1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Araba lastigi nasil secilir lastik secerken nelere dikkat edilir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

OTO LASTİK SEÇİMİ NASIL YAPILIR ?

İhtiyaçlarınıza uygun bir araç seçmek kadar aracınızın ihtiyaçlarına uygun lastikler kullanmanız da güvenliğiniz, aracınızdan alacağınız performans ve sürüş keyfiniz için önemli. Kötü lastikler sürüş deneyiminize yansıyacağı gibi, aracınızın yol tutuşunu, frenleme sistemini ve bozuk hava şartlarında güvenliğinizi de olumsuz etkiler. Doğru, kaliteli ve iyi bir seçim ise yüksek hızda dengeli bir sürüşü, yakıt tasarrufunu, hatta aracınızın düşük ses düzeyinde çalışmasını beraberinde getirir.

Araba Lastiği Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Peki ideal lastik neye göre seçilmelidir? Elbette aracınızın kullanım kılavuzunda yazan talimatların yanı sıra birkaç parametre daha doğru ekipmanı seçmenizde önemli rol oynuyor. Aracınız sizinle birlikte hareket eden, sizin ona olduğunuz kadar onun da size duyarlı olduğu bir mekanizma. Bu nedenle seçim yaparken sürüş tarzınız, yaşadığınız coğrafya ve aracınızın kullanım sıklığı gibi etkenleri gözden geçirmeniz gerekiyor.

 

Lastik Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Lastik seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar, aracınızın teknik yapısına, yük endeksine ve hız kapasitesine göre değişir. Seçiminizi yaparken işe ilk olarak aracınızın kimliğini doğru okuyarak başlayabilirsiniz. Aracınızın jant ebatlarını bilmeniz, otomobil üreticinizin belirttiği nitelikte ve mümkünse firmanın üretim ağında bulunan orijinal ürünler kullanmanız sizi doğru seçime götürecektir. Aracınızın kullanma kılavuzunda yazan ebatların dışındaki ölçülerde lastik kullanmak aracınızın dengesini bozar ve performansını düşürür. Lastik alırken üretim tarihine de dikkat etmeniz gerekir. Üretim tarihindeki yakınlık, uzun ömürle eşdeğerdir. Kullandığınız ürünler yasal aşınma sınırına yaklaştıysa onları mümkün olduğunca yakın bir tarihte üretilen yenileriyle değiştirebilirsiniz.

 

Mevsime Göre Araba Lastiği Nasıl Seçilir?

Yaşadığınız bölgenin iklim koşulları ya da seyahat ettiğiniz coğrafyaların yapısı, seçiminizi doğru yapmanız için iyi birer ipucudur. Yaz aylarında yaz lastiği kullanarak sürüş konforunuzu artırabilir ve kış aylarında hava şartlarına uygun frenleme, kaymayı önleme gibi özellikleri bulunan kış lastiklerini tercih edebilirsiniz. Kış lastikleri zorlu yol koşullarında güvenliğinizi ve sürüş rahatlığınızı korurlar, ancak hava sıcaklığının 7 derecenin üstüne çıkmasıyla aşınmaları hızlanır ve performansları düşer. Farklı hava ve arazi koşullarında yüksek performans gösteren dört mevsim lastikler ise yıl içindeki mevsim farklılıklarının belirgin yaşandığı bölgeler için idealdir. Şiddetli kar yağışı ve buzlanma olmayan bir bölgede yaşıyorsanız seçiminizi 4 mevsim lastiklerden yana yapabilirsiniz. Aracınız için mevsime ve yaşadığınız şehrin iklim koşullarına uygun bir lastik seçerek yakıt tasarrufu sağlayabilir ve güvenli bir sürüşün konfordan ödün vermeyen zevkini yılın tüm zamanlarında yaşayabilirsiniz.

 

Lastik Seçiminde Sürücü Faktörü Ne Kadar Etkilidir?

Her fırsatta yorucu şehir karmaşasından uzaklaşmak, özgürlük ve dinginlik vadeden uzun yollarda uzun seyirlere çıkmak ya da tam aksine şehrin hareketli atmosferinde ruhunuzu canlandıran, caddeler arası keşif turları… Araba kullanma stiliniz ve yolculuk alışkanlıklarınız lastik seçiminizde sandığınızdan daha büyük rol oynuyor olabilir. Sürüş alışkanlıklarınız lastiklerin basınç ve aşınma seviyelerini etkiler. Bu nedenle yeni bir ürün alırken aracınızı kullanma sıklığınızı düşünerek hem kendinizi hem trafik güvenliğini korumayı önceleyen kaliteli seçimler yapmalı ve lastiklerinizin basıncını en az ayda 1 kez kontrol etmelisiniz. Aşınma arttığında sürüş deneyiminiz de olumsuz etkilenecektir. Islak yol koşulları gibi olumsuzluklar ise aracınızın durma mesafesini uzatır. Aracınız için tasarlanmış kaliteli lastikler, yol ile aranızdaki ilişkiyi zevke, yolculuklarınızı güvenli seyirlere dönüştürür. Ayrıca yakıt tasarrufu sağlayan uzun ömürlü lastikler, aşınma süresini ve değişim zamanınızı uzatır. Lastikleriniz, aracınızın durma ve hareket anındaki, yaz ve kış koşullarındaki yol tutuşunu, dolayısıyla sürüş kalitenizi doğrudan etkiler. Bu nedenle, aracınızın yapısını, yaşadığınız bölgeyi ve içinizdeki yolculuk alışkanlıklarınızı belirleyen sesi dinleyerek doğru seçimi yapmanız gerekir. Doğru bir seçime giden yol ise her zaman araç üreticinizin ürettiği orijinal lastiklerden ve düzenli yapılan bakımlardan geçiyor. Böylece size de yılın her anı özgür, konforlu ve macera dolu seyahatlerin keyfini güvenle sürmek kalıyor.