1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Aracinizin Her An Guzel Kokmasi Icin Yapmaniz Gerekenler
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

ARACINIZIN GÜZEL KOKMASI İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Otomobiller artık tıpkı evlerimiz gibi günlük yaşantımızın önemli bir bölümünü geçirdiğimiz alanların başında gelir. Öyle ki kimi zaman kişisel araçlarımızda geçirdiğimiz vakit, evde geçirdiğimiz vakitten bile fazla olabilir. İşte bu yüzden araçlarımızda evlerdeki konforu, titizliği ve düzeni sağlamak isteriz. Bunu sağlamanın en önemli iki yolu temizlik ve araç içi koku olarak sıralanabilir.

Araba içi koku dikkat edilmediği takdirde sürücüler için önemli sıkıntılara yol açabilir. Defalarca silinmesine rağmen çıkmayan inatçı kokular ile döşemelere sinmiş kokuların temizlikten sonra yeniden arabayı sarması hem hijyenin hem de konforun önüne geçer. Bu kokuların nedenleri genellikle sigara dumanı, araç içine akan sıvılar, yeterince kurutulmayan paspaslar ve tıkanan hava filtrelerinin oluşturduğu küf olarak sıralanır. Peki, araba içindeki koku nasıl giderilir? Bu noktada, araç içerisinde sigara içmemek ve taşınan sıvılara dikkat etmek önleyici konular olarak gösterilebilir. Kokunun kaynağının tespit edilip bölgenin su ve sabunla yıkanması ve iyice havalandırılarak kurutulması araba koku giderme yolu olarak öne çıkar. Bununla birlikte araba koku giderici ürünler kullanılması kokuyu gidermede ve arabanızın ferah kokmasında işe yarayabilir.

 

Aracınızdaki Kötü Kokuları Önlemenin Yolları

Alınması gereken birkaç önlem ve dikkat edilmesi gereken noktalarla aracınızın her daim güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Aracınızın kötü kokmaması için alınacak önlemler:

  • Araç içerisinde çöp torbası, çöp kovası, ıslak ve kuru mendil bulundurmak,
  • Araç içerisinde sigara içmemeye ve içirmemeye özen göstermek,
  • Araçta yemek yememeye çalışmak, yenildiği andan sonra koltuk altlarını ve döşemeleri mutlaka kontrol etmek,
  • Bagajlarda gereksiz eşya bulundurmamak. Bu eşyaların zamanla kötü kokular yayabileceğini göz önüne almak,
  • Leke önleyici spreylerle hem koku hem de lekelerin önüne geçmek,
  • Aracı temizledikten sonra paspasların kuruduğundan emin olmak,
  • Aracı düzenli olarak havalandırmak,
  • Araçtan kötü kokular geldiği an fazla ertelemeden gerekli müdahaleyi gerçekleştirmek şeklinde sıralanabilir.

 

Kokuların insan psikolojisinde önemli bir yer edindiği bilimsel olarak da ortaya koyulmuştur. Güzel araba kokusu, sürüş konforu ve hijyenin yanı sıra insanın o günkü ruh hali ile davranışlarını bile etkileyebilir. Bu doğrultuda aracın içerisinde çeşitli kokular ve araba parfümleri kullanmak aracınızın sürekli olarak güzel kokmasını sağlayan basit bir yöntem olarak bilinir. Tabii ki bu kokularda aşırıyı kaçmak da kimyasal madde içerdiğinden dolayı zararlı olabilir. Bu yüzden daima hafif ve dengeli araba kokusu tavsiye edilir. Söz konusu kokular arasında; lavanta, papatya, bahar çiçekleri, yasemin, okyanus, vanilya, kavun, dağ esintisi, portakal çiçeği, sakız, okyanus esintisi ve mango gibi hafif kokular ilk bakışta öne çıkar.

