1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Araba ses sistemi parcalari ve sistem seciminde dikkat edilmesi gerekenler
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

ARABA SES SİSTEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bir arabayı satın almanız için birçok sebep vardır. Motor özellikleri, sürüş keyfi, güvenliği ve fiyatı gibi kriterler elbette başta gelir. Ses sisteminin önemini ise ancak direksiyona geçip uzun bir yolculuğa çıktığınızda anlarsınız. Peki araçlarda ses sistemi nasıl olmalı?

Araç Ses Sistemi Nasıl Olmalı?

Bu sorunun cevabı, sürücünün müzik zevkine göre değişkenlik gösterir. Örneğin tekno, house, R&B ya da son yılların gözdesi rap müzikten hoşlanıyorsanız, yeni bir ses sistemi kurmak size biraz masraf çıkartabilir. Çünkü standart hoparlörler bu müziğin gücünü karşılamayacaktır. Özellikle iyi bir bas hoparlörü bu tarz müzikler için öncelikli kriterdir. Bu yüzden rap ve teknoseverler, araçlarında woofer ve subwoofer gibi hoparlörler sistemlerini tercih ederler. Ancak pop, caz, rock ya da klasik müzik gibi tarzlara uygun bir sistem kurmak istiyorsanız, işiniz daha kolay olacaktır. Bu tarzlara uygun sistemlerin öncül kriteri temiz ve duru bir ses özelliğine sahip olmasıdır.

 

Araba Ses Sistemi Parçaları Nelerdir?

Araç içindeki ses sistemleri hiç karışık mekanizmalar değildir. Üç ana bölümden oluşur: Ana ünite, amplifikatör ve hoparlör. Ana ünite aslında bildiğimiz CD çalar bölümüdür ve ses sisteminin beyin komuta merkezidir. Kısaca amfi dediğimiz amplifikatör ise beyin ile hoparlör arasında bir köprüdür, sürücüye müzik sisteminin kontrolünü sağlama olanağı tanır, ana üniteden aldığı sinyalin gücünü ve kalitesini arttırarak hoparlöre devreder. Hoparlör ise sistemin en önemli ve tamamlayıcı parçasıdır. Hoparlör seçerken aracın büyüklüğüne ve akustiğine uygun bir model tercih edilmelidir.

 

Araba Ses Sistemi İçin Gerekenler Nelerdir?

Halihazırda var olan ses sistemi size yeterli gelmiyorsa ilk seçeneğiniz, yepyeni bir araba ses sistemi seti satın almak değildir. Yani arabaya ses sistemi döşeme işini baştan sona yapmak, fazladan masrafa girmek ve her parçayı yenilenmek zorunda değilsiniz. Var olan sisteme iyi bir hoparlör eklemek yeterli olabilir. Ancak araba ses sistemi amfi yüzünden kaynaklanan bir sorundan dolayı da sizi tatmin etmiyor olabilir. O halde sadece yeni bir amfi alarak sorunu çözebilirsiniz. Sadece ses sistemi parçaları değil, aracın yalıtımı da önemlidir. Yol gürültüsünü kesmek ya da aza indirgemek için, kapı panellerine ve araç tabanlarına izolasyon kaplama uygulayabilirsiniz. Yalıtımın müzik keyfinize yapacağı katkı bir hayli yüksek olacaktır.

 

Araba Ses Sistemi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İşe mutlaka ne istediğinize karar vererek başlamalısınız. Bu, bütçenizi aşmanızı engelleyecek en önemli unsurdur.
  • Aracınızın akustiğini temel alın. Hoparlörlerin türü ver yeri tamamen bu akustiğe göre belirlenmelidir.
  • Aldığınız ekipmanın montajı da sistemin kalitesini etkileyecektir. Mümkünse iyi bir ustayla çalışmalısınız. Ekipmanı temin ettiğiniz servislerdeki ustaları tercih etmek her zaman daha sağlıklı sonuçlar verir.
  • Araba ses sistemi kablosu da en az diğer parçalar kadar önemlidir. Kaliteli bir sisteme yatırım yapmalı, kablo seçiminde ucuza kaçmamalısınız. Örneğin, hoparlör kablolarınızın en az 12 AWG gücünde olması gerekir.