1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Direksiyon bakimi nasil yapilir
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

DİREKSİYON BAKIMI NASIL YAPILIR?

Araç kullanırken en fazla temas ettiğimiz bölüm direksiyondur. Gerek doğrudan güneş ışınlarına maruz kalması gerekse sürekli olarak temas etmemiz direksiyonu araç içerisinde en çabuk yıpranan parçalardan birisi yapar. Bu nedenle üreticiler, direksiyonun temas edilen noktalarında oldukça dayanıklı malzemeler kullanır.

Bununla birlikte neredeyse aracın ömrü kadar uzun olan deri direksiyonlar, geçmişten günümüzde araçlarda sıklıkla karşılaştığımız bir diğer seçenektir. Bakımlarına özen gösterildiği ve düzenli aralıklarla direksiyon bakımı yapıldığı takdirde direksiyonunuzu yıllarca yıpranmadan kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda, “Direksiyon bakımı nasıl yapılmalı?” ve “Deri direksiyon bakımı nasıl yapılır?” gibi soruların yanıtlarını sizlere aktarmaya çalışacağız.

 

Bazı Lekeler Kalıcı Olabilir

Araçlarda kullanılan direksiyon simitleri, doğru bakım yapılmadığı takdirde zamanla aşınabilir ve formları bozulabilir. Sürücülerin alacağı çeşitli önlemlerle beraber koruyucu malzemelerin kullanımı direksiyon üzerinde oluşabilecek bozulmaların önüne geçer. Direksiyonla temas etmeden önce ellerin mutlaka temiz olması hem kişisel hijyen hem de direksiyonun ömrü açısından önem arz eder. Yağ, kan, çamur, yiyecek, boya gibi zor ve leke bırakabilecek malzemelerle direksiyona temas etmek direksiyonun üzerindeki deri malzemeye ciddi zararlar verir. Bazen önemsiz görülen ufak lekeler zaman geçtikçe büyüyerek direksiyonun kaplamasını zedeler. Bu nedenle direksiyona kirli ellerle dokunmamak, düzenli aralıklarla kimyasal içermeyen sıvılarla temizlemek direksiyon bakımında ilk dikkat edilecek unsurdur.

 

Direksiyon Bakımında Kaliteli Malzemenin Önemi

Direksiyon için aracın diğer noktalarında da kullanılan çeşitli kimyasal malzemeler kullanmak riskli olabilir. Çünkü, içerisinde alkol barındıran kimyasallar direksiyon üzerindeki kaplamayı aşındırır. Bu nedenle direksiyon bakım seti gibi piyasada oldukça yaygın olan setler tercih edilebilir.

Direksiyon bakımında kullanılan malzemelerin kaliteli ve güvenilir olması ise direksiyonun ömrünü uzatacaktır. Aynı şekilde zamanla yıpranmış ve üzerinde çatlaklar oluşmuş direksiyonlara uygulamak üzere de çeşitli setler bulunur. Direksiyon onarımı için sunulan bu ürünlerle yıpranmış, çatlamış ve bozulmuş direksiyon simitleri onarılabilir. Direksiyon onarımı uzman servisler aracılığıyla yapılabileceği gibi tedarik edilen onarım setleriyle sürücüler tarafından da yapılabilir.

 

Deri Direksiyon Hassas Bakım İster

Araçların direksiyonlarında en çok kullanılan malzeme deridir. Deri direksiyonlar, uzun ömürlü olmaları nedeniyle oldukça yaygın olarak kullanılırlar. Günlük yaşamda mobilyalardan giyime kadar birçok alanda karşılaştığımız deri malzemeli ürünler gibi direksiyon üzerinde kullanılan deriler de düzenli periyotlarla bakım ister. Deri direksiyon simidi bakımı için çeşitli markaların özel ürünleri kullanılır. Deri temizleyici sıvılar bu ürünlerin en yaygınıdır.

Deri direksiyon bakım kremi de söz konusu bakım elemanlarından birisidir. Direksiyon derisi bakımı için kullanılan kremler ayda bir veya iki ayda bir olacak şekilde kullanılabilir. Deri temizleyici bakım kremi uygulanmadan önce direksiyon temiz bir bezle silinmelidir. Deri bakım kremleri temiz bir bez aracılığıyla uygulanırken uygulama sonrası aracı en az birkaç saat kullanmamak da faydalı olacaktır. Böylece krem deriye iyice nüfus eder ve gerekli bakım sağlanır.

 

Deri Direksiyon Nasıl Boyanır?

Sürekli olarak temas edilen ve yanlış malzemelerle silinen deri direksiyonlarda zamanla birtakım aşınmalar kendisini gösterir. Bu gibi durumlarda deri direksiyon bakım ve onarım boyaları kullanılır. Direksiyonun rengiyle aynı renkte alınacak bir deri boyası aynı zamanda onarıcı bir işlev görür. Deri direksiyon boyama işlemi öncesinde direksiyonun tamamen temizlenmiş ve kurumuş olması önemlidir. Ardından boya işlemi uygulanarak yıpranmış yerler rahatlıkla kapatılır. Yıpranmış deri direksiyon bakımı, uzman kişiler veya sürücüler tarafından uygulanan bir işlemdir. Bunun için deri direksiyondaki hasarın boyutu göz önüne alınır. Hasar büyük boyuttaysa mutlaka bir uzmandan yardım almak faydalı olacaktır.

Direksiyon, konumu gereği sürekli güneş ışınlarına maruz kalan, soğuktan ve sıcaktan çabucak etkilenen bir donanımdır. Bu nedenle direksiyonunuz güneş ışınlarına karşı koruyacak çeşitli önlemler alabilir veya dilerseniz hacmini bozmayacak şekilde uygulanan kılıflar da kullanabilirsiniz.