 

Güneş Işınları Araç Kokularının Ömrünü Kısaltabilir

Araba kokularının bilinen birçok farklı türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları sprey, bazıları ise kâğıt kokulardır. Cam şişeler ve plastik küçük kutular içerisinde bulunan araç parfümleri de oldukça yaygın şekilde kullanılır.

“Araba kokusu nasıl kullanılır?” konusu ise ilk bakışta çok da önemli görünmese de aracınızın her an güzel kokmasını sağlayan koşullarından başından gelir. Öncelikle temizlenmemiş ve temiz tutulmayan bir arabada araç kokusunu kullanmanın aslında pek de bir faydası olmayacaktır. Bu nedenle yukarıda da bahsettiğimiz gibi belli başlı temizlik önlemlerini mutlaka almak gerekir. Araç içi kokuları yaygın olarak dikiz aynasına, havalandırma menfezlerine ve vites kutusunun bulunduğu orta bölmelere yerleştirilir. Dikiz aynasına araç içi kokusu koyarken dikkat edilmesi gerekenlerin başında güneş ışınları gelir. Yoğun güneş ışınları, dikiz aynasına asılan araç kokularının etkisini azaltır ve hatta hızla kurumasına yol açabilir. Havalandırma menfezlerine takılan kokular ise araç içi havalandırmanın sağlıklı bir şekilde yapılmasına engel olabilir. Bu yüzden araç içi kokularını doğrudan güneş ışığı görmeyen ve araç içi havalandırma araçlarını engellemeyecek şekilde konumlandırmak gerekir. Böylece araç içi kokuları daha uzun ömürlü ve yapısını kaybetmeden kullanılabilir.

 

Koku Bombasının Silikon İçermeyen ve Su Bazlı Olması Önemli

Aracın sürekli olarak güzel kokmasını sağlayan koku türlerinden birisi de araç içi koku bombası olarak tanınan sabit spreylerdir. Bu spreyler araç içerisinde herhangi bir demonte ve takma çıkarma işlemi gerçekleştirmeden kullanılır. Yalnızca uygun bir göze veya alana koymak yeterlidir. Araç içi koku bombası klima tesisatına bağlı havalandırma kanallarından yayılarak bakteri ve mantarlar nedeniyle oluşan rahatsız edici kokuları güvenli bir şekilde yok eder. Kaliteli koku bombalarının içeriğindeki antibakteriyel iyonlar kokuların yeniden oluşmasını engellerken aynı zamanda alerjik reaksiyonlara karşı da koruma sağlar. Havayı tazelemesi ve güzel kokular yaymasından ötürü son zamanlarda araç içi koku bombaları sıklıkla tercih edilmektedir. Uzmanlar silikon içermeyen, su bazlı koku araç içi bombalarını tavsiye etmektedir.

 

Evde de Doğal Araç Kokusu Yapılabilir

Kimyasal maddeler içerdiğinden dolayı araç içi kokuları bazı bünyelerde ve hassas kişilerde alerjen olabilir. Kokuların zaman ve yoğunluk ayarının düşük olarak kullanılması tavsiye edilir. Bununla birlikte evde hazırlanan doğal karışımlarla da aracın güzel kokması sağlanabilir. Sevdiğiniz meyve ve çiçeklerin kokularını araba kokusu yapımı için kullanabilirsiniz. Bu kokularını özünü yani suyunu evde damıtarak sprey kutu, cam şişe veya kâğıt üzerine uygulayabilirsiniz. Kimyasal madde kullanılmayan bu kokular aracınızın daha doğal kokmasını sağlayacaktır. Araç kokusunu araca yayılacak şekilde sıkmak kokunun kalıcılığını ise artıran etmenler olarak öne çıkar.

Sonuç olarak aracınızı basit birkaç önlem, ufak dokunuşlar ve doğal kokular sayesinde sürekli olarak temiz tutabilir, güzel kokular yayan bir alan haline dönüştürebilirsiniz. Böylece evdeki huzuru zamanınızın önemli bir bölümünü geçirdiğiniz araç içerisinde de elde edebilirsiniz.