya getiren benzersiz bir hidrojenli araç. Lexus'un heyecan verici bir sürüş ile sorumluluk sahibi ve karbon üretmeyen bir toplumu bir araya getirme vaadini yansıtıyor.

 

Cesur Lexus tasarımından ilham alan maceracı görünüm

Tasarım ekibi, Lexus ROV Konsept için her türlü doğal ortamda iyi görünecek bir araç geliştirdi. Araç uzun süspansiyonu, koruyucu kafesi ve çamurlu yollarda sürüşe uygun büyük arazi lastikleriyle gerçek bir arazi aracının tüm özelliklerine sahip. Boyutları: 3.120 mm (uzunluk), 1,725 mm (genişlik), 1.800 mm (yükseklik).

Tasarım ekibi, Lexus'un başlangıç noktası olan "insan odaklı" yaklaşım ile insanların bir lüks araç üreticisinden bekleyeceği ve ROV'nin sağlam performansından ödün vermeyen bir araç geliştirmek istedi. Yolcuları koruyabilecek bir gövde tasarladılar, efsanevi Lexus ızgarasını kullandılar ve ön süspansiyon için yeterli hareket mesafesi bıraktılar. Ayrıca ön çamurlukları da araca gelebilecek taşlar ve çamura karşı koruma sağlıyor.

Arkadaki hidrojen deposuna bağlı olan süspansiyon kapağı, işlevler parçaları koruyor ve Lexus SUV'larından alınan dayanıklılık hissini yansıtıyor. Koyu bronz renkli boya, hafif gövdeye özenle uygulanmış. Aracın süspansiyonu da konfor ve arazide eğlenceli bir sürüş için tasarlanmış. Lexus'un "L" şekilli ön ve arka ışıkları ve arkadaki LEXUS arması, en güncel Lexus tasarım dilini gösteriyor.

Aracın içinde, Tazuna konseptine uygun şekilde sürücünün yola odaklanırken ihtiyacı olduğu bilgileri kolayca görebileceği basit bir gösterge vardır.

 

Lexus kalitesi ve işçiliğini hissedin

Yeni konsept, bir ROV'de eşi görülmemiş şekilde aracın hem içi, hem de dışında Lexus işçiliğinin lüks hissi ve üstün kalitesini yansıtmaktadır. Lüks ayrıntılar arasında deri direksiyon, estetik vites topuzu ve sürüş sırasında sarsıntıları sönümleyen süspansiyonlu koltuklar bulunur. Koltuklar aşınmaya dayanıklı suni deriyle kaplıdır. Lexus'un ilk hidrojenli içten yanmalı motoru, zorlu arazide sürüş koşulları için üreticinin sessizlik, dayanıklılık ve güvenilirlik (QDR) ile ilgili tüm katı standartlarını karşılayacaktır.

 

Çevreci ve heyecan verici hidrojen gücü

Karbon açısından nötr olma hedefi için çalışan Lexus, araçların sürüş keyfi konusuna odaklanır. Bu ROV Konsepti, içten yanmalı motorun heyecan verici sesi ile hidrojenin yüksek yanma hızından kaynaklanan hızlı tork artışını bir araya getirir. Lexus bu özelliğin bir ROV'ye son derece uyumlu olduğuna inanmaktadır.

Bu hidrojenle çalışan ROV konsepti, Lexus'un geleceğin düşük karbon üreten toplumunda gerçek arazide sürüş keyfini koruma isteğinin bir sonucudur. Arazide keyifli bir sürüş için gereken güç, 1,0 litre hidrojen motoru tarafından üretilir. Benzinli motora benzer şekilde çalışan sistemde, depodaki yüksek basınçlı hidrojen direkt tip enjektör ile hassas bir şekilde beslenir. Lexus'un yeni hidrojen motoru, sürüş sırasında yanan eser miktarda yağın dışında neredeyse hiç emisyon üretmez.

 

"Lexus Sürüş Özellikleri" ile geliştirilmiştir

Sağlam boru kesitli şasiden oluşan hafif gövde ve büyük hareket mesafesi olan süspansiyon sayesinde, sürücü aracın doğal hareketleri, belirgin "Lexus Sürüş Özellikleri" ve istedikleri her yere gidebilme imkanından yararlanır. Dinamik ve konforlu sürüş için geliştirilen kıvrak tasarımlı ve hızlı tepki veren hidrojen motoru, Lexus ROV'un arazide üstün sürüş kabiliyeti sunan ve sürmesi keyifli bir araç olmasını sağlar.

Lexus Europe Başkanı Spiros Fotinos şöyle diyor: "Lexus ROV'u, lüks araç kullanıcılarının doğaya çıkma isteği ve macera ruhuna yanıt olarak geliştirdik. Bir konsept olarak yaşam tarzına özel ürünler geliştirme isteğimiz ile karbon açısından nötr olmaya katkıda bulunan araştırmalarımızı bir araya getirmektedir. Heyecan verici sürüş özelliklerinin yanı sıra hidrojenle çalışan motoru sayesinde sıfıra yakın emisyon üretir."