1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Arac bakimi nasil ve kac kilometrede yapilir nelere dikkat edilir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

ARAÇ BAKIMI KAÇ KİLOMETREDE VE NASIL YAPILIR ?

Otomobilinizi çalıştırıp trafiğe çıktığınız her yolculuk, aslında diğer araç sürücüleriyle ve yayalarla yaptığınız yazısız bir anlaşmaya işaret eder. Yola çıkmak, kişisel sürüş yeteneklerinize, trafik prensiplerinize ve elbette aracınızın durumuna güveniyor olduğunuzu kabul etmek ve bu sorumluluğu almak demektir.

Araç bakımı nasıl yapılır? Bakım yaptırırken nelere dikkat edilir?

Tüm kontrolleri yapılmış bir otomobil ile trafiğe çıkmanın sağladığı emniyeti, konforu ve tasarrufu önemseyen her sürücü gibi siz de araç bakımınızı düzenli olarak yaptırıyorsunuz. Peki araç bakımları ne zaman yaptırılmalıdır, periyodik bakımlar sırasında hangi işlemler uygulanır biliyor musunuz? İşte otomobilinizin ömrünü uzatan, güvenli sürüşlerin anahtarı olan ve mutlaka yapılması gereken araç bakımı hakkında bilmeniz gerekenler…

 

Araç bakımı nasıl yapılır? Periyodik bakım zamanları nasıl belirlenir?

Araç bakımı, otomobilinizin bazı parçaları ve sıvılarının kontrol edilmesi, gerekli durumlarda bu parçaların değiştirilmesi demektir. Motor yağı ve filtrelerin değişimi, süspansiyon kontrolü gibi işlemler, aracınızın yakıt türüne ve kullanım durumuna göre yetkili servisler tarafından gerçekleştirilir. Çalışma performansının maksimum seviyede tutulması ve sürüş deneyiminin kusursuz yaşanmasında başlıca rolü oynayan araç bakımı, herhangi bir arıza yaşanmaksızın belirli aralıklarla yapılır. Böylece otomobilinizin güvenlik ve performans gücü korunurken, yakıt tüketiminin de ideal değerlerde tutulması sağlanır. Benzinle çalışan otomobiller, her 15.000 kilometrelik kullanımda bir, araç bakımına ihtiyaç duyarlar. Hibrit otomobillerde de 15.000 kilometre ya da yılda bir kez olmak üzere düzenli bakım yaptırılması gerekir. Dizel araçlarda ise bu ölçü 10.000 kilometredir. Otomobil kullanma sıklığınıza göre kilometre sayacınız yıl içinde bu değerlere ulaşmayabilir. Bu durumda araç bakımı ihtiyacınızı yılda bir kez olmak üzere belirleyebilirsiniz. Yağ gibi herhangi bir sıvıya ihtiyaç duymayan elektrikli otomobiller, 500.000 kilometreye kadar araç bakımı gerektirmiyor olsa da mekanik donanımın sağlıklı çalışması için bu araçların da yılda bir kez mutlaka yetkili servisler tarafından kontrollerinin yapılması önemlidir.

 

Araç bakımı yaptırılırken nelere dikkat edilir?

Otomobilinizi özenli ve temiz kullanmanız, herhangi bir performans kaybında orijinal malzemeler kullanarak uzman müdahalelerde bulunacak yetkili servisleri tercih etmeniz aracınızın ömrünü uzattığı gibi güvenli ve konforlu bir sürüş için de gereklidir. Tüm bu özenin yanı sıra otomobilinizin periyodik bakımlarını zamanında yaptırmanız ve değişim sırasında kullanılan malzemelerin aracınızla uyumundan emin olmanız, araç bakımı sırasında dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Ortalama 15.000 kilometrelik sürüş süresi sonunda aracınızın hava filtresi kirlenir, motor yağı zamanla işlevselliğini kaybeder ve klimanızın verimli çalışmasını sağlayan polen filtresi dolar. Periyodik araç bakımı sırasında tüm bu aksamların değişmesi sayesinde motorun nefes alması sağlanır ve aracın çekiş gücü artar. Motor yağının değişimi motorun aşınmasını önler, dayanıklılığını artırır. Temiz bir polen filtresi ise araç klimasının ortama temiz hava vermesini ve soğutma etkisinin güçlenmesini sağlar.

 

Periyodik bakımlarda neler kontrol edilir?

Periyodik bakım süreci, otomobilinizin modeline, yakıt türüne ve yaşına göre farklılıklar gösterse de standart bir araç bakımında öncelik, motor bölümündeki parçalardır. Motorun yüksek performans ile çalışmasını sağlaya hava filtresi ile sürtünme ve aşınma önleyici motor yağı değişimi yapılır, yağ filtresi yenilenir. Bir aşınma gözlemlenirse, bu aşamada supapların hareketini sağlayan triger kayışının da değiştirilmesi gerekir. Yetkili servislerde kısa periyodlarla yaptırabileceğiniz antifriz, motor yağı ve su ilavesi de bu bakım sırasında yapılır. Periyodik araç bakımı aynı zamanda klima gaz basıncı, direksiyon kutusu, şasi ve lastik diş derinliği gibi kontrolleri de içerir. Ayrıca otomobilinizin elektronik donanımı, multimedya ekran ve ses bakımı, klima ayarları ve sürüş güvenliği sistemlerinin kontrolü de periyodik araç bakımı kapsamına girer. Periyodik araç bakımı, aracınızın olduğu kadar sizin ihtiyaçlarınızla da yakından ilgilidir. Otomobilinizden en yüksek performansı almanız, sürüş keyfinizin kesintisiz devam etmesi ve güvenli seyahatler için aracınızın genel bakımlarını doğru zamanda, uzman yetkili servisler aracılığıyla yaptırabilirsiniz.