1. LEXUS'U KEŞFET
  2. Lexus otomobilleri hakkinda hersey
  3. Dogru ayna ayari nasil yapilmali
Ne aramıştınız?
LEXUS'U KEŞFEDİN

DOĞRU AYNA AYARI NASIL YAPILMALI?

Araçlarda bulunan ön, arka ve yan camlar çevre kontrolünü sağlamanızı ve aracı güvenli bir şekilde hareket ettirmenizi sağlar. Hatta teknolojinin gelişmesiyle birlikte araçlara adapte edilen kamera ve radar teknolojileri, birçok sürücünün hayatını kolaylaştırır. Ancak yeni teknolojilere rağmen araçlarda birçok kör nokta bulunur.

Kör noktaları görebilmeniz ve dönüşleri daha sağlıklı yapabilmeniz için araç içinde bulunan aynaların doğru ayarlanması oldukça önemli. Doğru ayarlanmış aynalar sayesinde görüşünüzü maksimuma çıkarabilir, sürüş konforunu bir hayli artırabilirsiniz.

Peki, “Araba aynaları nasıl ayarlanır?” ve “Doğru ayna ayarı nasıl yapılır?”. Gelin, birlikte keşfedelim.

 

Ayna Sayısı Aracın Türüne Göre Değişebilir

Otomotiv dünyasında kullanılan aynaların esasında iki temel amacı vardır. Birincisi kör noktaları minimize ederek sürücünün görüş kabiliyetini artırmaya yardımcı olmaktır. İkincisi ise sağa veya sola dönüşlerde şerit değiştirirken veya mesafe ayarlarken yolun güvenliğini kontrol etmektir. Araba ayna ayarı doğru şekilde yapıldığı takdirde kör noktaları en aza indirir. Bu kapsamda, ayna ayarlarının henüz hareket etmeden sürüş pozisyonuna göre ayarlanması gerekir.

Standart bir otomobilde biri içerde, ikisi yanlarda olmak üzere toplamda 3 adet ayna bulunur. Trafiğe yeni çıkan sürücüler, bu aynalara ek olarak yardımcı aynalar kullanabilir. Kamyon veya otobüs gibi ticari araçlarda ise kör nokta sayısı daha fazla olduğu için ek aynalar yer alır.