1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Dikiz ayna ayari nasil yapilmalidir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

DİKİZ AYNA AYARI NASIL YAPILMALIDIR?

Araç kullanmaya başlarken uzmanlar ve çeşitli otoriteler tarafından sürekli olarak vurgulanan noktalardan biri ayna kontrolüdür. Çünkü, araçların sadece ön camdan karşıya bakılarak sürülmesi bireylere ve çevreye zarar verebilecek kazalara neden olur. Bu bakımdan yola çıkmadan önce dikiz aynalarının doğru şekilde ayarlanması gerekir.

Dikiz aynalarını doğru şekilde ayarlamak; kör noktalara hâkim olmayı, daha rahat ve geniş açıyla görerek manevra yapmayı, sorunsuz şekilde şerit değiştirebilmeyi ve olası problemlere karşı hamle yapabilmeyi sağlar. Doğru dikiz ayna ayarı için ise birkaç önemli detay bulunur. “Dikiz aynası ayarı nasıl olmalı?” veya "Araba ayna ayarı nasıl olmalı?” sorularının yanıtları ise bu detaylarda gizlidir.

 

Dikiz Aynalarını Yakından Tanıyın

Bir otomobilde genellikle üç adet dikiz aynası bulunur. Bu aynalardan ilki aracın içerisinde yer alan ve ön camın uzantısı şeklinde gelen orta dikiz aynasıdır. Orta dikiz aynası, arka camı yansıtarak arkadan gelen araçların mesafesini gösterir. Aynı zamanda, geri geri yapılan manevralarda sürücülere görüş açısı sağlayarak yardımcı olur. Orta dikiz aynasından sağlıklı şekilde faydalanabilmek için araçların arkasına, arka camı kapatacak süs eşyaları veya malzemeler koyulmamalıdır. Diğer bir dikiz aynası grubu ise aracın dışında bulunan sol ve sağ dikiz aynalarıdır. Bu aynalar sürücünün görüş mesafesinde sol ve sağ ön kapıların başlangıç kısımlarında yer alır.

 

Sol ve Sağ Dikiz Aynası Ne İşe Yarar?

Sol ve sağ dikiz aynaları ise şerit değiştirirken, aracın ilk hareketinde çevreyi kontrol ederken, kavşaklardan geçerken ve sola ya da sağa dönerken kontrol edilir. Bu üç temel dikiz aynasının yanında kör noktaları azaltan çeşitli yardımcı aynalar sonradan araca dahil edilebilir. Özellikle trafiğe yeni çıkacak sürücü adayları tarafından kör nokta aynaları alışma sürecinde önemli yardımcılardır. Kör nokta aynaları genelde sağ ve sol dikiz aynalarının üzerine monte edilerek kullanılır. Kör nokta aynaları özellikle motosiklet, bisiklet veya diğer ufak taşıtları görebilmek açısından sürücülere oldukça fayda sağlar.

 

Görüşü Artırmanın Yolları

Araba ayna ayarı başlarken ilk olarak orta dikiz aynasına dikkat edilir. Orta dikiz aynası ayarlama işlemi için aracın arka camının net ve geniş bir şekilde görülmesine dikkat edilir. Orta dikiz aynası sağa sola, yukarı ve aşağıya hareket eder. Sürücünün boyuna göre aşağı ve yukarı olarak hareket ettirilmesi ve boya uygun açının bulunması gerekir. Ardından sağa ve sola yapılan hareketlerle tam görüş yakalanana kadar ayarlamaya devam edilir. Bu şekilde araba dikiz ayna ayarı yapıldıktan sonra arka cam ve trafik tek bir bakışla görülüyorsa, orta dikiz aynası ayarlaması tamamlanmış anlamına gelir. Peki, bu ayarları yaparken görüşü azaltmamak için neler yapmak gerek?

Orta dikiz aynası ayarlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktör arka camın görüş akanını kısıtlayacak aksesuar ve eşyalardan kaçınmaktır. Arka camın olduğu bölmeye koyulmuş yastık, süs veya diğer eşyaların yanında arka cama yapışkan uygulamak görüşü azaltarak sürüş güvenliğini tehlikeye sokabilir.

Orta dikiz aynaları konumu gereği elle rahatlıkla ayarlanabilirken sağ ve sol dikiz aynaları dışarıda konumlandıklarından ötürü dikiz aynası ayar düğmesi aracılığıyla ayarlanır. Orta dikiz aynası sadece arka kısmı gösterdiği için kontrollü ve güvenli bir sürüş için yeterli değildir. Sağ ve sol taraftaki araçları görebilmek, manevra yapabilmek, çarpmadan park edebilmek için yan ayna diye tabir edilen sağ ve sol aynaların da doğru ayarlanması gerekir. Sağ ve sol dikiz ayna ayarı yapılırken kullanılan araç değil mümkün olduğu kadar arka taraf gösterilmelidir. Öyle ki sol ve sağ dikiz aynalarına eğilmeden bakıldığında kullanılan araç görülmemeli, yalnızca hafif şekilde eğildiğinde kullanılan araç görülmelidir. Yani aracınızın yüzde 5’lik bir kısmını sol ve sağ dikiz aynalarından görmeniz gayet yeterli olacaktır. Çünkü, kullanılan arabadan çok arkada kalan yolu görmek kör noktaları azaltarak kaza riskinin önüne geçer.

Yola çıkmadan önce ayna ayarı yapmayı her zaman belirli bir rutin haline getirmek birçok riske karşı sizi korur. Siz de mutlaka, ayarlarınız önceden yapılmış olsa bile aracı çalıştırmadan önce orta, sağ ve sol dikiz aynalarını kontrol ederek seyahate başlayın. Böylece yola güvenli ve iyi bir görüş açısıyla başlamış olursunuz. Ayrıca sağ ve sol dikiz aynalarını sağlıklı bir şekilde görebilmek için camların temizliğini de göz ardı etmeyin. Güvenli ve konforlu seyahatler dileriz!