1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Arac yakit tuketimi azaltma icin oneriler
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

ARAÇ YAKIT TÜKETİMİ AZALTMA İÇİN ÖNERİLER

Yakıt ekonomisi konusunda başarılı olmak için uygulanabilecek birçok yöntem bulunuyor. Ancak bu yöntemler arasından mutlaka aracın kullanım ömrüne pozitif katkı yapacak olanları seçmek gerekiyor. Doğru seçimleri yapmanın ana koşullarının başında ise yakıt tasarrufunun ne olduğu ve nasıl hesaplandığı konularında bilgi sahibi olmak geliyor.

Yakıt Tasarrufu Nedir?

Yakıt tasarrufu, en basit tanımıyla, tüketimi belirli bir seviyenin altında tutarak azami mesafe kat etmeyi sağlayacak yöntemler bütünü anlamına geliyor. Otomobilinizde kullandığınız yakıt miktarını düşürdüğünüz takdirde gelirinizden çok daha büyük bir payı yaşam kalitenizi yükseltecek konulara ayırabilirsiniz.

Üstelik yakıt tasarrufu, bireylere yalnızca maddi açıdan rahatlama sağlamıyor. Bu konuda etkin adımlar atarak karbon ayak izinizi makul düzeyde tutabilirsiniz. Çünkü ne kadar düşük akaryakıt kullanımınız olursa, otomobilinizden atmosfere salınan karbondioksit ve diğer zararlı gazların miktarını da ciddi miktarda azaltabilirsiniz. Böylece günümüzde dünyanın dört bir yanında olumsuz etkilerinin görüldüğü küresel ısınmaya karşı mücadeleye bireysel katkıda bulunabilirsiniz.

Otomobillerinin yakıt tüketimi miktarını belirli bir seviyenin altında tutan birey sayısı arttıkça, sınırlı kaynaklardan biri olarak nitelendirilen petrol rezervlerinin sürdürülebilirlik oranı da yükseliyor. Bu sayede alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesi süreci daha geniş zamana yayılabiliyor.

 

Araç Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Yeni otomobil almayı düşünen bireyler için yakıt tüketimi en çok dikkat edilen konulardan biri olarak öne çıkıyor. Özellikle de araç, gün içerisinde yoğun bir biçimde kullanılacaksa hem şehir içi hem de dışı için kilometre başına maliyet hesapları devreye giriyor.

Aracınızın yakıt tüketimini hesaplamak için online araçları ya da akıllı telefonlar için geliştirilmiş mobil uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu araçlar ve uygulamalar, daha çok günlük olarak aşılacak kilometreye göre harcanacak yakıt miktarını hesaplama açısından kolaylık sağlıyor. Üretici firmaların yakıt tüketimi konusunda verdiği miktarlar ise genelde 100 kilometre için geçerli oluyor. Ancak fabrika değerleri ile gerçek kullanım değerleri arasında farklılıklar görülebiliyor. Hibrit araç yakıt tüketimi konusunda ise hem benzin hem de elektrik sarfiyatı göz önünde bulunduruluyor. Zira birçok hibrit araç yolun belirli bir kısmını benzinli motordan aldığı güçle aşıyor. Elektrik motoru ise çoğunlukla sonradan devreye giriyor.

 

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yakıt tasarrufu yapmak için uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor. Üstelik bunun için sürüş stilinizi değiştirmeniz de gerekmiyor. Periyodik bakımlarınızı zamanında yaptırarak yakıt tasarrufu adına ciddi oranda başarı sağlayabilirsiniz. Kullanım ömrünü tamamlamış motor yağının, hava filtresinin ve bujilerin zamanında değişimi, gereksiz yakıt tüketiminin önüne geçiyor. Tabii yetkili servis tarafından gerçekleştirilen bakımlardan bağımsız olarak yakıt tasarrufu için lastik basıncını kontrol etmeyi düzenli bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Benzinli ve dizel motordan güç alan otomobillerde yakıt tüketimi azaltma yöntemleri arasında gereksiz yere frene basmamak da bulunuyor. Çünkü yol ve trafik koşullarının gerektirdiğinden fazla fren kullanımı sonucunda yakıt tüketimi bariz şekilde artıyor.

Yakıt tasarrufu yapmayı amaçlayan araç sahiplerinin sık düştüğü hatalardan bir olan vitesi boşa almak ise yeni nesil otomobillerde beklenen etkiyi yapmıyor. Ancak ayak gazdan çekildiğinde devreye giren kompresör sistemi vasıtasıyla yakıt pompası çalışmayı durduruyor. Bu sayede de yakıttan belirli miktarda tasarruf edilebiliyor.

İster şehir içerisinde isterse de şehirler arası yolculukta olsun aracınızı sürerken camlarınızı kapalı tutarak deponuzdaki yakıtla daha uzun mesafeler aşma imkânı bulabilirsiniz. Hatta yolculuk boyunca doğru vites kullanımına dikkat ederek tasarruf ettiğiniz oranı artırabilirsiniz.