1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus Life Style
  3. 5 Adımda Tatil Sonrası Detoks
Ne aramıştınız?
Lifestyle

5 Adımda Tatil Sonrası Detoks

Her sebze ve meyve kendine özgü mineral, vitamin ve sağlığa yararlı bileşikler içeriyor. Tek bir sebze ya da meyveye odaklanmak yerine rengarenk ve çeşitli beslenmek her besinden vücudumuz için faydalı olan besin öğelerini almamıza yardımcı olur.

Tatiller küçük kaçamaklarla tartıda birkaç kilo fazlalıkla kapanmış olabilir. Tatil sonrası aldığınız birkaç kiloyu vermenize, ödem atmanıza ve vücudunuzun detoks sistemine yardımcı olmanıza destek olacak 5 öneri;

1. Gün içinde ister istemez bir çok toksin alıyoruz. Vücudumuz bunları doğal yoldan temizleme kapasitesine sahip. Ama beslenmeyle desteklemek ve ona yardımcı olmak da bizim elimizde. Sebze ve meyveler doğal yollardan antioksidan almanın en kolay ve keyifli yolu. Dünya Sağlık Örgütü günde toplamda en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimini öneriyor. Bunun 3 porsiyonunu meyve, 2 porsiyonunu sebze olarak düşünebiliriz. Unutmayın ki her sebze ve meyve kendine özgü mineral, vitamin ve sağlığa yararlı bileşikler içeriyor. Tek bir sebze ya da meyveye odaklanmak yerine rengarenk ve çeşitli beslenmek her besinden vücudumuz için faydalı olan besin öğelerini almamıza yardımcı olur.

2. Kahvaltıyı ihmal etmeyin, kahvaltı gün içindeki seçimlerinizde daha kontrollü olmanıza yardımcı olacaktır. Hem besleyici hem de hafif bir kahvaltıları tercih etmeye özen gösterin. Kahvaltıyı atlayan bireyler hem gün içinde daha fazla kalori alıyor hem de daha düşük enerjiye sahip oluyorlar. Akşam yemeklerinde ağır yemekler yerine hafif yemeklerin yemeye özen gösterin. Sebze yoğunluklu menüler tercih edebilirsiniz. Yemeklerinizi yavaş yavaş yemeniz ve porsiyonlarınızı azaltarak midenize yardım etmenizi öneririm.

3. Su tüketiminin, vücudumuzun toksinlerden kurtulmada, ödemi azaltmada, vücut ısısını dengelemede, böbreklerin çalışmasında ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Gün içinde en az 2-2.5 litre su içmeye özen gösterin. Eğer su içmekte zorlanıyorsanız suyunuzu taze meyvelerle renklendirebilirsiniz. Ödem, şişlik gibi bir sorun hissediyorsanız youtube kanalımdaki ödem atan çay tarifimi deneyebilirsiniz.

4. Günde 30-40 dakikalık yürüyüşler çok önemli. Hareketi arttırmak ve sadece aldığınız kaloriye değil yaktığınız kaloriye odaklanmak önemli. Sadece dışarda değil, iş yerinde de aktif olmak mümkün. Telefonla aramak yerine iş arkadaşınızın masasına gidebilirsiniz, asansör yerine merdiven tercih edebilir ve masa başı egzersizler yapabilirsiniz. Yapacağınız egzersiz, fiziksel stresin azalmasına, yediklerinizin sindirilmesine hem de yağ yıkımına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte düzenli egzersiz sırasında kişiye mutluluk hissi veren endorfin hormonunun salgılanması artar.

5. Vücudumuzda aslında toksinleri temizleyen ve detoks görevi yapan bir organımız vardır: karaciğer. Ama ona destek olmak da bizim görevimiz. Hepimizin bildiği gibi detoksta asıl amaç doğal beslenmek. Bunun için işlenmiş besinler yerine, taze sebze ve meyveler ve suları, kuru baklagiller, tam tahıllar, yağlı tohumlar, balık ve probiyotik besinleri tüketin. Doğala yönelmeye çalışın. Bol su içmek de detoks için çok büyük önem taşıyor unutmayın.

Ödem Atan Çay

1.5 litre su ile 1 demet maydanoz, 1 yeşil elma, yarım limon, 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 dal kabuk tarçını kaynatın. Süzdükten sonra soğuk veya sıcak olarak tüketebilirsiniz.

Dilara Koçak

Dilara Koçak 1994 yılında Hacettepe Üni. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını aldı. Ardından İstanbul Üniversitesinde Yönetici geliştirme programı, Boğaziçi Ünversitesinde Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programı ile 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Sertifika programını tamamladı.