1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus Life Style
  3. Uzun Yaz Akşamlarına Dikkat!
Ne aramıştınız?
Lifestyle

Uzun Yaz Akşamlarına Dikkat!

Eğer siz de akşam yemeğinden sonra sürekli acıkıyor ve yediklerinizi kontrol altına alamıyorsanız dikkat... Gece yemelerinizin birkaç sebebi olabilir, bu sorunu çözmek için önce sorunun neden kaynaklandığını bilmeniz gerekir.

1. Günün diğer saatlerinde yeterli ve dengeli beslenmeyerek, ihtiyacınız olan enerji ve besin ögelerini almıyor olabilirsiniz.

2. Akşam yemeğinde gerektiği kadar yememiş, ya da hızlı acıkmanıza sebep olabilecek yanlış yemek tercihleri yapmış olabilirsiniz.

3. Alışkanlıklarınız bu yönde değişmiş olabilir ve sadece alışkanlıklar sebebiyle o saatte bir şeyler yeme isteği duyuyor olabilirsiniz.

4. Duygularınıza yenik düşüyor ve aslında aç değilken bile kendinizi bir şeyler yerken buluyor olabilirsiniz.

5. İnsülin metabolizmasına bağlı herhangi bir sağlık sorunundan dolayı sık acıkıyor ve tatlıya istek duyuyor olabilirsiniz. Yemeklerden 1-2 saat sonra aniden acıkma, gece uykudan uyandıran tatlı isteği ve özellikle karın bel bölgesine yoğunlaşmış kilo probleminiz varsa bir endokrinoloji ve metabolizma uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.

Yukarıdaki sebeplerin herhangi biri sebebiyle geceleri bir şeyler yeme isteği duyuyor olabilirsiniz. Eğer sorun medikal bir temele dayanmıyorsa ve temelde bir sağlık sorunu yatmıyorsa, gece yeme sorununuzun önüne geçmek için, sabahları güne güzel bir kahvaltıyla başlayın ve kahvaltınızda ve diğer öğünlerinizde mutlaka sizi uzun süre tok tutacak ve kan şekerinizi dengeleyecek protein kaynağı bir besine yer verin. Düzenli öğün yapmaya özen gösterin ve gün içinde mutlaka yeterli sıvı alın.

Akşamları sizi yoldan çıkardığını düşündüğünüz besinleri etrafınızda bulundurmamaya özen gösterin.

 
 

Dilara Koçak

Dilara Koçak 1994 yılında Hacettepe Üni. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını aldı. Ardından İstanbul Üniversitesinde Yönetici geliştirme programı, Boğaziçi Ünversitesinde Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programı ile 2015 yılında ise Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Sertifika programını tamamladı.