1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Araba cami temizligi nasil yapilmali
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

ARABA CAMI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALI?

Araç kullanmak doğrudan gözlem, dikkat ve takiple yakından ilişkilidir. Bunları yaparken aracın tüm camlarının temiz olması önemlidir. Güvenli ve konforlu bir sürüş yapabilmek için cam temizliği en önemli şartların başında gelir. Çünkü camlarının temiz olması görüş netliğini ve açısını artırır.

Araba camı temizleme ise camın kirlilik düzeyine, kirleten maddenin formuna ve mevsimsel koşullara bağlı olarak değişir. Bu yazımızda “Araba camı nasıl temizlenir?” sorusunun yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Araba camlarını anlık olarak temizleyerek görüşün sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayan en önemli donanım araç silecekleridir. Yağışlı havalarda görüşün devam etmesini sağlayan silecekler, aynı zamanda içerisinde bulunan kauçuk malzemeli fitiller aracılığıyla aracın camına yapışan lekeleri de temizler. Düzenli bir şekilde yapılan araba cam fitili temizliği hem leke oluşumunu önler hem de görüşün devamlılığını sağlayarak konforlu bir sürüş sağlar.

 

Araba Camı Temizlemek İçin Gereken Maddeler

Normal koşullar göz önüne alındığında araba camı temizlemek için genellikle araba camı temizleyici sprey, yumuşak sünger veya temizleme bezi ile bir miktar su yeterlidir. Yaz aylarında cam yüzeyinde biriken tozlar, kış aylarında ise camların kenarlarında kalın çamur tabakaları oluşabilir. Böyle bir durumda öncelikle su ve sünger yardımıyla bu tabakanın temizlenmesi gerekir. Daha sonraki aşamada cam temizleyici sprey yüzeye uygulanarak yine temiz bir sünger veya bez aracılığıyla temizleme işlemi doğru şekilde gerçekleştirilir. Araba camı içten temizleme işlemi de aynı şekilde temizleyici spreyler ve bezler kullanmak suretiyle yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi kaba temizlikte kullanılan bezlerin detaylı temizlik sırasında kullanılmamasıdır.

 

Araba Camındaki Kireç Oluşumu Nasıl Giderilir?

Araba camındaki lekeler kimi zaman kolay bir şekilde çıkmaz. Söz konusu zor lekelerden en yaygını kireç oluşumlarıdır. Araç camı kireç temizleme yöntemlerinin en bilineni sirke ve su karışımı ile müdahaledir. Bununla birlikte arabalar için özel olarak üretilmiş kireç çözücü kimyasallar da araba camı temizleme yöntemi olarak kullanılabilir. Kışın araç sahiplerinin en çok karşılaştığı sorunların başında eksi derecelerde buzlanan araç camları gelir. Kış aylarında buz tutan araç camına kesinlikle su dökülmemelidir. Çünkü buz tutan cama su dökmek camı çatlatıp geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Bunun yerine aracın camlarını akşamdan antifrizli cam suyu ile temizlemek sabahları buz oluşumunu engelleyebilir. Buzlanmış araç camı ise araba camı buz temizleyici kazıma aletleriyle önce hassas şekilde temizlenmeli, daha sonra yine antifriz özellikli sıvılarla temizlenmelidir. Öte yandan, su ve sirke etkili bir yöntem olarak buzlanan camların çözülmesinde de kullanılabilir.

 

Yapışkan Temizlemenin Birçok Yolu Var

Araba camından en zor temizlenen şeylerden birisi de yapışkan maddelerdir. İstem dışı oluşan yapışkan maddelerin yanı sıra araba camına uygulanan mevzuat dışı yapışkanlar görüşü hayli kısıtlar. Bu yapışkanlardan kurtulmanın birkaç etkili yolu bulunur. Araba camı yapışkan temizleme yöntemlerini; aseton, kolonya, beyaz sirke, ispirto, sıcak su ve deterjan kullanmak olarak sıralayabiliriz. Yapışkanın yaygınlığına göre yukarıda sıralanan malzemeler hafifçe kullanılabilir. Ancak tüm yöntemlere rağmen bir türlü çıkmayan yapışkan maddeler için mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

 

Sinek Kalıntıları İçin Zaman Kaybetmemek Önemli

Uzun yollarda karşılaşılan ve görüşü kısıtlayan ana sorun ise cama yapışan sineklerdir. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte araba camı sinek temizleme veya sineklerin yapışmasını önleme konusunda başarılı sıvılar bulunur. Bu sıvılar aracın cam suyu haznesinde kullanılarak sinek oluşumu önlenebilir. Araba camına yapışan sinek kalıntılarını temizlemek için uzun süre beklemeden uygulanan su ve sabun yeterli olacaktır. Fakat sinek kalıntılarının geç temizlenmesi zor çıkan lekelere yol açabilir. Bu bakımdan kat edilen uzun yollardan sonra fazla vakit kaybetmeden araç camını temizlemek kritik önem taşır.

Görüldüğü üzere araba camlarını temizlemek farklı koşullara ve lekenin yapısına göre değişir. Güvenli bir sürüş için öncelikle gözlerin yola, başka hiçbir engelle karşılaşmadan odaklanması gerekir. Bu yüzden, yukarıda bahsettiğimiz araba camı temizleme önerilerini kullanarak her daim yola güvenle çıkabilirsiniz.