1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus Life Style
  3. Sıvı Kalorilere Dikkat! Kalorisiz İçecekler
Ne aramıştınız?
Lifestyle

Sıvı Kalorilere Dikkat! Kalorisiz İçecekler

Gün içinde su içmek için susamayı beklemeyin! Susama hissi geliştiğinde vücutta yüzde 1’lik su kaybı olmuştur ve bu durum beyne iletilmiştir. Her vücut hücresi, dokusu, organı ve vücudun her türlü fonksiyonunu doğru olarak sağlamada su gereklidir.

Havalar ısındıkça ve terle birlikte kaybedilen sıvı ve elektrolit miktarı da artıyor. Dolayısıyla günlük sıvı ihtiyacımız da yılın diğer aylarına göre daha çok oluyor.

Günlük su ihtiyacı, vücudun kullandığı enerji miktarına bağlı olarak değişir. Yetişkinlerde enerji harcamasının her kalorisi başına 1 - 1.5 ml. su gereklidir. Buna göre yetişkin bireylerin günlük ortalama 1.5 - 2 litre su alması yeterli olur. Bu miktar, şu şekilde hesaplanabilir: Vücutta her bir kalorinin metabolize olabilmesi için 1 ml. suya ihtiyaç vardır. Sizin enerji alımınız eğer bin 400 kalori ise ortalama 1,4 litre su almanız gerekmektedir. Kısaca 1 kalori için 1 ml. su gerekir.

Su tüketiminizi artırmak için; 
Gün içinde su içmek için susamayı beklemeyin! Susama hissi geliştiğinde vücutta yüzde 1’lik su kaybı olmuştur ve bu durum beyne iletilmiştir. Her vücut hücresi, dokusu, organı ve vücudun her türlü fonksiyonunu doğru olarak sağlamada su gereklidir. Gün içinde su tüketiminizi artırmak için;

-Gün içinde çay / kahve arası yerine su arası verebilirsiniz. 
-Sularınızı taze meyveler, tarçın ve nane yapraklarıyla aromalandırabilirsiniz. 
- Masanızda sürekli bir şişe su bulundurabilirsiniz. 
- Yemeklerinizde ve ara öğünlerinizde suya daha fazla önem verebilirsiniz. 
- Fiziksel aktivite öncesi, esnasında ve sonrasında su içmeye özen gösterin. 
- Çantanızda / yanınızda her zaman su bulundurun.

Sıvı Kalori Tuzağına Düşmeyin 

Kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenler sadece yedikleri değil, içtikleri kalorileri de gözden geçirmeliler. Çünkü içtiğimiz kaloriler boğazdan aşağı kolay ve hızlı gidiyor. Özellikle yaş ilerledikçe ve hareket azaldıkça her bir kalori göbeğinize veya kalçanıza koşarak gidiyor ve yapışıp kalıyor.

Örneğin, 1 bardak mocha kahveyi tam yağlı süt ve kremayla içtiğinizde ortalama 300 - 400 kalori almış oluyorsunuz. Kahveye ve çikolata aromasına ‘beyaz’ kelimesini eklemek daha da fazla kalori demek. Beyaz çikolatalı mocha için 100 kalori daha ekleyin yani 500 kalori, neredeyse 1 öğünlük yemek kalorisi. Oysa dişleriniz hareket bile etmedi ve kolayca içiverdiniz.

Özellikle de kahve temalı cafelerin giderek artmasıyla, genç nesil bu aromalı kahveleri çok fazla tüketmeye başladı. Bu konuda çocukları bilinçlendirmekte fayda var. Özellikle hareketsiz gençler için sıvı kaloriler tehlikeli olabilir.

Tüketeceğiniz kahvelere ekstra şurup ve şeker ekletmemeye özen göstererek alacağınız kaloriyi azaltabiliriz. Mochanızı yağsız süt veya soya sütüyle yaptırmakla kalorisi 220 - 250 kaloriye (yağsız sütle ve kremasız) indirilebilir. Ancak yine de her gün içmeniz halinde toplamı haftada bin 540, ayda 6 bin 160 kalori eder. Üstelik buna günün geri kalanında içtiğiniz diğer içecekler dahil bile değil.

KALORİSİZ İÇECEKLER

Kahve(şekersiz)  0 kalori 
Çay ( şekersiz)   0 kalori 
Bitki ve meyve çayları (şekersiz)   0 kalori 
Maden suyu    0 kalori

Dilara Koçak

Dilara Koçak 1994 yılında Hacettepe Üni. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını aldı. Ardından İstanbul Üniversitesinde Yönetici geliştirme programı, Boğaziçi Ünversitesinde Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programı ile 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Sertifika programını tamamladı.